Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

Στα αρνητικά η πλαστική καρέκλα του 'γύφτου' στα καταστρώματα.

 

Δεν είχε καθόλου στα καταστρώματα εκείνες τις όμορφες μπλέ καρέκλες, ή οι λευκές πλαστικές ήταν συμπληρωματικές;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.8k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Το πλοίο συνεχίζει να έχει μεγάλη κίνηση και ανταπόκριση από το κοινό, και μάλλον ο φίλος μας pie θα έτυχε σε μεμονωμένο περιστατικό! Απ' όσο θυμάμαι (χωρίς να έχω σαφή εικόνα γιατί δεν πρόσεξα) οι μπλε καρέκλες είναι μόνο στο Χίος και στο Μύκονος είναι μόνο οι λευκές πλαστικές (στο ντεκ που εγώ κινήθηκα, για τα άλλα δεν θυμάμαι)

 

υγ και στο χίος έχει και λευκές πλαστικές ως συμπληρωματικές.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σημερα χαρη στην καθυστερηση του Nαξος που εφυγε καπου 8.00 το πρωι απο Πειραια, το παποριον εριξε μια προσπεραση κοντα στη Συρο :P (απο δικο μου ατομο που ταξιδευε πανω στο πλοιο μαλλον χαρη στην κοντρουλα πρεπει να εκανε τον καλυτερο του χρονο στο κομματι Πειραιας-Συρο καπου 3'10)

Edited by HIGHSPEED 4
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Αξιοπρεπέστατο το βαπόρι. Το προτίμησα από το "Νάξος" σαφέστατα μα και από τα πλοία της Ραφήνας. Αξιοσημείωτα είναι τα σχόλια επιβατών σε πλου της επιστροφής όπου, προσπερνώντας το "Αγιος Γεώργιος", οι πρώτοι χλεύαζαν το δεύτερο, λέγοντας "Σα σταματημένο το προσπερνάμε", "Στις 12 θα φτάσει, αν φτάσει". Σβέλτες οι μανούβρες στα λιμάνια, ευγενικό πλήρωμα, καθαριότητα σε συνθήκες μέτριας κίνησης, καλή φάση η πρώτη θέση τελικά αλλά τα πλαϊνά καταστρωματα ακόμη καλύτερη!

 

9619991443_f5ea88dd10_b.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει,δέν είναι και κανένα ταχύπλοο ο Αγιος γιά να γίνεται θέμα η προσπέρασή του-κι'εγώ όσες φορές έχω ταξιδέψει με το Νάξος,το προσπερνάγαμε σάν σταματημένο στην αναχώρηση από Πειραιά (και τον Κοραή σάν σταματημένο τον προσπεράσαμε την προηγούμενη εβδομάδα).Αλλη κατηγορία πλοίων αυτό κι'άλλη το Νήσος Μύκονος,που είναι και πιό καινούργιο και πιό γρήγορο αλλά και πιό ευέλικτο.Το σημαντικό είναι να διατηρήται το πλοίο σε καλή κατάσταση και να είναι άνετο γιά τους επιβάτες.

 

Επίσης,επειδή γίνεται λόγος γιά τα πλαϊνά καταστρώματα τού Μύκονος,τί το τόσο αξιοπερίεργο έχουν;Λογικά δέν πρέπει να είναι φαρδύτερα απ'αυτά τών Bluestar,αφού το πλοίο στην ίδια τάξη μεγέθους είναι,άν δέν κάνω λάθος..... 

Link to comment
Share on other sites

Επίσης,επειδή γίνεται λόγος γιά τα πλαϊνά καταστρώματα τού Μύκονος,τί το τόσο αξιοπερίεργο έχουν;Λογικά δέν πρέπει να είναι φαρδύτερα απ'αυτά τών Bluestar,αφού το πλοίο στην ίδια τάξη μεγέθους είναι,άν δέν κάνω λάθος.....

