Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

  • 3 months later...
  • 1 month later...

Σε μια προσπάθεια να ξεφύγουμε από το ζόφο γύρω από τα συμβάντα στο Blue Horizon, ας ρίξουμε ένα βλέφαρο στο Rusadir, πλοίο το οποίο συναντήσαμε τον περασμένο Ιούνιο στη Malaga, με τα σινιάλα της Balearia. Όπως βλέπετε το πλοίο είναι πάρα πολύ εντυπωσιακό, και λόγω όγκου αλλά και λόγω σιλουέτας. Τολμώ να πω δε πως παρά το γεγονός ότι η πλώρη του θυμίζει σκυλάκι Πενικουά😀, το σύνολο του σκαριού είναι αρκετά όμορφο, τουλάχιστον στο δικό μου μάτι. Ειδικά βλέποντας την πρυμνιά όψη, το πλοίο έχει ένα εξαιρετικά αρμονικό τελείωμα και ωραία καμπύλη.

 

Δράττομαι της ευκαιρίας για να πω και ορισμένα πράγματα για τη γραμμή του πλοίου, το Malaga - Melilla δηλαδή. Επιδοτούμενη από το Ισπανικό κράτος με την επιδότηση να μοιράζεται στην Balearia και την Trasmediterranea που χρησιμοποιεί εκεί το Ciudad Autonoma Melilla. Το παράλογο της υπόθεσης είναι πως τα 2 πλοία  αναχωρούν με 30 λεπτά διαφορά, 1345 το ένα και 1415 το άλλο, αν δεν με απατά η μνήμη μου. Καμιά πρωινή αναχώρηση, καμιά βραδυνή. Και καμία οργάνωση έτσι ώστε τα πλοία επί παραδείγματι να κάνουν ανάποδα δρομολόγια, το ένα να αναχωρεί από τον ένα προορισμό και το άλλο από τον άλλον. Όσες φορές δε έχω βρεθεί στη Malaga, η κίνηση επί των πλοίων είναι πολύ μικρή όσο μπορώ να διακρίνω, θεωρώ πως ένα πλοίο μεγέθους Πρέβελης θα ήταν υπέραρκετό. Αυτά για τα χαίρια του Ισπανικού ΥΕΝ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...