Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

Ταξίδεψα μεσα στο Σεπτέμβρη με το πλοιο απο Μύκονο για Πειραια. Το πλοιο έφτασε στη Μύκονο με μια μικρή καθυστέρηση 5-10' και με μια ταχύτατη μανούβρα έδεσε στο λιμανι. Αρνητική εντύπωση μου έδωσε ο τρόπος επιβίβασης καθώς το πλοιο φόρτωσε όλο τον κόσμο στο γκαράζ και απο κει μέσω της ράμπας στο άνω γκαράζ για την είσοδο μας στο εσωτερικό του. Καταλαβαίνω οτι οι χρόνοι του δρομολογίου ειναι πολυ πιεστικοί αλλα δημιουργείται ταλαπωρια στους επιβάτες καθώς αναγκάζονται να διασχίζουν όλο το γκαράζ με αποσκευές, παιδια κτλ. Παρόλα αυτα λόγω του όγκου του κόσμου που ταξίδεψε το δικαιολογώ. Το πλοιο ηταν ταχύτατο και κάλυψε την οποία μικρή καθυστέρηση με αποτέλεσμα να δέσουμε στον Πειραια στην ωρα μας. Ηταν πεντακάθαρο τόσο μεσα, οσο και στα καταστρώματα τα οποία προσωπικά δεν χορταίνω να περπατάω. Μιλάμε για ενα πλοιο σύγχρονο που όμως δεν θυσιάζει την περατζάδα και απολαμβάνεις το Αιγαιοπελαγίτικο ταξίδι. Και οφείλω επισης να παραδεχτώ πως αν και δεν μου αρέσει που το πλοιο ειναι γεμάτο απο άκρη σ'ακρη με αεροπορικά καθίσματα, τα βρήκα εξαιρετικά χρήσιμα και ανετα καθώς καταπίνουν τον κόσμο και αυτός δεν φαίνεται, σε αντίθεση με τα μικρά BS που οι συνθήκες με αυτό τον κόσμο ειναι κατα πολυ χειρότερες. Το φαγητό στο self-service καλο και το πλήρωμα στην πλειοψηφία του ευγενέστατο. Συνοψίζοντας θεωρώ πως το πλοιο αποτελεί κοσμημα για τις ελληνικές θαλασσες. Βαπορι άνετο, όμορφο γρηγορο και κυρίως συγχρονο (γιατι γεμίσαμε Λαζαρους). Στα plus η ωρα αναχώρησης απο Μύκονο καθώς αποτελεί την πιο συμφέρουσα επιλογή για τον ταξιδιώτη που κερδίζει σχεδόν όλη τη μερα στο νησι. 

Υ.Γ βγηκε λιγο μεγάλο, sorry 😬

Edited by George...f
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Έτσι όπως ακριβώς τα είπες είναι αγαπητέ George….f, έχω ακριβώς τα ίδια σχόλια μετά από ταξίδι Πειραιά – Μύκονο που έκανα κι εγώ τον περασμένο Σεπτέμβρη. Η πατέντα με την από-επιβίβαση επιβατών μέσω του πάνω γκαράζ μου έκανε κι εμένα εντύπωση. Δε φταίει το πλοίο γι αυτή την κατάσταση όμως, είναι ένα κλασσικό πρόβλημα το ότι τα δρομολόγια υπολογίζονται με πασιφανέστατα φαντασιόπληκτους χρόνους παραμονής στα λιμάνια. Το ταξίδι με το Νήσος Μύκονος είναι για μένα απόλαυση.

 

Και στη Σύρο αλλά και στη Μύκονο ο κόσμος έχει καλομάθει τα τελευταία χρόνια με τα πολύ βολικά ωράρια του Νήσος Μύκονος, μένει να δούμε ποιές είναι οι επιλογές της Attica κι αν, όπως φοβάμαι, από του χρόνου θα το αναπολούμε με νοσταλγία.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Nick the Greek said:

Και στη Σύρο αλλά και στη Μύκονο ο κόσμος έχει καλομάθει τα τελευταία χρόνια με τα πολύ βολικά ωράρια του Νήσος Μύκονος, μένει να δούμε ποιές είναι οι επιλογές της Attica κι αν, όπως φοβάμαι, από του χρόνου θα το αναπολούμε με νοσταλγία.

Με δεδομένο πως το πλοίο έχει την επιδοτούμενη γραμμή και εξυπηρετεί με μεγάλη επιτυχία τα νησιά που προσεγγίζει, δεν νομίζω πως θα δούμε σημαντικές αλλαγές στα δρομολόγια του.

Edited by Orestis
Link to comment
Share on other sites

Τη Κυριακή 12 Νοεμβρίου στο Βαθύ υπήρχαν εορταστικές εκδηλώσεις για την 105η επέτειο Ένωσης της Σάμου με την Ελλάδα, με το Νήσος Μύκονος να αποδίδει χαιρετισμό για την επέτειο

 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
  • 2 weeks later...

