Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

1)Ξέρει κανένας αν τα σινιάλα της Ga ήταν διαφορετικά όταν δημιουργήθηκε;
Δηλαδή οι γραμμές που έχουν τώρα δίπλα από το Ga ferries ήταν κάτω από τις τσιμινιέρες;

Edited by proud_ionian
tag
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 534
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eπίσης αν θυμάμαι καλά κάποιες χρονιες σε κάποια από τα βαπόρια οι τρεις παράλληλες γραμμές άλλαζαν είτε σε μπλε - κόκκινο - μπλε είτε σε κόκκινο - μπλε - κόκκινο

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

ανοιγω αυτο το τοπικ, για να κανουμε μια πιο αναλαφρη κουβεντα για τα χρωματα και τα σινιαλα των ferries. αφορμη η αλλαγη χρωματων της Hellenic.

επρεπε να το ειχαμε ξεκινησει απο καιρο αλλα καλιο αργα παρα ποτε.

ολα τα πλοια της hsw, και κυριως μεγαλα (απολλων σαντορινη, αθηνα, αφροδιτη, πηγασος) εχουν μια αλλη αρχοντια με το σκουρο μπλε. δειχνουν βασιλοβαπορα, πιο επιβλητικα και πιο νεα σε ηλικια.

ισως γιατι το μπλε κρυβει τρεξιματα, ισως γιατι δεινει ογκο.

εμενα παντως μου αρεσουν ετσι (ισως φταει και η στριντζικη επιδραση :) του ιονιου).

εσεις οι απο κει τι λετε;

Link to comment
Share on other sites

Σε ότι αφορά το χρώμα συμφωνώ. Καλο το μπλέ δεν μπορώ να πω. Οπως λές και σύ φίλε proud και αρχοντιά τους δίνει, και όγκο και τα φέρνει στο πιο πιτσιρικοειδές τους. Σε ότι αφορά τώρα τις τσιμινιέρες........ε τι το θελε εκείνο το πορτοκαλοκόκκινο ο χριστιανός. Μου θυμίζει βόρεια Ευρώπη με συννεφιές και παγετούς. Κανα λευκό ας πούμε με τα τρία δελφίνια σε χρώμα μπλέ ή κόκκινο(για να του φύγει και ο καημός) θεωρώ πως θα 'ταν καλύτερο. Λέω εγω τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Epidi genika i emfanisi ine kati ypokimeniko tha akustun polles diaforetikes apopsis.Emena prosopika mu aresun ke simfono me ton proud.Ine pio arxontia meafta ta xromata!idika i Aphroditi!!!!(plaka plaka lete ta karavia na ipan ston Strintzi san teleftea tus epithimia prin pane ston allo kosmo na foresun ta prota tus xromata? :):mad: ,den eksigite allios i sealink alla ellinika!)

Link to comment
Share on other sites

(plaka plaka lete ta karavia na ipan ston Strintzi san teleftea tus epithimia prin pane ston allo kosmo na foresun ta prota tus xromata? :):mad:

Ελπιζω μονο να μη ξαναδω και τον Πηγασο σκατουλι... :mad::mad::D:D:D

Και μενα μ αρεσουν τα πλοια μπλε... Τους παει οντως. Ισως ενας τονος πιο ανοιχτος να ηταν ακομα καλυτερος. Αλλα τι να κανεις. Πανω απ ολα νεα κινητρα για φωτογραφισεις. :D:D

Link to comment
Share on other sites

Σε άλλα λιγότερο και σε άλλα περισσότερο τους πάει το μπλε πολύ.Ειδικά ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ-ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ είναι αλλο πράγμα ενώ κι ο ΠΗΓΑΣΟΣ το ΑΦΡΟΔΙΤΗ και το ΑΘΗΝΑ είναι πολύ καλύτερα με το μπλε παρα με το άσπρο.

Το συγκεκριμένο μπλέ σαν χρώμα μου αρέσει πολύ

Η τσιμινιέρα τους δεν είναι και τόσο άσχημη αν και θα προτιμούσα ένα ποιο όμορφο λογο΄τυπο απο τα 3 δελφινάκια. :)

Link to comment
Share on other sites

Αισθητικά τα νέα χρώματα της hsw είναι σαφώς ανώτερα από τα προηγούμενα της hs. Το μόνο πρόβλημα που παρουσιάζεται με το βαθύ μπλέ είναι ότι δεν γράφει σωστά στην φωτογραφική μου, με αποτέλεσμα να φαίνεται ένα μαύρο πράμα χωρίς λεπτομέρειες από το ύψος του πρώτου καταστρώματος και κάτω.

Επιπλέον, τα τελευταία χρόνια έχει ανέβει πολύ στην εκτίμησή μου ο ΤΑΞΙΑΡΧΗΣ που παραμένει το μόνο πλοίο της ΝΕΛ με τα original σύμβολα και δεν έχει γίνει καρνάβαλος από τις διαφημίσεις, όπως τα ΜΥΤΙΛΗΝΗ-ΘΕΟΦΙΛΟΣ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 weeks later...

Να πω και γω για τα σινιαλα καποιου αλλου βαποριου

Στο POLARIS περα απο αυτα τα μικρα γραμματακια (ιδιο υψος με του Πολουξ πρωην Επτανησος) υπαρχει ενα λαθος. Στα φουγαρα ο θηραιος ειναι μονος ενω της Ventouris Ferries ειναι διπλος..

Η που καποιος δεν το εχει προσεξει :D η που η φτωχεια θελει καλοπεραση...

Και οπως λεει και καποιος γνωστος μου ας γεμιζει το βαπορι και ας εχει οτι σινιαλα θελει..

