Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

Άσπρο εντελώς ηρθε το πλοίο,και θα το κάνουν να δείχνει όπως ένα κλασικό ανεκόπλοιο,τι παραπάνω να κάνουν δηλαδή?  :huh:

 

Κλασσικό ανεκόπλοιο θεωρείς και τα Fosen-Έλυρο;

Edited by .voyager
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 535
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Είναι σχετικό το τί έβλεπε ο καθένας. Ένας μπορεί να έβλεπε τα Κρήτη στον Πειραιά, άλλος τα Fosenια στην όμορφη Νίτσα, καμιά σχέση...

Κλασσικό ΑΝΕΚόπλοιο θα πρέπει να θεωρούνται Έλυρος-Fosen ή τουλάχιστον θα πρέπει να αποτελούν πρότυπα, ώστε στα πλαίσια μιας ενοποιημένης πολιτικής marketing να έχει όλος ο στόλος ίδια σινιάλα (logo, γραμματοσειρά στις μπάντες, ανάγλυφη Κρήτη στο φουγάρο, όχι φουγάρο μισό άσπρο/μαύρο και μισό κίτρινο όπως στα ναυλωμένα). Λεπτομέρειες που θα είχαν ληφθεί υπόψη σε ένα πλοίο ακόμη και της συνεργαζόμενης Blue Star, αν το είχε υπό την (πλήρη) διαχείρισή της. Μην αρχίσουμε τώρα "το Έλυρος παροτι νεότερο έχει την παλιά γρμαματοσειρά", το ξέρω. Υποστηρίζω απλώς πως πρέπει να υπάρχει κάτι πιο ομοιόμορφο στην εμφάνιση (βλ. Attica). Το Aστερίων δεν το λες τυπικό ΑΝΕΚόπλοιο, κανει μπαμ ναυλωμένο, δεδομένων των σινιάλων του (στο φουγάρο έστω).

Kαλούλι έγινε πάντως :)

Edited by proud_ionian
2 σε ενα
Link to comment
Share on other sites

Εδω στο κυδων που κατα καποιο τροπο ειναι δικο τους και δεν εχουν αναγλυφη την κρητη και περιμενετε να δουμε κατι καλυτερο στα ναυλωμενα.

Link to comment
Share on other sites

H αληθεια ειναι οτι εχει ενα θεμα ενιαιου εμπορικου "σηματος" στα πλοια της η ΑΝΕΚ, αλλα ο αστεριωνας μια χαρα ειναι.

 

asterion funnel @ patra 16022016

 

συμφωνω παντως οτι Ελυρος και Fossen θα επρεπε να ειναι τα προτυπα

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Σε αυτό το link μπορεί να δει κανείς τα τέσσερα παρόμοιας σχεδίασης με το Kerkyra Express πλοία που ανήκουν στην προηγούμενή του εταιρεία. Πρόκειται για τα Avrora Okushiri, Feelease Soya, Cypria Soya και Boreas Soya της Heart Land Ferry.

οι χρωματικες επιλογες θυμιζουν λιγο sea jet Edited by proud_ionian
move
Link to comment
Share on other sites

Το αντίθετο. Η SJ αλλάζει τα σχέδια και κρατάει σταθερά τα χρώματα (ασχέτως αν έχει αλλάξει μια φορά το ροζ σε μπλε). Εδώ η HLF όπως βλέπουμε κρατάει το σχέδιο σταθερό και αλλάζει τους χρωματισμούς.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Τελικά στις μπάντες του Διαγόρας δεν θα γραφτεί μόνο το όνομα της African Moroccan Lines αλλά και τα αρχικά γράμματα (AML). Το A θα είναι κόκκινο, το Μ θα είναι πράσινο και το L θα είναι κίτρινο. Οπότε υπολογίζω αυτό το AML θα βαφτεί και στις τσιμινιέρες του Διαγόρας αλλά και στο Ελ. Βενιζέλος

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
3 hours ago, gtogias said:

Στο fb δημοσιεύτηκε φωτό που δείχνει το Jewel με τα νέα του σινιάλα και χρώμα μπλε. Προφανώς δεν θα επαναλάβουν το λάθος του Spirit με το λευκό χρώμα. Άραγε όλα τα συμβατικά της εταιρείας θα είναι μπλε?

Εκτός θέματος, αλλά νομίζω ότι το Spirit σταματά εντός των επόμενων ημερών.

Ωχ, μπλε θα μείνει?? Γιατί λάθος το SPIRITάκι άσπρο?? Πολύ πιο όμορφο είναι άσπρο απ'ότι η μπλεδούρα. Στα μικρά πλοία τους πάει πολύ το άσπρο. Με το μπλε χάνονται και δε φαίνονται, μοιάζουν ακόμη πιο μικρά. Τα χρώματα ταιριάζουν σε μεγαλύτερα καράβια πάνω από 100 μέτρα. Αλλά γενικά στους στόλους των εταιριών πρέπει να υπάρχει ομοιομορφία στη χρωματολογία, δε μπορείς το ένα να το βάφεις έτσι, το άλλο γιουβέτσι. Γίνεται τσίρκο μετά ο στόλος...

Edited by proud_ionian
Link to comment
Share on other sites

Στην καθημερινότητα που έχουν να παλέψουν τα πλοία των ενδοκυκλαδικών, το λευκό είναι κόλαση για τα πληρώματα. Με 15 βιραρίσματα τις άγκυρες κάθε μέρα δεν υπάρχει περίπτωση να μη φαίνεται ταλιαπωρημένο το πλοίο από την πρώτη μέρα. Και χωρίς ημερήσιες παραμονές σε λιμάνια, μόνο βράδυα και σε συνθήκες δύσκολες, που θα το μαζεύουν το πλοίο κάθε τρεις και λίγο?  

