Jump to content
Shipfriends

Εξπρές Σαντορίνη (IMO 7330040)


Recommended Posts

  • Replies 960
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 2 weeks later...

Οι Αξιωματικοί με τους οποίους ξεκίνησε το Εξπρές Σαντορίνη είναι:

Πλοίαρχος ο Σπύρος Θηραιος

Ύπαρχος ο Θοδωρής Χρυσουλης

Υποπλοίαρχος ο Νίκος Σταγακης

Αʼ Μηχανικός είναι ο Απέργης, από το Cielo Trailer ήρθε.

Αρχιλογιστής ο Πάρις Βλάχος

Αʼ Λογιστής ο Θανάσης Σεκερτζης

Βʼ Λογιστής ο Γιάννης Νομικός

Αρχιθαλαμηπόλος ο Γιάννης Βένετος

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εν τω μεταξύ μικρής εκτασης αλλά αουσιαστική αναικαινηση έκανε στους εσωτερικους χώρους του επιπλέον την φετινή επισκευή.Αλλαξε μοκέτες το πάτωμα που είχε αρχίσει να φθείρεται και να φεύγει στο πρυμνιο σαλόνι αλλάχτηκε με καινούριο ενώ σε πολυθρονες που΄βρίσκονται στο σαλόνι της ρεσεψιον αλλάχτηκαν οι ταπετσαρίες και οι χρωματισμοι παράλληλα.

Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξύ μικρής εκτασης αλλά αουσιαστική αναικαινηση έκανε στους εσωτερικους χώρους του επιπλέον την φετινή επισκευή.Αλλαξε μοκέτες το πάτωμα που είχε αρχίσει να φθείρεται και να φεύγει στο πρυμνιο σαλόνι αλλάχτηκε με καινούριο ενώ σε πολυθρονες που΄βρίσκονται στο σαλόνι της ρεσεψιον αλλάχτηκαν οι ταπετσαρίες και οι χρωματισμοι παράλληλα.

Οι πολυθρόνες μπροστά από τη ρεσεψιόν αλλάχτηκαν με καινούργιες, ενώ αυτές που είναι λίγο πιο πίσω αλλάχθηκαν οι ταπετσαρίες!! Σε κάποιες καμπίνες έγιναν επίσης ανακαίνιση. Στο πρυμνιό σαλόνι εκτός από το δάπεδο αλλάχθηκαν τα καθίσματα στα τραπεζάκια. Καθώς και η μοκέτα στο αίθριο μπροστά από το σαλόνι της Α’ θέσης

Link to comment
Share on other sites

Χθες το πλοίο είχε δώσει τους κάβους 17:50 (10 λεπτά νωρίτερα από τη προβλεπόμενη άφιξη) αλλά μέχρι να αφήσουν τους επιβάτες να βγουν από το πλοίο, η ώρα πήγε 18:05!!! Όλα αυτά γιατί έδιναν το δεύτερους κάβους πρίμα (spring, νομίζω ότι λέγεται)

Link to comment
Share on other sites

Στο πλοίο έχουν βάψει μια πορτοκαλί γραμμή στην αριστερή μεριά του καταπέλτη, που καταλήγει αρκετά μέσα στο γκαράζ (δε πρόσεξα εάν φτάνει μέχρι τη πλώρη λόγω των οχημάτων). Ξέρετε τι χρησιμότητα έχει αυτή η γραμμή??

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Στο νέο μόλο σήμερα βάφανε καταπέλτη φρεσκάριζαν την γραμμή ΑΜΕΑ και γενικοτερα υπήρχε κινητικοτητα.

40 ημέρες θα κάτσει στην Χίο Μυτιλήνη και μετά από ότι άκουσα πιθανότατα να πάει Βόλο για την ακινησία του ΣΚΙΑΘΟΣ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για το πως ταξιδεύει το πλοίο πάντως θα ήθελα να το δω να περνάει κάβο ντόρο και ανάμεσα Χιο-Μυτιλήνη με ένα οκταράκι

Θεόφιλος και Ταξιαρχης και πάλι Ταξιαρχης

Πάντως πρίν αρκετά χρόνια που είχα ταξιδέψει δεν θυμάμαι να είχε και πολλές καμπίνες για τη συγκεκριμένη γραμμή αλλά για να πηγαίνει και Σαμο λογικά θα επαρκούν

Link to comment
Share on other sites

Καμπίνες δεν έχει πολλές κοντά στα 60+ κρεβάτια πρέπει να έχει.Στο ταξίδεμα οπωσδήποτε δεν συγκρίνεται με τον ΘΕΟΦΙΛΟ που είναι σχεδόν διπλό βαπόρι αλλά έχει μια σταθερή ταχύτητα 18,5 μιλίων,έχει εκπληκτικά ντεκ και καταπληκτικούς εσωτερικούς χώρους.

