Jump to content
Shipfriends

Supercat Jet 2 (IMO 9223356)


Neptune

Recommended Posts

  • Replies 310
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 1 month later...

Ανέβηκαν στο σύστημα κρατήσεων τα δρομολόγια του πλοίου για το 2019.

Από 24/05/2019 έως 18/10/2019 στην γραμμή Πειραιάς - Πάρος  - Νάξος - Μύκονος - Τίνος - Ραφήνα και Ραφήνα - Άνδρος - Τήνος - Μύκονος - Νάξος - Πάρος - Πειραιάς, αναχώρηση από Πειραιά στις 07:00 και από Ραφήνα στις 15:15. Πιθανότατα βέβαια θα αντικατασταθεί απο το GOLDEN EXPRESS όταν και αν πάρει έγκριση απο το ΣΑΣ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 months later...

Στο Superspeed γίνεται αμμοβολή στα ύφαλα του, έτσι ώστε να βαφτεί με σιλικονουχα ύφαλο χρώματα. Το Superspeed αναμένεται να μείνει στη δεξαμενή του ναυπηγείου του Σπανοπουλου μέχρι τη Τρίτη.

Link to comment
Share on other sites

Από Πειραιά θα αναχωρεί το πρωι στις 7:00 για Πάρο Νάξο Μύκονο Τήνο Ραφήνα και το μεσημέρι στις 15:15 από Ραφήνα για Άνδρο Τήνο Μύκονο Νάξο Πάρο Πειραιά.

Από ταχύτητα μέγιστη ταχύτητα είναι 35 κόμβους. 

Link to comment
Share on other sites

Η πιστοποίηση είναι απαραίτητη? Πχ το WorldChampionJet ξεκίνησε δρομολόγια χωρίς δρομολόγιο πιστοποίησης. Παίζει μήπως ρόλο η σημαία?

Link to comment
Share on other sites

On 11/29/2018 at 5:17 PM, Panagia Ekatontapiliani said:

Μάλλον η θέση που θα αναχωρεί το Superspeed από το λιμάνι του Πειραιά θα είναι στο δόντι ανάμεσα στο Highspeed 4 & το Νήσος Μύκονος στην Ακτή Τζελέπη.

Όπως έχω γράψει από το Νοέμβριο η θέση αναχώρησης του θα είναι στην Ακτή Τζελέπη. Τώρα που θα λείπει το Hellenic Highspeed, μπορεί να δένει στη θέση αυτή.

5 hours ago, pie said:

Η πιστοποίηση είναι απαραίτητη? Πχ το WorldChampionJet ξεκίνησε δρομολόγια χωρίς δρομολόγιο πιστοποίησης. Παίζει μήπως ρόλο η σημαία?

Το Worldchampion Jet έχει Κυπριακή σημαία και όπως είχα αναφέρει πρόσφατα στο θέμα του Tera Jet, η κυπριακή σημαία δεν απαιτεί πιστοποίηση!!

On 4/22/2019 at 3:15 PM, Panagia Ekatontapiliani said:

Τι πιστοποίηση να πάρει?? Αφού δεν είναι με Ελληνική σημαία, οπότε  δεν χρειάζεται πιστοποίηση στα λιμάνια  

Ενώ το Superspeed έχει Ελληνική σημαία, που είναι απαραίτητη η πιστοποίηση του πληρώματος στα λιμάνια του δρομολογίου του

 

Link to comment
Share on other sites

Τα δρομολόγια έχουν υπολογιστεί με 35 περίπου ταχύτητα αλλά σήμερα πρώτη μέρα δυστυχώς δεν έχει πάει πάνω από 30 με αποτέλεσμα να υπάρχει λίγο μια μικρή καθυστέρηση!

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι μπορεί να πάει με 35, φορτωμένο 31 με 32 το πολύ, δυστυχώς ακολουθούν την λογική της seajets και δεν ξέρω αν αυτό θα τους βγει σε καλό, κάτι αντίστοιχο έχουν κάνει και στα δρομολόγια του supercat.

Link to comment
Share on other sites

Απο Νάξο η επιστροφή για Πειραιά ήταν 19:15 και τώρα(21:00) φτάνει Νάξο ή είχε αλλάξει ωράριο?

Edited by trip
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, trip said:

Απο Νάξο η επιστροφή για Πειραιά ήταν 19:15 και τώρα(21:00) φτάνει Νάξο ή είχε αλλάξει ωράριο?

Γενικά σήμερα είχε κάποια θέματα με τα ωράρια.Ηταν πρώτη μέρα  μπορεί να είχε και κάποιες καθυστερήσεις στα λιμάνια σαν καινούργιο πλοίο,αλλά γενικά δεν το άνοιξανε κιόλας.Σε κάποια σημεία της διαδρομής πήγαινε και με 27_28 knots ταχύτητα.Απο Ραφήνα στην επιστροφή είχε μαζέψει πάνω από μία ώρα καθυστέρηση και σε κάθε λιμάνι μάζευε και λίγο ακόμα!

Link to comment
Share on other sites

On 5/10/2019 at 12:40 PM, speedrunner said:

Δεν νομίζω ότι μπορεί να πάει με 35, φορτωμένο 31 με 32 το πολύ,

Eπιβεβαιωνεται ο @speedrunner και τις τελευταιες 2-3 μερες το πλοιο κινηται με ταχυτητα 30-32 μιλιων 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως γενικά νομίζω δεν έχει ιδιαίτερες καθυστερήσεις από το λίγο που το έχω παρακολουθησει. Λίγο μετά τις 23:00 είναι Πειραιά 

Edited by hayabusagr
Link to comment
Share on other sites

Πάντως απο Τήνο για Ραφήνα πριν λίγο ήταν σταθερά πάνω απο 33 φτάνοντας για ένα διάστημα και τα 34,5! Παρ΄ όλα αυτά ήρθε μισή ώρα μετά την προγραμματισμένη άφιξη. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...