Jump to content
Shipfriends

Supercat Jet 2 (IMO 9223356)


Neptune

Recommended Posts

  • Replies 310
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Σαφώς και μπορεί να υπάρξει διαφοροποίηση

Αν οι προηγούμενες δούλευαν πάνω από κάποιες στροφές και παρουσίαζαν δυσλειτουργίες, οι καινούργιες, -α, ίδιας ιπποδύναμης θα πρέπει να επιστραφούν πίσω.

Δε γίνεται μηχανές ίδιας ιπποδύναμης με διαφορά 17 ετών να έχουν ίδια απόδοση, όλο και κάποια διαφορά θα υφίσταται, αλλιώς...

Θα κόβαμε τα σκαριά και θα κρατούσαμε τις μηχανές τους.

Κατά την εταιρεία το πλοίο προβλεπόταν να ταξιδεύει με μεγαλύτερες ταχύτητες.

Ωστόσο, αυτό δεν επιτευχθεί, παρότι οι προδιαγραφές κατασκευής του αναφέρονταν σε μεγαλύτερες ταχύτητες.

Άρα, με νέες και ανάλογες μηχανές οι ταχύτητες θα είναι οι, αρχικά, αναμενόμενες.

Edited by proud_ionian
quote αντί reply
Link to comment
Share on other sites

 Οι μηχανές των πλοίων δεν είναι  αυτοκινήτων..  

Κατά τη διάρκεια ζωής μιας μηχανής αλλάζουν επί πολλές φορές όλα σχεδον τα εξαρτήματα εκτός από στρόφαλο (που σε συγκεκριμένες περιπτώσεις αλλάζουν και αυτούς).. Οι μηχανές δεν έχουν λόγο να μην αποδίδουν τα rating τους εάν γίνεται σωστή συντήρηση.. Τα πλοία όταν τα κόβουμε δεν κρατάμε τις μηχανές (που σε κάποια γίνεται βλέπε Ηλιόπουλος) για άλλους λόγους και όχι γιατί έχουν πεσει

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μου φαντάζει λίγο δύσκολο να έχει μόνο την μεσαία αφού αυτή είναι booster (μόνο πρόωση). Σίγουρα χρειάζεται μία από τις εξωτερικές που είναι steering για να έχει αναπόδιση και κυρίως πηδαλιουχία.

Επειδή και τα τρία waterjet είναι κολλητά είναι δύσκολο να διακρίνεις από μακριά αν έχει και τις τρεις κλατσαρισμένες ή ποιές έχει.

Link to comment
Share on other sites

Μοιάζει πως μόνο ένα δουλεύει. Δεν ξέρω αν έξω από το λιμάνι δούλεψε κι άλλο. Ότι και να ισχύει, βγήκε με εξαιρετικά μειωμένη ταχύτητα και εξακολουθεί να τη διατηρεί.

superspeed.jpg

Edited by Nikos_Chania
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Το πλοίο ακόμα και μετά την αλλαγή μηχανης και γενική επισκευή των υπολοίπων βλέπουμε ότι συνεχίζει να έχει θέματα. Κρίμα, ελπιζουμε να καταφέρουν να το στρώσουν.

Link to comment
Share on other sites

από που προκύπτει ότι έχει θέματα ; μήπως απλά γίνεται σταδιακό άνοιγμα/ρύθμιση των νέων μηχανών ;

θα μου φαινοταν τελείως παράλογο με το καλημέρα να το άνοιγαν στο 100%
 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, George...f said:

Το πλοίο ακόμα και μετά την αλλαγή μηχανης και γενική επισκευή των υπολοίπων βλέπουμε ότι συνεχίζει να έχει θέματα. Κρίμα, ελπιζουμε να καταφέρουν να το στρώσουν.

Ε εντάξει 3ο δοκιμαστικό ήταν. Ακόμα πρέπει να τις ρυθμίσουν λογικά. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 months later...
  • 4 weeks later...
  • Nick the Greek changed the title to Superspeed Jet (IMO 9223356)
  • 7 months later...

Με το συγκεκριμένο τι γίνεται μου κάνει εντύπωση που ενεργοποίησαν το Supercat ενώ το Superspeed είναι σαφώς ανώτερο και με καινούργιες μηχανές !

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Γνωρίζουμε τον λόγο που δεν προτιμήθηκε η ενεργοποίηση του έναντι του Supercat; Απ’οσο θυμάμαι άλλαξε την κεντρική του μηχανή, και είχε γίνει εκτεταμένη επισκευή στις άλλες 2.

Link to comment
Share on other sites

Κατα τη γνώμη μου σαφώς καλύτερο από το supercat jet με μεγαλύτερο πρωτόκολλο και με καινούρια (καινούριες???) μηχανές.Εγώ πιστεύω θα είναι το επόμενο project της Seajets μαζί με το rapidlink jet και το αδερφάκι του power αν έρθει

Link to comment
Share on other sites

Και εγω έτσι πιστεύω πιθανόν να μην το ενεργοποίησαν φέτος για να μην χάσουν χρόνο για το στρώσιμο των μηχανών του βέβαια με τις βλάβες του Supercat ίσως μετάνιωσα που τελικός δεν ενεργοποίησαν το Superspeed 

Κατά την γνώμη μου το Superspeed θα δούλευε καλα και σε κάποιο ενδοκυκλαδικο και Ραφήνα Κυκλάδες καθώς και σε βαθως χρόνου θα μπορούσε να αντικαταστήσει ένα εκ των γερικων seajet 2 ή super jet

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...