Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

Μ είχε πεί κάποτε ο πατέρας μου οτι έκαναν γραμμή η αυτά η τα αδερφά τους...Δείτε στο 1.07 και θα καταλαβετε!!

https://www.youtube.com/watch?v=SX4zgqbqgg8

 

Αυτο ειναι καποιο απο τα Φιλανδικα VEGALAND ,TYRUSLAND ή VIKINGLAND τα οποια πραγματi για αρκετα χρονια ερχοταν στα μερη μας ,κυριως Ελευσινα ή Κερατσινι.Εχω δε την ενττυπωση οτι ξεκιναγανε απο Φιλανδια για κυκλικο ταξιδι Μεσογειο και πισω αλλα επειδη μπορει να κανω και λαθος ας διαφωτισει οποιος ξερει.Σταματατησαν να ερχονται καπου 2005-2006 αν δεν κανω λαθος.Φυσικα ειναι αδερφα των δικων μας HELLENIC MASTER και HELENIC SAILOR

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει απο αρχες του 90 να ερχονταν ?? Καποτε ειχε ενδιαφερθει μεγαλη ναυτιλιακη να τα αγορασει και να τα μετασκευασει αλλα δε προχωρησε λογω του μεγεθους της μετασκευης

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν με προδίδει η μνήμη μου  :unsure:  αυτά τα RoRo τα είχε παραγγείλει η brostroems rederi AB η οποία όντως είχε τακτική γραμμή μεταξύ Σκανδιναυίας/Continent και Μεσογείου. Και αν θυμάμαι καλά η γραμμή (RoRo) πρέπει να ήταν στις δόξες της πριν το 90.

Edited by pathfinder
Link to comment
Share on other sites

Η μνήμη σου είναι σε πολύ καλά επίπεδα, η δόξα της γραμμής συνεχίσθηκε και τα πρώτα χρόνια της 10ετίας του  1990, με αρκετή κίνηση πρός/απο τα μεσογεικά λιμάνια, όχι τόσ απο την Ελευσίνα. Στην gallery το ΤΗΕΒΕLAND, ενθύμημα απο τα χρόνια εκείνα. Σε λίγο,   και το αδελφό ομόσταυλο, VEGALAND.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...