Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

  • Replies 1.8k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ε μα πάντα η Μυκονάρα ξεχωρίζει..μια το Blue Star Ferries το εκτυπώσανε και ήταν σα να πάτησαν το bold, τώρα το Sailing Together to the Sustainable Side of Life το εκτυπώσαν και πάτησαν μικρότερο μέγεθος γραμματοσειράς, πλυντηρίδες στο φουγάρο που είναι όσο είναι όλο το υπόλοιπο πλοίο... 

Μια ζωή πρωτοπορία αυτό το πλοίο!! 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει παρατηρήσει κανείς κάτι ανάλογο πρόσφατα, αλλά νωρίτερα σήμερα παρατηρούσα την άφιξη του πλοίου στον Τούρλο της Μυκόνου, καθήμενος στη Χώρα. Ήταν μέρα ακόμη και σχεδόν άπνοια στο νησί, με συνέπεια να μας(εμένα και της παρέας μου) κάνει τρομερά αρνητική εντύπωση ο μπουχός -πραγματικά- που έβγαινε από το φουγάρο. Υπερβολικά πολύς καπνός, δε θυμάμαι να έχω δεί κάτι τέτοιο από το Μύκονος. Το πλοίο παρέμεινε στο λιμάνι κανένα 15λεπτο και είναι χαρακτηριστικό πως το νέφος είχε παραμείνει στην ατμόσφαιρα γύρω από την περιοχή του Τούρλου. Πολύ άσχημη εικόνα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να κάνω μια ερώτηση;

Το πλοίο μετά την τοποθέτηση των πλυντρίδων μπορεί να πιάσει τις ταχύτητες που έπιανε παλιότερα (25,5 +); Από πέρυσι παρακολουθώντας το βλέπω 24,5 στην καλύτερη, βία 25..

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι έχει επηρεαστεί η ταχύτητα του πλοίου ,έχω δει το πλοίο και με 26 κόμβους μετά την εγκατάσταση των Scrubber ,τους θερινούς μήνες ίσως να χρειαστεί να πιάσει πάλι αυτή την ταχύτητα αλλά για την ώρα θεωρώ ότι είναι πολύ καλά σε σχέση με τις ώρες αφίξεων/ αναχωρήσεων στα λιμάνια με λίγες καθυστερήσεις .Φυσικά παίζει ρόλο και το υψηλό κόστος καυσίμων .Βέβαια τα λεγόμενα μου τα στηρίζω σε απλές εικασίες - υποθέσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τραυματισμός ναυτικού στο Ε/Γ-Ο/Γ Blue Star Myconos στη Χίο 

Quote

Ενημερώθηκε, πρώτες πρωινές ώρες σήμερα, η Λιμενική Αρχή Χίου, από τον Ύπαρχο του Ε/Γ - Ο/Γ πλοίου "ΜΠΛΟΥ ΣΤΑΡ ΜΥΚΟΝΟΣ" Ν.Π. 10882, για τον τραυματισμό ημεδαπού ναυτικού (ειδικότητας μάγειρα) εντός του πλοίου.

Συγκεκριμένα, ο ανωτέρω ναυτικός έπειτα από πτώση τραυματίστηκε στο κεφάλι και μεταφέρθηκε στο Γενικό Νοσοκομείο Χίου ''ΣΚΥΛΙΤΣΕΙΟ''.

Προανάκριση διενεργείται από το Κεντρικό Λιμεναρχείου Χίου.

 

Link to comment
Share on other sites

Μαλαγάρι Σάμου σήμερα με άπνοια από τις 1140, έχει ντουμανιάσει τον τόπο με τα καυσαέρια, που βγάζει το παπόρο. Μυρωδιά καυσαερίου έντονη, οπτικά έχει θολώσει ο τόπος. Φωτό να βάλω να το δείτε,κωλύομαι. Υπομονή 20 λεπτά ακόμη μέχρι να φύγει. 

ΥΓ. Αναρωτιέμαι τι κάνουν τα σκράμπερ. Από τότε που τα έβαλε χάλι μαύρο τουλάχιστον οπτικά.