Κι όμως φίλε μου, είναι πολύ φαρδύτερα!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Επιστροφή με το πλοίο τη Παρασκευή που μας πέρασε με πάρα πολύ κόσμο και σχεδόν γεμάτο γκαράζ κυρίως από Σάμο-Ικαρία. Συνεπέσταστο στην ώρα του και με πολύ γρήγορες μανούβρες στα λιμάνια. Το πλοίο ειδικά όταν έχει στο δρομολόγιο του και τη Σάμο έχει πάρα πολύ κόσμο. Αυτή τη φορά εκτός από τη κλασική άσπρη καρέκλα στα καταστρώματα είχε και τις μπλέ(αλλά λιγότερες), όπως αυτές που έχει το Χίος. Τα πλαϊνά καταστρώματα είναι πού ωραία αλλά με τον αέρα είναι αδύνατον να κάτσει κάποιος για όλο το ταξίδι, θα μπορούσαν να τα εκμεταλευτούν ίσως καλύτερα. Το μόνο που δε μ'αρεσε αν και συμβαίνει σε όλα τα πλοία η στροματσάδα σε όλα τα σαλόνια ακόμα και στης 1ης Θέσης...! Μερικά αεροπορικά κυρίως στο Aegean Lounge είναι αρκετά ταλαιπωρημένα και σκισμένα. Μακάρι η εταιρεία να του βρεί κάποιο ρόλο χειμώνα-καλοκαίρι.

Link to comment
Share on other sites

....... Το μόνο που δε μ'αρεσε αν και συμβαίνει σε όλα τα πλοία η στροματσάδα σε όλα τα σαλόνια ακόμα και στης 1ης Θέσης...! ....

 

Η λύση για την στρωματσάδα είναι ΗΜΕΡΗΣΙΑ δρομολόγια, άμα ταξιδεύεις βράδυ και δεν έχει (ή δεν έχεις να διαθέσεις) για καμπίνα, τι θα κάνεις?

Ή θα κοιμάσαι πάνω στις πολυθρόνες και τα καθίσματα ή θα απλώσεις σε κάποιο διάδρομο τα sleeping bag σου και θα ρίξεις κάνα "κλειδάκι" να ξεκουραστείς. Αλλά τότε δεν πουλάμε καμπίνες  :angry:

Link to comment
Share on other sites

Το καταλαβαίνω αυτό που λές, απλά όταν ο άλλος έχει πληρώσει για να έχει θέση σε κάπιο σαλόνι με αριθμημένα, δε μπορεί να κάνει άλματα 'η να βλέπει παντού στο πάτωμα ξαπλωμένους. Στις αρχές πάντως όταν είχα πρωτοταξιδέψει δεν αφήνανε κανέναν και τους σηκώνανε.

 

Και άλλα δύο πράγματα που παρατήρησα,, Το self service δεν είναι αρκετά μεγάλο? Δε θα μπορούσε να γίνει το μισό ένα όμορφο σαλονάκι με καναπέδες? Επίσης το πλοίο απ'όσο το έχω παρατηρήσει δεν σφυράει σχεδόν ποτέ...! Σε αντίθεση με κάποια άλλα που σηκώνουν στο πόδι τα νησιά!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης το πλοίο απ'όσο το έχω παρατηρήσει δεν σφυράει σχεδόν ποτέ...! Σε αντίθεση με κάποια άλλα που σηκώνουν στο πόδι τα νησιά!

 

Σύρο-Μύκονο μια χαρά "πόνο έδινε" ο καπετάνιος!

Edited by .voyager
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πάντως στο προτελευταίο ταξίδι που έκανε και ρώτησα μου είχαν πεί ότι έχει να κάνει κάτι μικροεπισκευές και από την εταιρεία τους είχαν πεί ότι θα ξαναμπεί στα δρομολόγια μέσα στο φθινόπωρο. Μακάρι να ισχύει πάντως έστω και με 18-19μίλια.

Link to comment
Share on other sites

Εχει ξανακουστει οτι υπαρχει ενδιαφερον απο την εταιρεια για να μπει το Μυκονος σε Σαμο-Ικαρια και το χειμωνα και τωρα που σταματαει το Μυτιληνη να παιρνει επιδοτηση το θεωρω ακομα πιο πιθανο να μπει το Νησος.

Link to comment
Share on other sites

έχει να κάνει κάτι μικροεπισκευές και από την εταιρεία τους είχαν πεί ότι θα ξαναμπεί στα δρομολόγια μέσα στο φθινόπωρο

 

αυτη τη στιγμη γινονται εργασιες στο πλοιο ή υπαρχει νεκρικη σιγη;

Link to comment
Share on other sites

Μιας και ειμαι Σαλαμυκονο τωρα..περασα βραδυ την Παρασκευη..φυσικα ουτε ενα φως πανω...αλλα λενε οτι κατι μαζευουν.. το λενε που λεω το ελκω απο τις καραβολατρικες συζητησεις με φιλους συνασθενεις!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...