Εκτος και αν εγιναν επιτηδες μικρα μπας και μπει κανενας παραπανω μεσα..

Μα τι κακος που εχω γινει τελευταια

Link to comment
Share on other sites

Παντα αναρωτιομουν τι να σημαινει το Η στο λογοτυπο του Αγουδημου...Ξερει κανενας τι εκφραζει αυτο;

Εχω ακούσει οτι το ΗΑ σημαινει Ηνωμένα Αδέλφια. Μήπως ξέκίνησαν μαζι όπως οι Αγαπητοι κι ο ενας κράτησε το λογοτυπο?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Επειδη εχει εισβαλει στην ζωη μας τα γνωστα χρωματα και δεν χρειαζεται να σας αναφερω για ποια ...Φτασαμε στο σημειο να εκλειψει το λευκο...Τελικα φαινεται οτι εχει σημασια το χρωμα γιατι ισως θελουν να το συνδιασουν με το brand name!! Πρωτη το εκανε η SUPERFAST και οταν λεγαν τοτε, τα κοκκινα εννοουσαν αυτη την εταιρεια.

Ειναι ωραιο να βλέπεις σκαρια να ξεχωριζουν για το χρωμα τους αλλα εχει φτασει η κατασταση ωστε ολοι να μιμουνται αλλους!!

Περα απο αυτο υπαρχουν και τα καλα!! Θυμαμαι οταν εκανε το πρωτο καταπλου στο Πειραια ο ΒΙΤΖΕΝΤΣΟΣ ΚΟΡΝΑΡΟΣ με το χρωμα της P&O και την γαλαζια τσιμινιερα... Καποτε βλεπαμε το γκρι του Νομικου, εκεινο το κιτρινο του Καραγεωργη...Τα διχρωμα πλοια της FRAGLINE! Το ΟΥΡΑΝΟΣ λευκο και το ΑΙΟΛΟΣ μπλε!..

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

συνεχιζω εδω την κουβεντα για τα τροποποιημενα σινιαλα της MINOAN LINES.

τα μπλε γραμματα καθως και το ενιαιο κοκκινο χρωμα στην τσιμινιερα πιστευω οτι θα "δειχνουν" ωραια στα βαπορια.

ηταν ευκαιρια με την αλλαγη αυτη να σβηστει και το highspeed στα πλαγια που παραπεμπει στα ταχυπλοα της κορης. αλλα...

μην ξεχναμε οτι εχει κανει και αλλες αλλαγες η εταιρεια (το palace στα ονοματα, το highspeed, η πιο φαρδια κοκκινη γραμμη ενω και το καπελο μεχρι το 88 ηταν μαυρο και οχι πρασινο).

αυτο που "χαλαει" καποιους ειναι η ομοιοτητα με τα χρωματα της HSW, αυτο ομως δεν ειχει να κανει με την αισθητικη των νεων σινιαλων

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
τα μπλε γραμματα καθως και το ενιαιο κοκκινο χρωμα στην τσιμινιερα πιστευω οτι θα "δειχνουν" ωραια στα βαπορια.

ηταν ευκαιρια με την αλλαγη αυτη να σβηστει και το highspeed στα πλαγια που παραπεμπει στα ταχυπλοα της κορης. αλλα...

επανερχομαι γιατι σημερα ειδα το ευρωπη με τα νεα χρωματα για πρωτη φορα.

εμμενω στα παραπανω. και τα μπλε γραμματα δειχνουν ωραια και το κοκκινο που πλεον ειναι πιο ανοιχτο και πιο φωτεινο και θα δειχνει πιο ωραια ειτε μερα ειτε φωτισμενο τη νυχτα.

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω,χωρις να εχω δει απο κοντα το νεο χρωμα οτι το πρασινο στην τσιμενιερα και στα σινιαλα ηταν πολυ πιο ωραιο και πρωτοτυπο.Μου φαινεται πολυ κοινοτυπο το μπλε στα σινιαλα(ANEK,NEL,VENTOURIS).

Δεν μπορω να καταλαβω το νοημα της αλλαγης των χρωματων.

Link to comment
Share on other sites

Το νοημα μαλλον εχει να κανει με την τοποθετηση του Κληρονομου οτι η HSW πρεπει να απορροφηθει στις Μινωικες Γραμμες. Υπο αυτο το πρισμα πιστευω οτι γινεται προετοιμασια ωστε ο στολος να εχει ηδη καποια κοινα σημεια αναφορας.

Link to comment
Share on other sites

Και για να χουμε καλο ερωτημα τι σινιαλα θα εχει το νεο σχημα; Η ΓαρδουμποΒεντουροΝΕΛ;;;:):D :D

Στης ΝΕΛ τα πλοια δεν εχει γραφτει ακομα τιποτα και ταξιδευουνε σα φαντασματα. Εφοσον λοιπον δεν αγορασε τις εταιριες αλλα τα πλοια θα πρεπει το λιγοτερο να εχουμε αλλαγη στα σινιαλα τους. Μην πω και στα ονοματα. Και επειδη λοιπον η ΝΕΛ στην Αδριατικη δεν εχει ονομα ισως βρεθει ενα Brand Name για ολα να τελειωνουμε.. Τουλαχιστον να παραμεινει η τριηρης...

Link to comment
Share on other sites

Ενα χρηστικο και παραλληλα ηθικοπλαστικο brand name Ντινο, θα μπορουσε να ειναι το "Ηνωμενα Μπακαλικα"(για να θυμηθουμε και τον αειμνηστο):) με σημα το μαχαιροπηρουνο η δυο χρυσα κουταλια:D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...