Link to comment
Share on other sites

On 4/25/2022 at 8:58 PM, Nick the Greek said:

Δεν ξέρω αν έχει παρατηρήσει κανείς κάτι ανάλογο πρόσφατα, αλλά νωρίτερα σήμερα παρατηρούσα την άφιξη του πλοίου στον Τούρλο της Μυκόνου, καθήμενος στη Χώρα. Ήταν μέρα ακόμη και σχεδόν άπνοια στο νησί, με συνέπεια να μας(εμένα και της παρέας μου) κάνει τρομερά αρνητική εντύπωση ο μπουχός -πραγματικά- που έβγαινε από το φουγάρο. Υπερβολικά πολύς καπνός, δε θυμάμαι να έχω δεί κάτι τέτοιο από το Μύκονος. Το πλοίο παρέμεινε στο λιμάνι κανένα 15λεπτο και είναι χαρακτηριστικό πως το νέφος είχε παραμείνει στην ατμόσφαιρα γύρω από την περιοχή του Τούρλου. Πολύ άσχημη εικόνα.

 

Ευχαριστούμε φίλε Samaina, τελικά δεν είμαι τρελός.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Πάντως από χειμώνα νομίζω το πλοίο χρειάζεται μια καλή ακινησία, ώστε να γίνει και μια σωστή επισκευή στις μηχανές του και να επανέλθει στις γνώριμες ταχύτητες. Επίσης θεωρώ πως και σε αυτό και στο αδελφό του θα πρέπει να γίνει μια ολική απόξεση χρώματος, όπως έγινε στο ΣΤΑΥΡΟΣ, και να περαστεί από την αρχή ο χρωματισμός της Blue Star. Από κοντά φαίνεται σαν το Νταλιανα με τόσες στρώσεις χρωμα, τη μια πάνω από την άλλη, με σκασίματα κλπ. Είναι από τα πιο νέα πλοία του στόλου, είναι αμαρτία να δείχνουν έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Πληρώνουν Γιώργο αμαρτίες μου φαίνεται, που ήρθαν στην Άττικα μέσω Χελένικ...

Γενικά μια βαρβάτη μετασκευή εσωτερικά/εξωτερικά την χρειάζεται για να έρθει στα στάνταρ της Μπλου Σταρ. 

Link to comment
Share on other sites

Τα έχουμε φίλε ξαναπεί σε προηγούμενες σελίδες. Τουλάχιστον στο πλώριο σαλόνι πρέπει να ξηλωθούν οι αεροπορικές και να γίνει κανονικό σαλόνι αν θέλει να "μπλουσταρίζει" λίγο. 

Link to comment
Share on other sites

χρειαζετε μετασκευη συμφωνω και εγω δεν μπορει να ταξιδευει στο μισο αιγαιο και να εχει 20 καμπινες.και να ειναι γεματο αεροπορικες.ας το βαλουν παροναξο και να φερουν το χιος επανω η το δηλος.

Edited by manos75
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που ίσως χρειαζόταν να αλλάξει είναι το επάνω πλωριό σαλόνι σε καμπίνες.

Μια χαρά είναι οι αεροπορικές, αντί για σαλόνια. Ούτε άγχος αν θα βρεις θέση, ούτε τίποτα. Καμμία σχέση με το χάλι στα "σαλονάτα" πλοία,σε συνθήκες πρωτοκόλλου. Εκτός αν επιβιβάζεσαι στο πρώτο λιμάνι, εκεί θες σαλόνια, ώστε να διαλέξεις τη θέση που σου αρέσει. Αν όμως είσαι από δεύτερο και μετά λιμάνι, μόνο αεροπορικές.

Γι'αυτό και το λατρέψαμε στη Χίο. Τέρμα το παρακαλετό για μια θέση στο σαλόνι. 

Link to comment
Share on other sites

Τέρμα το παρακαλετο στα σαλόνια πληρώνοντας ας πούμε για Σάμο 9€ παραπάνω για απλό κάθισμα ή 14 για το υποτιθέμενο πολυτελείας. Προσωπικά δεν δίνω ούτε δεκάρα παραπάνω!

 

Link to comment
Share on other sites

On 8/21/2022 at 2:58 PM, Strofalos said:

Πληρώνουν Γιώργο αμαρτίες μου φαίνεται, που ήρθαν στην Άττικα μέσω Χελένικ...

Γενικά μια βαρβάτη μετασκευή εσωτερικά/εξωτερικά την χρειάζεται για να έρθει στα στάνταρ της Μπλου Σταρ. 

