Jump to content
Shipfriends

Ift (IMO 9283928)


Petros P

Recommended Posts

On 11/10/2019 at 7:07 PM, George...f said:

Τελικά μάθαμε που κατέληξαν οι μηχανές του; Πουλήθηκαν σε τρίτους ή μας ετοιμάζει κάποια έκπληξη ο Super Mario? 

απο τις μηχανες μονο ο στροφαλος υπαρχει ολα τα αλλα δρομο

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
  • 2 years later...

Καλά στέκει πάντως..! Στις εμπορικές κατασκευές δεν υπάρχει πρόβλεψη για πλήγμα και φυσιολογικά, θα έπρεπε να είχε καταρρεύσει και η δομή και το πάνω ντεκ. Χώρια δε πως με τις θερμοκρασίες που αναπτύσσονται κατά την έκρηξη, θα έπρεπε να έχει λιώσει όλο το τμήμα σε απόσταση 5-10 μέτρων. Τηρουμένων των αναλογιών, καλά ανταποκρίθηκε. 

Link to comment
Share on other sites

Απ' τη στιγμή που οι πιθανότητες να επισκευαστεί είναι μηδενικές,ας το στείλει για σκραπ μαζί με τα υπόλοιπα 3(Highspeed jet,HSC Cat,Apri) που βρίσκονται στη Χαλκίδα. 

Link to comment
Share on other sites

H εταιρία έχει αρκετά πλοία τα οποία όντως είναι για σκραπ πλην όμως είναι άμεση πηγή ανταλλακτικών για τα ταχύπλοα που είναι σε πλήρη λειτουργία!!!

Οπότε δεν νομίζω να φύγει κάποιο από αυτά για την φλόγα του διαλύτη εκτός κι αν δεν υπάρχει κάτι άλλο για να πάρουν από αυτά!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πάλι αλλαγή θέσης για το Ift που πλέον είναι δεμένο στο ντοκο του ναυπηγείου του Κόρου. Πρόσφατα σε μια συζήτηση που είχα με ένα γνωστό μου γιατί δεν φεύγει για σκράπ το πλοίο, αφού έχουν βγάλει τις κύριες μηχανές από το πλοίο, μου απάντησε είναι δύσκολο να φύγει γιατί δεν μπορεί να ασφαλιστεί για τη ρυμούλκηση σε κάποιο διαλυτήριο και όταν ήρθε, ήρθε ρυμουλκούμενο με τη πρύμη.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...