Jump to content
Shipfriends

Ift (IMO 9283928)


Petros P

Recommended Posts

On 3/8/2017 at 2:30 PM, Panagia Ekatontapiliani said:

Κατά τη διάρκεια της μεθόρμισης του Swift 1 με τα ρυμουλκά (για να μην φαίνεται η βομβαρδισμένη πλώρη), το πλοίο πρέπει να είχε μια επαφή με τη προβλήτα!!

 

On 3/8/2017 at 3:31 PM, Neptune said:

Και του χαλασε τη μοστρα ε :P

Μπορεί να χάλασε τη μόστρα του πολύτιμων μηχανών του Swift 1!!^_^:ph34r:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πριν λίγες ημέρες το Swift 1 ήρθε ρυμουλκούμενο στο ναυπηγείο Σαλαμίς στο Αμπελάκι, όπου έχει δέσει δίπλα στον Αίολο Κεντερη Ι. Είναι εντυπωσιακή η εικόνα της καταστραμμένης πλώρης του πλοίου!!!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πιστεύω δύσκολα θα μετασκευαστεί αυτό το πλοίο αλλά ένας άνθρωπος μου έλεγε ότι η σκέψη δεν έχει εγκαταλειφθεί!! Και μου είχε πει ότι είχαν σχεδιάσει να έρχονται το κομμάτια έτοιμα από ναυπηγείο στο Gdansk και να κολλιούνται πάνω στο πλοίο εδώ!!

Link to comment
Share on other sites

Guest NissosRodos

Η μονη λυση για να φτιαχτει ειναι μια Oti εγινε και στο highspeed 7 οταν καηκε δηλαδη ναυπηγειο στο εξωτερικο

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
3 hours ago, .voyager said:

Στο πρώτο εκ των δύο διάβαζα προχθές ότι το πολεμικό της Seajets θα επισκευαστεί. Δεν ξέρω μήπως έχει βάση αυτό, δεδμένου ότι μπορεί να έχει επέλθει συμφωνία μαζί τους, όντας οι καταστευαστές του.

Αυτό αναφέρθηκε εξαιτίας των δηλώσεων από την Seajets πριν το καλοκαίρι ότι θα μετασκευαστεί το Swift 1!! Αυτή τη στιγμή η Seajets έχει βγάλει τις μηχανές του Swift 1 στην αγορά για πούλημα!! Όποτε μάλλον οι δηλώσεις για μετασκευή του Swift 1 θα μείνουν στα λόγια.

Link to comment
Share on other sites

  • polmyt changed the title to Swift 1 (IMO 9283928)

Πλέον το Swift 1 είναι με τη πλώρη προς το ναυπηγείο Σαλαμίς στο Αμπελάκι και μας δείχνει τη πρύμη του. Βλέπουμε ότι το Swift 1 γραφεί στη πρύμη το όνομα Ift με σημαία Cook Islands και λιμάνι νηολογίου Avatiu. Από ότι λένε οι γραφές από την 1η Μάρτιου του 2017 λέγεται Ift και όχι Swift 1!!!

Link to comment
Share on other sites

On 30/12/2017 at 5:48 PM, Panagia Ekatontapiliani said:

Αυτό αναφέρθηκε εξαιτίας των δηλώσεων από την Seajets πριν το καλοκαίρι ότι θα μετασκευαστεί το Swift 1!! Αυτή τη στιγμή η Seajets έχει βγάλει τις μηχανές του Swift 1 στην αγορά για πούλημα!! Όποτε μάλλον οι δηλώσεις για μετασκευή του Swift 1 θα μείνουν στα λόγια.

Η απάντηση νομίζω έχει δοθεί πιο πάνω!! Από όσο μαθαίνω θα βγάλουν σύντομα δυο μηχανές από το σκάφος, όποτε δεν πρόκειται να επισκευαστεί!!!

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά οι μηχανές του πλοίου ήταν ότι καλύτερο υπήρχε στο πλοίο μιας και είχαν πολύ λίγες ώρες λειτουργίας!! Αλλά θα μου προκαλούσε εντύπωση εάν δεν εχουν μπει νερά στους οχετους από τους καονοδοχους την ώρα της κατάσβεσης μετά την επίθεση με τη ρουκέτα. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μα μετά απο τόσα χρόνια ακόμη δεν έχετε καταλάβει την λογική των δηλώσεων δρομολόγησης της seajets? Αυτή την στιγμή έχει δηλώσει όλα τα διαθέσιμα πλοία που έχει σε πάρα πολλές γραμμές άσχετα με το αν μπορούν να ταξιδέψουν ή όχι, έτσι έχει την δυνατότητα αν αγοράσει κάποιο καινούριο πλοίο μέχρι τότε να μπορεί να το δρομολογήσει έχοντας κατοχυρώσει την γραμμή χωρίς να χρειάζεται κάποια έγκριση απο το ΣΑΣ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνω ,απλα ηθελα να τονισω ότι το συγκεκριμενο εκτος ολων των αλλων είναι και διαλυμενο.Τουλαχιστον τα υπολοιπα τα βλέπεις εξωτερικα και λες ταξιδευουν

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...