Τα στανταρ της σαρδέλας??οχι φιλε μια χαρα ειναι όπως ειναι φτιαγμενο!Αλλο αν θέλει μια ανανεωση στα υλικά ας κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με τον προλαλήσαντα. Όταν μπήκα για πρώτη φορά στο ΜΠΛΟΥ ΣΤΑΡ ΙΘΑΚΗ πριν 18 χρόνια, έπαθα πολιτισμικό σοκ, όταν είδα ένα πλοίο τύπου απέραντο φαστφουντ γκουντις😁. Και να σκεφτείτε οτι μέχρι τότε είχα εμπειρία από πλοία της Ικαρασαμίας (Aγούδημους, Aγαπητούς και ολίγο από την τότε Ελλάς Φέρις). Φανταζομαι ίδια είναι όλη η πορτάδα με τα μικρά. Δεν έχω εικόνα από BS Δήλος και BS Πάτμος. 

Link to comment
Share on other sites

Το Μυκονος, το λιγότερο που θέλει είναι ξήλωμα των άνω αεροπορικών και μετατροπή του χώρου σε καμπίνες, όπως ακριβώς στο Χίος. Δε νοείται πλοίο που κροσαρει το μισό Αιγαίο να έχει τόσες καμπίνες λες και κάνει δυτικές Κυκλάδες. 

Link to comment
Share on other sites

Τη φιλοσοφία με τα αεροπορικά-σαρδελοποίηση στα συμβατικά την έφερε η Blue Star γεμίζοντας τα 3 μικρα σε υπερβολικό βαθμό.Μετέπειτα όταν στέλεχος της εταιρείας μεταπήδησε στη Hellenic γέμισε το Μύκονος αεροπορικά και το Χίος σε λιγότερο βέβαια βαθμό.

Το συγκεκριμένο λάθος το κατανοήσανε και διορθώθηκε στα Δήλος και Πάτμος,έχουν λιγότερα αεροπορικά,περισσότερα σαλόνια και γενικότερα σέβονται τον επιβάτη.

Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι κάποτε στο site του περιοδικού Εφοπλιστής, υπήρχε στο section Gallery, μια φωτογραφία του πλοιου σαν κουφάρι στα ναυπηγεία Σκαραμαγκα πριν το πάρει ακόμη η Hellenic. Ήταν πρυμνια-πλαγιά οψη και δεν υπήρχαν υπερκατασκευές. Μήπως κάποιο μέλος του forum την έχει και θα μπορούσε να την ανεβάσει; 

Link to comment
Share on other sites

Τραυματισμός ναυτικού στο Ε/Γ-Ο/Γ Blue Star Myconos στον Πειραιά

Quote

Ενημερώθηκε πρωινές ώρες σήμερα, η Λιμενική Αρχή Τζελέπη, από τον Ύπαρχο του Ε/Γ - Ο/Γ πλοίου "ΜΠΛΟΥ ΣΤΑΡ ΜΥΚΟΝΟΣ'' Ν.Π. 10882, για τον τραυματισμό ημεδαπού ναυτικού (ειδικότητας θαλαμηπόλου) εντός πλοίου, το οποίο ελλιμενίζεται στον οικείο λιμένα.

Ο ανωτέρω ναυτικός μεταφέρθηκε στο Γενικό Νοσοκομείο ''ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΜΟΣ''.

Προανάκριση διενεργείται από το Α΄ Λιμενικό Τμήμα Τζελέπη του Κεντρικού Λιμεναρχείου Πειραιά.

 

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, George...f said:

Θυμάμαι κάποτε στο site του περιοδικού Εφοπλιστής, υπήρχε στο section Gallery, μια φωτογραφία του πλοιου σαν κουφάρι στα ναυπηγεία Σκαραμαγκα πριν το πάρει ακόμη η Hellenic. Ήταν πρυμνια-πλαγιά οψη και δεν υπήρχαν υπερκατασκευές. Μήπως κάποιο μέλος του forum την έχει και θα μπορούσε να την ανεβάσει; 

Μήπως εννοείς τις πρώτες από εδώ?

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, nomikos said:

Το συγκεκριμένο λάθος το κατανοήσανε και διορθώθηκε στα Δήλος και Πάτμος,έχουν λιγότερα αεροπορικά,περισσότερα σαλόνια και γενικότερα σέβονται τον επιβάτη.

Ναι, τα απέραντα σαλόνια στο θερμοκήπιο των καταστρωμάτων.

Edited by proud_ionian
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...