Jump to content
Shipfriends

Ταξιάρχης (IMO 7431090)


Recommended Posts

φιλε στεφανε με αυτη τη κινηση πεταει και τα φορτηγα αφου ειναι σιγουρο οτι το καλοκαιρι δεν θα μπορει να εξυπηρετησει με το θεοφιλος και το μυτιληνη.οπως προαναφερθηκε ο ταξιαρχης εστω σαν ro ro αν ηταν φετος το καλοκαιρι διπλα στο μυτιληνη θα σηκωνε μεγαλο βαρος απο τα φορτηγα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Replies 587
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ας θυμηθουμε λιγο,το 'παπορο',μιας και εχει καιρο να ταξιδεψει κ ισως δεν το ξαναδουμε κ στο αιγαιο πια...Ενα χρονο πριν,Πασχα 2006,στη Χίο..

post-709-12832696406_thumb.jpg

post-709-128326964064_thumb.jpg

post-709-128326964067_thumb.jpg

Edited by polmyt
Link to comment
Share on other sites

Άσχημα νέα

Οργιάζουν οι φήμες για πώληση του ΤΑΞΙΑΡΧΗ

προς το παρόν μόνο φήμες εύχομαι να μην επαληθευτούν

Επειδή δεν υπάρχουν πια φήμες αλλά γεγονότα να πούμε ότι ο Ταξιαρχης φεύγει καποια στιγμή μεταξύ 10 με 15 του μήνα για κάτω

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τη συζήτηση για το μέλλον του συγκεκριμένου πλοίου θα πρέπει να τη συνεχίσουμε στο θέμα: Ναύλωση/Πώληση των ταχυπλόων/συμβατικών πλοίων της ΝΕΛ στην Ερυθρά?

Όχι τίποτε άλλο, αλλά στο συγκεκριμένο θέμα δεν έχουμε καταλήξει ακόμα για την τύχη των άλλων δύο. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μπορεί να επιβεβαιώσει κάποιος ότι ο ΤΑΞΙΑΡΧΗΣ μας άφησε για άλλες πολιτείες?

Πάντως από το πλήρωμα που θα δουλέψει κάτω πλοίαρχος θα είναι ο Σιδερής Μαμίδης,ύπαρχος ο Γιάννης Σπανάκος και υποπλοίαρχος ο Χριστόφωρος Σκαμάγκας.

Link to comment
Share on other sites

Ου Αστράτ’γους :( πέρασε σήμερα το Σουέζ...

ΥΓ. Αναμένω με μεγάλο ενδιαφέρον το πώς θα αποδώσουν οι Σαφαγκιανοί το όνομα του πλοίου…πάντως, το κορυφαίο και αξεπέραστο (μέχρι στιγμής) είναι το eleos kontreos :rolleyes: του Κεντέρη. Για να δούμε τώρα…θα ξεπεράσουν τον εαυτόν τους σε ευρηματικότητα? :D

Link to comment
Share on other sites

Πέρα απο το όνομα που θα του δώσουν θεωρώ την αποχώρηση του Ταξιαρχη λυπηρή και άδικη.Αν σηκωθεί και πάει και κανένα Μυτιληνη εκεί κάτω το πλήγμα θα είναι αξεπέραστο:(:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και θα είναι πλήγμα γιατί θα πρέπει αναγκαστικά να παίρνεις το ΝΗΣΟΣ ΜΥΚΟΝΟΣ/ΝΗΣΟΣ ΧΙΟΣ! Αλλά τι είπα τώρα; Αεροπλάνο ήθελα να πω...:(:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Εχω καποιες πληροφοριες απο Αραπια οτι ο Ταξιαρχης ειναι στη ραδα του Σουεζ και ισως ανηφορισει παλι για το Αιγαιο. Αντε να δουμε θα σπασει το ροδι :P. Θα ειναι ενα απο τα λιγα βαπορια που περασε κατω και μετα ξανα πανω;

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να ανηφορίσει.

Τον ΤΑΞΜΑΝ τον συμπαθησα πολύ πέρσι που λόγω συγκυριών αναγκαζόμουν συχνά να πηγαινοέρχομαι στο νησί. Τους ύπνους που έχω ρίξει στις (λιγοστές) καμπίνες του δεν τους έχω ξανακάνει σε βαπόρι....

Link to comment
Share on other sites

Άντε με το καλό να ανηφορίσει ο Ταξιάρχης και να αποδειχτούν βάσιμες οι πληροφορίες του φίλου Neptune B). Το κενό του φέτος ήταν ιδιαίτερα αισθητό καθώς η ΝΕΛ αναγκάστηκε να στείλει πολλά φορτηγά δώρο στην SAOS και στην HSW επειδή δεν ήταν εκεί...