Στην γραμμή άλλωστε δεν έρχεται για πολύ 40 ημέρες θα κάτσει όλες κι όλες ούτε νομίζω να έχει πρόβλημα και με τις θάλασσες,ούτως ή άλλως τα τελευταία χρόνια Ικάριο πέρναγε κάθε χειμώνα ενώ μην ξεχνάμε ότι μέχρι πριν λίγα χρόνια την γραμμή εξυπηρετούσε και ο ΑΛΚΑΙΟΣ που σήμερα το μεγεθος του θα παρέπεμπε σε πλοίο Αργοσαρωνικού.

Τέτοια οικονομική θέση δεν νομίζω να συναντά κανείς σε άλλα βαπόρια προπάντων της ηλικίας του Σαντορίνη

post-20-128326961556_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

... μέχρι πριν λίγα χρόνια την γραμμή εξυπηρετούσε και ο ΑΛΚΑΙΟΣ που σήμερα το μεγεθος του θα παρέπεμπε σε πλοίο Αργοσαρωνικού....

Μήπως ο μόλις μνημονευθείς γίγας ήταν ακόμη (5m) μικρότερος;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μου φαίνετε οι φίλοι shipfriends του μεγάλου λιμανιού έχουν πέσει σε αδράνεια. Από δύο πηγές του Πειραιά μου πέταξαν ότι το πλοίο ναυλώθηκε και φεύγει για τα ξένα.Βέβαια το που είναι ένα πρόβλημα αφού η μία πηγή μου είπε Αζόρες και η άλλη Λιβύη(?). Από ότι φαίνετε το¨"ξεπάστρεμα" συνεχίζετε αφού και οι δύο πηγές αναφέρουν για ναύλωση με μελλοντική πώληση του πλοίου.

Link to comment
Share on other sites

Θαυμασια... Εμενα οι πληροφοριες μου λεγανε για Δανια. Βεβαια προσπαθουσα να βρω γραμμη που να μπορει να εξυπηρετησει το Σαντορινη στη Δανια. Το θεωρησα ραδιο αρβυλα και δε μπηκα στον κοπο να το σχολιασω. Αλλα για να ακουγεται μαλλον υπαρχει καπου και η φωτια

Link to comment
Share on other sites

Το Σαντορινακη αν και δεν ειχε ποτε τη δοξα της Αγιας Τριαδας (Απολλωνα-Αγ.Γεωργιο-Πηνελοπη) πιστευω πως υπηρξε ενα υποδιγματικο καραβι εφαμιλο αν οχι καλυτερο των παραπανω!

Απο προσωπικη εμπειρια ,ειλικρινα ειναι η χαρα του καραβολατρη.Απιστευτα καταστρωματα που προσφερονται για ασταματητες περατζαδες,ανετα σαλονια,καλη ταχυτητα (για προ blue star εποχη τουλαχιστον) και βεβαια πολυ καλο ταξιδεμα.

Μαλιστα εχω 2 αναμνησεις πολυ χαρακτηριστικες.Μια φορα στο ανεβασμα απο Σαντορινη για Πηραια το καλοκαιρι του 2003 ,οπου μας επιασε ενα γεματο 8αρακι και πραγματικα συμπεριφερθηκε αψογα!!!!Η δευτερη -και πιο ομορφη- με παρεα στο κλασσικο βραδυνο των 22.00 για Ιο στο τελευταιο καταστρωμα πισω απο την τσιμινιερα με κιθαρα και μπυρες ολο το βραδυ!!!Αξεχαστη εμπειρια!

Χαρακτηριστικα αναφερω πως στις δικοπες μας μεχρι και το καλοκαιρι που μας περασε αν δε βρισκαμε εισιτιριο με Highspeed ολη μου η παρεα αναζητουσε μονο το Σαντορινακι.Αποδειξη του ποσο μπορει καποιος -ακομα και μη καραβολατρης- να δεθει με ενα καραβι απλα απο τυχαια γεγονοτα και αναμνησεις!!!!

Οπως και να εχει ελπιζω να μη μας αφησει και αυτο γιατι πραγματικα ειναι ενα πολυ καλο πλοιο που μπορει να μην αγαπηθηκε και τοσο ,αλλα για μενα ειναι ενας απο τους ζωντανους θρυλους των Κυκλαδων...

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωί ήταν δεμένο στην πλώρη του ΜΥΤΙΛΗΝΗ μιας και το ΜΥΚΟΝΟΣ είχε πάει στη γνωστή του θέση και κατά τις 16:00 μεθόρμισε στο Νέο μόλο Δραπετσώνας. Μια πρωινή φώτο γιατί με αυτά ακούω δεν ξέρω κατά πόσο θα ξαναπεράσει τα φανάρια του Πειραιά.;)

post-17-128326962081_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...