Jump to content
Shipfriends

MSC Aurelia (IMO 7602120)


Recommended Posts

Πιστευω οτι το πλοιο ονομαστηκε και βαφτηκε ετσι καθαρα για να προβληθει το φιλανθρωπικο εργο του σχετικου ιδρυματος που εχει ιδρυσει η MSC..

Τοσο για το προσφυγικο εχει υπογραφει συμβαση συνεργασιας με την Υπατη Αρμοστια του ΟΗΕ,ενω και τωρα το προτζεκτ της φιλοξενιας των σεισμοπληκτων εχει αναλαβει η MSC Turkiye.

Οποτε οι αμφιβολιες μου για το αν δρομολογηθει στο μελλον οπουδηποτε παραμενουν ισχυρες.

Link to comment
Share on other sites

Το πλοίο βρίσκεται ήδη στην Αλεξανδρέττα και μάλιστα στο ρούφ εκπέμπει σαν Accommodation Vessel, με ό,τι μπορεί αυτό να συνεπάγεται. Λαμβανομένου υπ' όψιν και του μεγέθους της ανθρωπιστικής καταστροφής και το ότι όλη αυτή η περιοχή δε νομίζω να ξαναχτίζεται μέσα σε λίγους μήνες, οι πιθανότητες είναι εναντίον της καλοκαιρινής του δρομολόγησης, όπως είπε και ο Μιλτιάδης. Οι φωτό από εδώ

 

msc-grubundan-depremzedelere-yardim-D7x1

 

msc-grubundan-depremzedelere-yardim-EPk4

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Θα ήθελα πολύ να ήξερα πως είναι σήμερα η κατάσταση στην Αλεξανδρέττα πάντως το πλοίο εδώ και μέρες βρίσκεται στην Αλμερία.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τρείς εβδομάδες έκλεισε το πλοίο στην Almeria και η μοναδική κίνηση που έχει κάνει είναι η πρόσφατή του μεθόρμιση από τους ντόκους των επιβατικών πλοίων, στο ντόκο των φορτηγών. Και PSC πέρασε με μόλις 5 παρατηρήσεις και χωρίς κράτηση. Αλλά ταξίδια γιόκ. 

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησε δρομολόγια το εργαλείο, προορισμός του το Nador. Με 10 ολόκληρους κόμβους πλέει πρός την Αφρική, κάτι όμως που είναι σύνηθες για τα πλοία της γραμμής.

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα είπες, ανάθεμα αν έκανε 2-3 δρομολόγια. Πέρασε ένα PSC με 5 παρατηρήσεις χωρίς κράτηση, άρα δεν υπήρξε τέτοιο πρόβλημα. Τώρα τι ακριβώς έγινε, ένας Aponte ξέρει. Πάντως και μόνο το πήγαινε-έλα του πλοίου χωρίς εμπορικό δρομολόγιο, μας κάνει να αποκτούμε μια ιδέα για το πως χάνουν λεφτά αυτοί. Το πλοίο έχει καταλήξει πρός το παρόν, στο αγκυροβόλιο της Civitavecchia.

Link to comment
Share on other sites

Έφυγε από Civitavecchia με προορισμό την Tυνησία. Απ' ότι κατάλαβα το πλοίο αντικατέστησε το Splendid το οποίο κάνει τώρα το δρομολόγιο Genova - Porto Torres. Αξιζει να αναφερθεί πως το πλοίο δεν έκανε στάση στο Παλέρμο, μάλλον για να είναι πιο κοντά στα ωράρια του Splendid.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...
  • 2 months later...

Τελικά μας έχει ρίξει σε μεγάλο κουβά η Aurelia. Εξακολουθεί να ξεχειμωνιάζει εδώ και ένα τρίμηνο σε κεντρική θέση φόρτωσης του λιμανιού της Napoli. Για όσους δεν ξέρουν το λιμάνι, είναι σαν να ξεχειμωνιάζει πλοίο χωρίς δρομολόγια στη θέση του Παλατιού για Ηράκλειο. Εμένα κάτι μου λέει πως κάπου θα το δούμε το πλοίο το καλοκαίρι, μένει να δούμε πού.

Link to comment
Share on other sites

On 12/21/2023 at 6:32 PM, Nick the Greek said:

Από τις 13 ως τις 15 Ιουνίου του 2024, η επόμενη G7 θα λάβει χώρα είτε στο Bari, είτε στο Brindisi. Και Η ιταλική αστυνομία έχει βγεί στη γύρα για πλοίο-ξενοδοχείο για 7 διανυκτερεύσεις, να δούμε ποιό βαπόρι της GNV θα πάρει τη δουλειά.  

Φαίνεται πως η ιταλική αστυνομία εξέτασε το Aurelia για τον συγκεκριμένο σκοπό, αλλά μετά από επιθεώρηση των εσωτερικών χώρων του, το απέρριψε. Παρόλου που οι Ιταλοί έμειναν ικανοποιημένη από την καθαριότητα και συντήρηση των χώρων του, αλλά και με την χωρητικότητα του, φαίνεται πως βρήκαν αρκετά προβλήματα σε άλλους τομείς. Έμειναν δυσαρεστημένοι από τον λίγο χώρο των δίκλινων καμπινών, που δεν επιτρέπει την αποθήκευση εξοπλισμού, από τις τουαλέτες (τους φάνηκε πως είναι παλιές), από την ηχομόνωσή του και από την διαμόρφωση των χώρων του. Αναφέρουν πως η πρόσβαση σε αρκετά σημεία του πλοίου είναι αρκετά δύσκολη. Η επίσημη ανακοίνωση της ιταλικής αστυνομίας υπάρχει στο site της SAP.

Παίρνουμε έτσι μια εικόνα από την κατάσταση του πλοίου. Η καλή συντήρηση του εσωτερικού του δείχνει αυτό που γράφει ο Nick παραπάνω, πως το πλοίο μπορεί να δρομολογηθεί κάπου. Δεν μου φάνηκε να έχει τρομερές ελλείψεις πάντως, αρκετά πλοία της ακτοπλοϊας πιστεύω πως αντιμετωπίζουν παρόμοια ζητήματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 1/22/2024 at 4:43 PM, Nick the Greek said:

Τελικά μας έχει ρίξει σε μεγάλο κουβά η Aurelia. Εξακολουθεί να ξεχειμωνιάζει εδώ και ένα τρίμηνο σε κεντρική θέση φόρτωσης του λιμανιού της Napoli. Για όσους δεν ξέρουν το λιμάνι, είναι σαν να ξεχειμωνιάζει πλοίο χωρίς δρομολόγια στη θέση του Παλατιού για Ηράκλειο. Εμένα κάτι μου λέει πως κάπου θα το δούμε το πλοίο το καλοκαίρι, μένει να δούμε πού.

Επιτέλους μεταφέρθηκε στις θέσεις ακινησίας του λιμανιού της Napoli. Τώρα πια το Cruise Ausonia δε θα χρειάζεται να κάνει διαρκώς μεθορμίσεις στο συγκεκριμένο λομάνι.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...