Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

  • 2 months later...

Η Irish Ferris ενημερώνει τους επιβάτες, που είχαν κλείσει να ταξιδέψουν με το W.B. Yeats, ότι θα καθυστερήσει λίγο η παράδοση του με αποτέλεσμα να ακυρώσει κάποια δρομολόγια του τον Ιούλιο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Η παράδοση του W.B. Yeats θα καθυστερήσει και άλλο, με αποτέλεσμα η Irish Ferries να ακυρώσει όλα τα καλοκαιρινά δρομολόγια του πλοίου και αναμένει ότι θα είναι έτοιμο το Σεπτέμβριο να ξεκινήσει δρομολόγια στη γραμμή Dublin -Holyhead 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 months later...
Quote

An outlet valve on the cooling water circuit was closed, causing one of the ferry's four main engines to overheat. According to people who are familiar with the construction of the ferry, this must have been done intentionally

 Συνεχώς θέματα το πλοίο, μην δεν το παραλάβουν στο τέλος

Link to comment
Share on other sites

Το W.B. Yeats ολοκλήρωσε χθες τα sea trials διάρκειας 8 ημερών και επέστρεψε στο ναυπηγείο Flensburger Schiffbau–Gesellschaft. Το τελείωμα της υπέρκατασκευης στη πρύμη του W.B. Yeats λιγάκι με χαλάει. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Το W.B. Yeats έφτασε στο Δουβλίνο στις 20 Δεκεμβρίου και αφού πραγματοποιήσει τις δοκιμές στις προβλήτες του λιμανιού και τις τελευταίες ετοιμασίες στο εσωτερικό του, αναμένεται να ξεκινήσει δρομολόγια από το νέο έτος.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Διάφορα σοβαρά θέματα δεν επιτρέπουν στο πλοίο να περάσει τους ελέγχους και να ξεκινήσει δρομολόγια. Μην το δούμε να επιστρέφει στο ναυπηγείο 😓

edit: Σωπάτε και παίζει να "πέρασε"! 

Edited by .voyager
Link to comment
Share on other sites

Στα δρομολόγια φαίνεται από την επόμενη Παρασκευή 25 Ιανουαρίου, αναχώρηση στις 0200 από Δουβλινο για Holyhead. Για να δούμε τελικά τι θα γίνει γιατί με τόσα προβλήματα που έχουν συμβεί το τελευταίο εξάμηνο, δεν μπορεί κανείς να είναι σίγουρος.  

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ταξίδι με το πλοίο το Σάββατο και την Κυριακή που μας πέρασε. Αναμφίβολα πρόκειται για σκαρί που εντυπωσιάζει με τον όγκο του, αλλά και τον καθρέφτη με την πλώρη του, που προσωπικά μου θυμίζουν κάτι από Optimus Prime 🤖 Παρότι δεν παύει να αποτελεί μια νέα και φιλική προς το περιβάλλον ναυπήγηση, με μοντέρνο accommodation, θεωρώ πως το τελευταίο έχει ατέλειες κι ελλείψεις που θα φανούν κυρίως στην κανονική του γραμμή του, αυτή της Γαλλίας στην οποία θα ξεκινήσει γύρω στις 15 του τρέχοντος μήνα. Ενώ μάλλον έχουν σε αυτό γίνει "εκπτώσεις" στην ποιότητα ή λάθος επιλογές στα υλικά , που σε κάποια σημεία είναι ήδη φθαρμένα. Μου θύμισε ποιοτικά κάποια πλοία της Αδριατικής που έχουν σχετικά κακή φήμη για την ποιότητα στο δικό τους accommodation. Περισσότερα, όταν ανέβουν εικόνες και από το εσωτερικό του.

 

Edited by .voyager
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 5 months later...
  • 2 weeks later...
On 1/17/2019 at 2:21 PM, .voyager said:

Διάφορα σοβαρά θέματα δεν επιτρέπουν στο πλοίο να περάσει τους ελέγχους και να ξεκινήσει δρομολόγια. Μην το δούμε να επιστρέφει στο ναυπηγείο 😓

edit: Σωπάτε και παίζει να "πέρασε"! 

Ίσως σχετίζεται με αυτό εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το πλοίο επέστρεψε στα δρομολόγιά του ανάμεσα σε Δουβλίνο και Χόλυχεντ. Μάλιστα εν αναμονή του Brexit, φαίνεται πως κάποιος χώρος επάνω στο πλοίο έχει ήδη καβαντζωθεί για τη δημιουργία καταστήματος με αφορολόγητα είδη.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Νωρίτερα στο συγκεκριμένο thread ο voyager μας ξενάγησε εκτενώς στους εσωτερικοί χώροι του πλοίου. Εμείς να πάμε να δούμε και πως δείχνει το πλοίο εξωτερικά. Να μια πρώτη φωτογραφία του σε άφιξη του στο Δουβλίνο από το Holyhead:

 

Δεν ξέρω τι εντύπωση δημιουργεί σε σας, εμένα μου θυμίζει τεθωρακισμένο ερπυστριοφόρο όχημα μεταφοράς προσωπικού. Ή κάτι σε transformers, νομίζεις πως θα αρχίσουν να ανοίγουν πόρτες και το πλοίο θα μεταμορφωθεί σε κάτι άλλο. Αυτήν την αίσθηση βοηθάνε και τα μαύρα παράθυρα, θα επέλεγα ίσως κάτι διαφορετικό σε χρώμα για να έχουμε ένα πιο απαλό αποτέλεσμα, χρωματικά. Το πράσινο της Irish Ferries κατά τη γνώμη μου δεν δένει με το μαύρο.

 

Εδώ έχουμε την πλάγια όψη του πλοίου. Υπάρχει μια και μοναδική καμπύλη εκεί στο τελείωμα της πρύμης που σε καμία περίπτωση δεν σώζει το τελικό αποτέλεσμα. Από την άλλη παρατηρείστε τους επιβάτες στο τελευταίο deck, νομίζω πως πρέπει να είναι πολύ όμορφη η θέα από κει πάνω, σίγουρα έχει αρκετό χώρο για να περπατήσει κανείς. Άλλο χαρακτηριστικό οι μόνο 2 βάρκες, προσέξτε επίσης και τα 3 προπελλάκια πλώρα.

 

Για το τέλος η πρυμνιά όψη που για μένα είναι απλά κακάσχημη, από το sun deck και κάτω είναι ένας κατακόρυφος γκρεμός. Μια εικαστική παρέμβαση που θα έκανα, θα ήταν να έβαφα ένα μεγάλο logo της Irish Ferries στον καθρέφτη της πρύμης από πάνω ως κάτω. Προσέξτε το καλώς όρισες στο επάνω deck που είναι γραμμένο σε αγγλικά, γαλλικά αλλά και Gaelige(η Ιρλανδέζικη έκδοση της Κελτικής γλώσσας).

 

Γενική εντύπωση: Δεν είμαι καν περίεργος να ταξιδέψω.

Edited by Nick the Greek
Broken link
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...