Jump to content
Shipfriends

Εξπρές Σαντορίνη (IMO 7330040)


Recommended Posts

  • Replies 960
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

On 2/22/2021 at 2:38 PM, togias_k said:

https://arxipelagos.gr/ποια-εταιρεία-αγοράζει-το-αζόρες-εξπρ/ 

Στο Express Santorini αναφέρεται πιο κάτω το άρθρο;

Ναι αλλα σε αυτό το άρθρο υποστηρίζει ότι δεν ήταν σε καλή κατάσταση και γι'αυτό δεν προχωρησε η Seajets στην αγορά του

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, togias_k said:

Ναι αλλα σε αυτό το άρθρο υποστηρίζει ότι δεν ήταν σε καλή κατάσταση και γι'αυτό δεν προχωρησε η Seajets στην αγορά του

Εε καλά δεν το έγραψε κι ο Νηογνώμονας του...

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, togias_k said:

Ναι αλλα σε αυτό το άρθρο υποστηρίζει ότι δεν ήταν σε καλή κατάσταση και γι'αυτό δεν προχωρησε η Seajets στην αγορά του

https://arxipelagos.gr/ποια-εταιρεία-αγοράζει-το-αζόρες-εξπρ/ 

Να σημειώσουμε ότι κατέβηκε το συγκεκριμένο άρθρο την επομένη ημέρα της ανάρτησης. Οπότε τα γραφόμενα μπορεί να μην ήταν τόσο αληθή!!

Link to comment
Share on other sites

On 3/22/2021 at 8:32 PM, Captain_Nionios said:

Κανενα νεο για τη Σαντοριναρα μας;

Εξακολουθει να ειναι στη παραπανω θεση, με το AIS σταθερα ενεργο.
Ετοιμαζεται αραγε για να τη δουμε στα νερα μας;

Εχω ταξιδεψει μαζι της στην Παροναξια αλλα και το Μαρτιο του 2012 σε ενα απιθανο ανοιξιατικο ταξιδι, Ηρακλειο - Σητεια - Κασο - Καρπαθο - Χαλκη - Ροδο και παλι πισω στο Ηρακλειο. Απο το πρωι του Σαββατου εως το απογευμα της Κυριακης, με εξαιρετικα ομορφο καιρο και χρωματα, ηλιολουστο βοριαδακι.

Η κατασταση του μεσα ηταν παρα πολυ καλη, ανετα σαλονια, αεροπορικες, ανανεωμενο στα σημεια.
Εξωτερικα καταστρωματα παμπολλα και εξαιρετικα για την απολαυση της καρδιας της Κασοκαρπαθιας.

Ηταν σε αντικατασταση του Πρεβελης για μερικες εβδομαδες και το πληρωμα της γεφυρας ηταν μειξη του Σαντορινη και του Πρεβελης.

Πλοιαρχος Στεφανος Παπαδοπουλος, Υπαρχος Βαγγελης Ρουπακας, Υποπλοιαρχοι Σταυρος Γρηγορακος - Μαρκος Γουρδομιχαλης - Γιαννης Βουτσελακος.

 

Μερικες εικονες απο εκεινο το πανεμορφο ταξιδι.
Στη gallery εχω ανεβασει ακομα περισσοτερες για οποιον ενδιαφερεται.
 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Όταν είχαν γράψει κάποιοι ότι δεν θα έρθει το Al Salmy 4, εγώ επέμενα ότι θα έρθει πίσω στην Ελλάδα. Ενώ επίσης την πρωταπριλιά έγραψα ότι αγοράστηκε από τη Seajets, κάποιοι πίστεψαν ότι ήταν πρωτοπριλιατικο ψέμα. Εγώ το έγραψα γιατί είχαν μείνει μόνο τα τυπικά για την αγορά του.

Link to comment
Share on other sites

Από ότι βλέπω έχει καλό γκαράζ με ένα case στο μέσον και από δύο γραμμές φόρτωσης για φορτηγά από κάθε μεριά σύνολο 4.Σε αντίθεση με το Superferry ii,Απόλλωνα,Κορνάρο κτλ που έίχαν δύο case με 4 γραμμές φόρτωσης(1 γραμμή στη κάθε μπάντα,δύο στο κέντρο) και συνεπώς αυτό δυσκόλευε τους οδηγούς.

Το Σαντορίνη αν θυμάμαι καλά έχει και πατάρια στις ακριανές γραμμές φόρτωσης που διπλώνουν προς τα πάνω για να πάρουν φορτηγά.

Edited by nomikos
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το Al Salmy 4 έχει κρεμαστά πατάρια σε όλο το γκαράζ του και όχι μόνο στις ακριανες γραμμές φόρτωσης. Βέβαια τα τελευταία χρόνια με τη προσθήκη του πλαϊνού καταπελτη στην αριστερή πλευρά έγινε μόνιμο πατάρι, που βολευε για τα λιμάνια στις Αζόρες. Ήδη πρέπει να έχουν φύγει κάποια άτομα του πληρώματος που θα παραλάβει το πλοίο.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
On 6/22/2021 at 11:45 AM, Lord said:

Ειχε μέχρι και παιδότοπο που ηταν πάντα γεμάτο με παιδάκια σε ένα πολύ ωραίο χώρο και αρκετά μεγάλο εξω απο το την πρώτη θέση, όπως και κατι σαν ζαχαροπλαστειο στην μέση του κυριου ντεκ το οποίο όμως το Θυμάμαι μόνιμα άδειο.

 

Είπες μεγάλη κουβέντα σύντροφε για το ζαχαροπλαστείο. Εγώ στα μέσα της δεκαετίας του 90 το θυμάμαι αντιθέτως γεμάτο γιατί είχε προιόντα εξαιρετικής ποιότητας. Νομίζω το ζαχαροπλαστείο έπαιρνε τροφοδοσία από κάποιο εργαστήριο ζαχαροπλαστικής της Νάξου, δεν ήταν τα γνωστά τυποποιημένα και με συντηρητικά προιόντα που βλέπουμε σήμερα. Έβαζε λοιπόν φρέσκο πράγμα μέσα το οποίο και τιμούσε ο κόσμος γιατί ήταν απλά λαχταριστό. Πολύ όμορφη ανάμνηση.

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω πως το πλοίο επί HF είχε ένα χώρο όπου έβγαζες φωτογραφία.Και μάλιστα έβαζες ότι φόντο ήθελες και γενικά έκανες επεξεργασία στη φώτο.Έχω φωτογραφία μου με το FC4 από πίσω.Το θυμάται κανείς;

Link to comment
Share on other sites

  • Nick the Greek changed the title to Aqua Myth (IMO 7330040)
  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...