Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

  • Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Μόνο ο ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ πρέπει να έχει κάπου κοντά στα 100.ΑΔΩΝΙΣ=80,ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ=60 το ΑΘΗΝΑ έχει κοντά στις 100 αν δεν κάνω λάθος αλλά το γκαράζ του μετα βίας βάζει 18-19 φορτηγά.

Οπότε για Κυκλάδες το Κουφάρι καλά είναι με 80 προπάντων αν δεν το βάλουν πουθενά να κάνει ολονύχτια δρομολόγια πχ βραδυνό των 22 για Παροναξία. :D

Link to comment
Share on other sites

Μόνο ιδανικό. 100 κρεβάτια αλλά τι κρεβάτια!Δεν έχουν καμία σχέση οι καμπίνες με αυτές των άλλων πλοίων της γραμμής.Και για την ταχύτητά του πολλές έχει.

Link to comment
Share on other sites

Ηρθα για να βαλω φωτια στο φορουμ. Εμαθα το ονομα του Κουφαριου. Αλλα δυστυχως ειναι copyright απο το ρουφιανο μου και δεν μπορω να το αποκαλυψω δημοσια. Ελπιζω τα λαγωνικα μας να κανουν καλη δουλεια

Link to comment
Share on other sites

Έπεσε στα χέρια μου το διαφημιστικό φυλλάδιο της HSW για το καλοκαίρι και δίνει το κουφάρι ως ΝΗΣΟΣ ΜΥΚΟΝΟΣ με αναχωρήσεις καθημερινά από Ραφήνα στις 07:50 και 17:00 με επιστροφές στη Ραφήνα στις 16:05 και 00:35 αντίστοιχα. Τι έχετε να πείτε;

Link to comment
Share on other sites

Στο ΝΗΣΟΣ ΧΙΟΣ αναφερόμουν αν δεν το καταλάβατε.. ;)

Μετά ακολούθησαν τα Νησος Ανδρος, Νησος Καλυμνος, Νησος Λημνος.

Ετσι γίνεται το 5ο ΝΗΣΟΣ something... :)

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα στο ΧΙΟΣ πήγε το μυαλό μου!!! Μάλιστα σκεφτείτε κάτι ακόμα: Αν υποθέσουμε ότι τα δύο κουφάρια παραγγέλθηκαν με τα ονόματα BLUE STAR MYKONOS (το οποίο έγινε ΝΗΣΟΣ ΜΥΚΟΝΟΣ) και BLUE STAR CHIOS, τότε υπάρχει περίπτωση το νέο ΝΗΣΟΣ ΧΙΟΣ να γεννιέται (έστω κι αν πάει Ικαρία - Σάμο) :)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ κ εγώ, επιτέλους ένα νεότευκτο πλοίο με ελληνικό όνομα.

Κ οι Ισπανοί το ίδιο κάνουν (Isla de ...) οπότε γιατί όχι κ εμείς, μια χαρά είναι το ΝΗΣΟΣ ΜΥΚΟΝΟΣ, είναι κ εύκολο όνομα.

Εχετε ακούσει γιαγιάδες κ παππούδες να προσπαθούν να πούν το όνομα Aqua Jewel?!

Για το δεύτερο μάλλον για ΝΗΣΟΣ ΣΑΜΟΣ το κόβω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι δεν θα ήθελα ένα νέο ΝΗΣΟΣ ΧΙΟΣ (αν και για ΧΙΟΣ προωριζόταν)γιατί πιστεύω ότι ένα όνομα κάνει τον κύκλο του με το καράβι που έγραψε την όποια ιστορία του.

Ποτέ δεν θα είναι πχ. το 2ο κουφάρι ένα ΕΞΠΡΕΣ ΟΛΥΜΠΙΑ Ηλία, άλλες λαμαρίνες, αλλές μηχανές, αλλοί ανθρωποι, αλλα δρομολόγια και ίσως άλλη "ψυχή".

Ούτε ΣΟΛΑΡΙΣ, ούτε ΣΑΠΦΩ (!)

Αν και λοπόν το ΝΗΣΟΣ ΜΥΚΟΝΟΣ ακούγεται ωραίο,σε τέτεια πλοία FAST FOOD ταιρίαζουν καλύτερα τα ISLAND..

Εγώ πάντως προβλέπω παροναξία από Πειραιά για το δεύτερο

και ίσως κανένα highspeed για Σάμο-Ικαρία που θα κάνει την πραγματική διαφορά..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Κατά πάσα πιθανότητα το βαπόρι δεν θα είναι έτοιμο ούτε τον ΑΣύγουστο οπότε αντίο καλοκαίρι.

Α και ένα χαρακτηριστικό του δεν θα έχει καθόλου βάρκες μόνο το FAST RESCUE και θα έχει 6 σταθμούς M.E.S

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...