Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

Πριν λιγο καιρο αγορασα την παρακατω φωτογραφια στην οποια βλέπουμε ένα παλιο αποβατικο που μοιαζει αρκετα με το ΑΚΡΟΠΟΛΙΣ ,με τη διαφορα ότι δεν είναι καθολου χτισμενο

Για να είμαι ειλικρινης στην αρχη νομιζα ότι δεν ηταν ελληνικο αλλα το ΜΕΓΑΛΟΧΑΡΗ που φαινεται στην πρυμη με κανει να πιστευω ότι είναι καποιο από τα παλια αποβατικα που δουλεψαν στη χωρα μας.Η τοποθεσια θα ελεγα μαλλον Συρος,αλλα και παλι δεν είμαι σιγουρος

un.thumb.jpg.a8a77316b08f64f893becab4c5f6e4a0.jpg

Παραπανω εχω κανει μια μεγενθυνση στη φωτογραφια μπας και καταφέρουμε να διαβασουμε το ονομα.Αν υποθεσουμε ότι αυτό που φαινεται είναι γραμμενο με αγγλικούς χαρακτήρες θα στοιχηματιζα ότι το ονομα είναι κατι σε PHAEDRA ,PHAEDON ή κατι τετοιο.Αν είναι γραμμενο στα Ελληνικα το ονομα δεν μπορω να πω ότι μου θυμιζει κατι

Ελπιζω να μπορέσουμε να βγαλουμε μια ακρη από αυτή την πολύ σπανια φωτογραφια.

 

Edited by Nick the Greek
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολύ Γιωργο

Το ότι ηταν αδελφο του ΑΚΡΟΠΟΛΙΣ το φανταζομουν κυριως λογω της πλωρης,αγνοουσα όμως ότιδηποτε άλλο σχετικα με το συγκεκριμενο.Δεν εχουμε βρει και καμια αναφορα σχετικα με το που δουλεψε.

Το πλοιο δεν φαινεται παντως να εχει σαλονι επιβατων,τουλαχιστον με τη μορφη που ξερουμε από άλλες παντοφλες, οποτε είναι πιθανο να μην δουλευε σαν πορθμειο

Edited by polmyt
Link to comment
Share on other sites

Τηνος πρεπει να ειναι, αν κρινουμε και απο το ποσταλακι που δεν ειναι αλλο απο το ΜΕΓΑΛΟΧΑΡΗ που εκανε ραφηνα ανδρο τηνο μυκονο και εγινε πολυ γνωστο ως ΣΚΙΑΘΟΣ του Νομικου στις Β.Σποραδες

Link to comment
Share on other sites

  • polmyt unpinned this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...