Μετα το Delos χτες σειρα του Μυκονος να τυρρανηθει απο τον καιρο σημερα καθως μετα την μυκονο παει απο νοτια για να βγει στο ικαριο κ εχει φτασει στα μισα του απολλωνα της ναξου για να γυρισει για πανω

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Ίσως η δεύτερη προσπάθεια να έχει σχέση με αυτό το ατύχημα που συνέβη στο Νήσος Μύκονος. Τα δημοσιεύματα μιλάνε για σοβαρό τραυματισμό ναυτεργάτη του Νήσος Μύκονος στον Άγιο Κήρυκο

Quote

Σήμερα (26/1) τα ξημερώματα (5.30 π.μ.) την ώρα αποχώρησης του πλοίου «Νήσος Μύκονος» από το λιμάνι του Αγίου Κηρύκου Ικαρίας όπου πνέουν βόρειοι άνεμοι 7-8 μποφόρ, έσπασε ο κάβος πρόσδεσης και τραυμάτισε τον 52 χρονο ναυτεργάτη που βρισκόταν στον χώρο του πλοίου που μαζεύουν τους κάβους. Σύμφωνα με αυτόπτη μάρτυρα ο άτυχος ναυτεργάτης έχει χάσει το ένα κάτω άκρο του ενώ από το νοσοκομείο Ικαρίας έγιναν όλες οι απαραίτητες ενέργειες για την αντιμετώπιση του περιστατικού! Στις 10 μ.μ με αεροπλάνο της Πολεμικής Αεροπορίας μέσο του ΕΚΑΒ από το αεροδρόμιο του νησιού διακομίσθει στο Νοσοκομείο της Νίκαιας Πειραιά.

 

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα και πάλι κρίμα. Θέλω να κάνω δύο επισημάνσεις χωρίς να αναφέρομαι στο συγκεκριμένο περιστατικό και χωρίς να θέλω να θίξω κάποιον ότι είχε την ευθύνη.

1) Θα πρέπει οι κάβοι να αλλάζονται τακτικά και να μην τσιγκουνεύονται οι εταιρείες το κόστος. Σε πολλές περιπτώσεις έχουμε γίνει μάρτυρες, που οι κάβοι στα συνηθισμένα σημεία που καταπονούνται έχουν λεπτύνει τόσο πολύ, λες και είναι κλωστές για να ράψεις πουλόβερ.

2) Οι πλοίαρχοι θα πρέπει να μην έχουν υπέρμετρο εγωισμό του στυλ "ντε και καλά θα δέσω" ή "επί πλοιαρχίας μου δεν χάθηκε λιμάνι". Σε αυτές τις περιπτώσεις το υπόλοιπο πλήρωμα εκτίθεται σε επικίνδυνες καταστάσεις και κυρίως στην πρύμνη. Όταν βλέπουν ότι γίνεται χάση κόσμου να σηκώνονται και να φεύγουν.

Επαναλαμβάνω δεν αναφέρομαι στο χθεσινό περιστατικό. Δεν ήμουν μπροστά και δεν γνωρίζω καν τι έφταιξε.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, AQUA JEWEL said:

Όταν βλέπουν ότι γίνεται χάση κόσμου να σηκώνονται και να φεύγουν.

Στον κόσμο πως θα περαστεί ο σεβασμός στην απόφαση του πλοιάρχου να πιάσει ή όχι ένα λιμανι;

Διότι όταν δεν πιάνει είναι κακός και άχρηστος, όταν πιάνει και συμβαίνει ατύχημα είναι κακός, άχρηστος και επικίνδυνος και άμα πιάσει χωρίς να ανοίξει ρουθούνι είναι αργός που εκανε 3 φορές μέσα έξω.

Δεν γίνεται 2 μέτρα και 2 σταθμά. 

Το Νήσος Μύκονος πιάνει τόσα λιμάνια, η πίεση μεγάλη και ο καιρός δεν είναι πάντα σύμμαχος.

Περαστικά του να είναι και ποτέ ξανά άλλο τέτοιο συμβάν. 

ΥΓ : προσωπικά συμφωνώ στο σήκω και φύγε παρά να κινδυνεύσει πλοιο, πλήρωμα, φορτιο, επιβατες κλπ.

Edited by Nikos_Chania
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το Νήσος Μύκονος χθες το βράδυ στις 21:00 έφτασε στο λιμάνι του Πειραιά από το δρομολόγιο του και σταμάτησε για την ετήσια ακινησία του. Το πλοίο λογικά αύριο ή μεθαύριο θα μεθορμίσει στο Πέραμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...