Link to comment
Share on other sites

Ναι, και οι δύο δίκιο έχετε, έτσι είναι, μπορεί να είναι για τις μπογιές, μπορεί και για τα πληρώματα, αλλά πιστεύω ότι τελικά άσπρο θα το κάνει ο Ηλιόπουλος... Και το NAXOS JET μπλε είναι ακόμη, μπλε θα μείνει?? Δε νομίζω. Έτσι και το JEWEL στην ίδια φάση είναι αυτή την περίοδο. Περιμένει να... ασπρίσει! :)

Link to comment
Share on other sites

Άμα κάνει τα συμβατικά μπλε, ίσως κάποια στιγμή γυρίσει και τα ταχύπλοα σε μπλε κι αυτά... Λέω γω τώρα... Άλλα βρε παιδιά, θα γεμίσουμε μπλε... Όλα τα πλοία μπλε πια, αμάν!!! Τουλάχιστον δεν τα βάφει κάποιος γαλάζια... ;)

Link to comment
Share on other sites

Το Μαρμαρι εξπρές ειναι στο θαλασσί . Ούτως η αλλως 2 πλοια με το ίδιο χρωμα δε λεει 

αυτη ειναι η φωτό. Ειμαι εκτος pc 

Πιο ανοιχτό απο της ΝΕΛ πιο σκούρο αππ της Alpha

IMG_1379.JPG

Link to comment
Share on other sites

Το χρωμα ειναι ιδιο με αυτο στο Πανοραμα. Λιγο αδιαφορο γενικα το αποτελεσμα. Θεωρω  πως αφηνουν μεγαλη  μπλε επιφανεια   προς τα  πλωρα    και στριμωχνουν το λογκο αρκετα πισω. 

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
4 hours ago, valencay said:

....βαμμενο πιο ανοιχτό blue.....

 

3 hours ago, .voyager said:

Αλλάζουνε απόχρωση στο μπλε; 

 

2 hours ago, Panagia Ekatontapiliani said:

Αυτό παρατήρησα και εγώ!! Ότι είναι βαμμένο πιο ανοιχτόχρωμο μπλε, όπως και το Blue Star Patmos

αλλαζουν οντως χρωμα ή απλα ειναι φρεσκοβαμμενα τα δυο;

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή να υπενθυμίσω πως έκανα υπόθεση. Αλλά ακόμα και να μην ήταν υπόθεση, αλλά πραγματικότητα, (και χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση) οι εταιρείες παράγουν χρώματα με τα δικά τους πρότυπα. έτσι η Sigma μπορεί το μπλε της Blue Star να το έδινε όπως ήταν έως τώρα π.χ. και η Hempel να το δίνει όπως σήμερα. Ας μην παρεξηγούνται όσα λέμε.

Και σαφώς θα περιμένω να δω αν θα ανοίξει και το Blue Galaxy τώρα στη Μάλτα και εν συνεχεία τα επόμενα, και φαντάζομαι θα φανεί αν όντως θέλει να αλλάξει χρώμα.

Επαναλαμβάνω πως δεν ξέρω κάτι, παρέθεσα μία επιπλέον άποψη ;)

On 23/2/2018 at 6:19 PM, Nikos_Chania said:

Ας το δούμε και στην σημερινή του άφιξη στον Πειραιά. Δεν ξέρω αν πρόκειται για αλλαγή χρωματικού τόνου, υποθέτω οτι ίσως έχουν αλλάξει εταιρεία. Δεν μου κάνει μεγάλη διαφορά σε σχέση με πριν.

 

55 minutes ago, .voyager said:

Kαι τι είπε η άλλη εταιρεία βρε Νίκο; "Δεν έκω τον σωστό τόνο, σου βάλω λίγο πο τούτο;" :lol::lol::lol: Οι τόνοι του branding είναι συγκεκριμένοι, σε εταιρείες Blue Star τουλάχιστον.

Nα το δούμε σήμερα Πειραιά, με το 2 απέναντι. Φαίνεται ότι αλλάξανε το μπλε, ενώ το κάνεις άνετα νεότευκτο. 

 

Link to comment
Share on other sites

Και γω σ αυτο που λεει ο Νικος πηγε το μυαλο μου. Οτι αλλαξαν εταιρια. Γενικα τα ναυτιλιακα χρωματα ειναι απο τις πιο πονεμενες ιστοριες.

Μπορει τωρα μανι μανι να γλιτωνουν ας πουμε και 15.000 ανα βαπορι :ph34r: δεν ειναι και λιγα

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Panagia Ekatontapiliani said:

Δεν θα φοράει για πολύ ακόμα το μπανερακι από τη ναύλωση στις Αζόρες, αλλά ούτε και το υπάρχον όνομα!!! ;)

On 2/23/2018 at 6:22 PM, Nikos_Chania said:

Στο πλοίο από εχθές έχουν ξεκινήσει να σβήνουν (?) τα σινιάλα στην δεξιά πλευρά.

Καμια αλλαγη στη Seajets?

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 5 months later...
11 hours ago, Panagia Ekatontapiliani said:

με τα σινιάλα της Triton Ferries στις μπάντες (νομίζω του πηγαίνουν αρκετά, σε αντίθεση με το Ιονις).

μα δεν ειναι τα ιδια. εδω ειναι μπλε γραμματα και σινιαλο σε ασπρο φοντο, ενω στο ιονις ειναι μπλε το φοντο και λευκα τα γραμματα και φαινονται σαν τσοντα.

στο πορφυρουσα ο χρωματισμος των σινιαλων, ειναι ιδανικος για ασπρο πλοιο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...