Link to comment
Share on other sites

Και πες ότι έρχεται B), σε ποια γραμμή θα τον ρίξει η ΝΕΛ?Λογικά θα το έχει για λίγο διάστημα σαν αντικαταστάτη του Θεόφιλου και του Μυτιλήνη για να κάνουν τις ετήσιές τους.Πέρα από αυτό όμως? Μια καλή ιδέα είναι να τον βάλει στο Ρέθυμνο τον χειμώνα αντικαθιστώντας τον Κεντέρη 1, με αντίθετα δρομολόγια από την ΑΝΕΚ.Γιατί δεν νομίζω να τον βάλει Χίο Μυτιλήνη σαν τρίτο πλοίο τώρα τον χειμώνα που θα πηγαινοέρχονται μισοάδεια...

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι ο ρόλος του σαν αντικαταστάτης του Μυτιλήνη και του Θεόφιλου για να κάνουν τις ετήσιες του δεν είναι σημαντικός, παρ' όλο που είναι για λίγο, καθώς δεν συμφέρει την ΝΕΛ να αφήσει την γραμμή με ένα πλοίο, άλλωστε ένα από τα δυνατά χαρτιά της είναι η καθημερινή σύνδεση της Χίου και της Μυτιλήνης με τον Πειραιά ΄ για χρόνια τώρα, πριν την έλευση του Μύκονος. Η ιδέα σου για να κατέβει Ρέθυμνο νομίζω ότι είναι εξαιρετική, άλλωστε αυτή την εποχή θα δουλεύει με φορτηγά και γι' αυτά έχει χώρους, τώρα η ταχύτητα του μάλλον θα είναι λίγο πεσμένη σε σχέση με τα πλοία της ΑΝΕΚ, αλλά... φοβάμαι ότι αν έχει καλή κίνηση και σε επιβάτες μπορεί να κατέβει ο Θεόφιλος, που ρίχνει στον Ταξιάρχη -αν δεν κάνω λάθος- γύρω στα 2 μίλια (16 Ταξιάρχης - 18 Θεόφιλος) και να μπει ο Ταξιάρχης ως αντικαταστάτης του Θεόφιλου στη γραμμή Χίου - Μυτιλήνης, όπως έβγαλε πέρυσι τον χειμώνα. Ας έρθει όμως με το καλό B) και ας πάει οπουδήποτε κρίνει η εταιρεία πως θα είναι καλύτερα.

EDIT: Έψαξα και βρήκα ότι η απόσταση Πειραιάς - Ρέθυμνο είναι 160ν.μ. άρα αφού τα πλοία της ΑΝΕΚ το κάνουν σε 10 ώρες πάνε με 16kts όσο και ο Ταξιάρχης δηλαδή, οπότε αν αντί αυτού ρίξουν τον Θεόφιλο θα έχουν και σαν ατού την ταχύτητα των 2 επιπλέων μιλίων.

Link to comment
Share on other sites

Εχω καποιες πληροφοριες απο Αραπια οτι ο Ταξιαρχης ειναι στη ραδα του Σουεζ
Εάν είναι αξιόπιστοι οι Σαουδάραβες, ο ΤΑΞΙΑΡΧΗΣ φαίνεται να παραμένει δεμένος από τις 2/9 στην Τζέντα.
Link to comment
Share on other sites

Διατηρώντας τις παραπάνω επιφυλάξεις μου, απ' ό,τι φαίνεται ο Ταξιάρχης ξανάρχισε δρομολόγια από την Τζέντα στις 13/9. Και εάν κρίνω από την συχνότητα των δρομολογίων, μάλλον Τζέντα-Σουδάν πρέπει να πηγαίνει.

Οπότε, μάλλον, αναβάλλεται η επάνοδος του πλοίου...προς το παρόν.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ανυπομονώ να δω αν θα έρθει έτσι όπως μας έφυγε και πρώτα απο όλα αν θα έχει επάνω τα σινιάλα.Το αν έρχεται μόνο για επισκευή η λόγω των εξελίξεων θα το δείξει ο καιρός αλλά μακάρι να μείνει

Link to comment
Share on other sites

Το πλοίο μέχρι την Κυριακή θα είναι Δραπετσώνα, γιατί εκεί θα το δέσουν για τη σχετική επισκευή και τη Δευτέρα θα παραδοθεί η διαχείριση από τη Β’ Διαχειριστική στη ΝΕΛ (τουτέστιν κ. Μαυρουδής αποφασίζει και διατάζει)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Και εγώ όταν το είδα δεν μπόρεσα να καταλάβω τι χρησιμότητα αυτού του μυστηριώδους μπλέ,λέτε να το κάνουν ολο μπλέ και να γραψουν επάνω ΝΕL SAFAGA LINES έτσι για να διαχωρίσουμε το στόλο της ερυθράς

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...