Jump to content
Shipfriends

Ταξιάρχης (IMO 7431090)


Recommended Posts

Φετος εχει προγραμματιστει καλη επισκευουλα για τον Ταξιαρχη.

Περα απο τα απαραιτητα στις μηχανες θα γινουν και μαζεματα γυρω γυρω σε καταστρωματα σε τανκια κτλ να λαμπει κι αυτος σαν το Μυτιληνη.

Ελπιζω να μην το χαρει ουτε η Σαφαγκα ουτε η Αλβανια :confused: αλλα η λεβεντογεννα Χιος. Μετα την προσφατη ζημια που ειχε η δεξια μηχανη δουλευει ελαφρως κομμενη με αποτελεσμα απο 16,8-17,0 να πηγαινει 16,3-16,5. Ελπιζω μετα να πιασει και παραπανω. 11 Γεναρη που βγαινει το Μυτιληνη σταματαει για φετος

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 587
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Το μόνο που φοβάμαι είναι πως αν βαφτεί εξωτερικά θα σβηστεί το NEL LINES και απο αυτό και ίσως να μην ξαναμπεί όπως και στα άλλα

Ξερουμε πόσο θα διαρκέσει η επισκευή και που θα δρομολογηθεί μετά

Link to comment
Share on other sites

Αν σβηστει θα μπει κατι αλλο ;) αλλα να σβηστουν οπως στα αλλα και να μην μπει τιποτα δεν το νομιζω. Για επισκευη εχω ακουσει δυομισι μηνες και ισως παραπανω. Για δρομολογηση μετα εχω μονο ελπιδες να μεινει εκει που ειναι και να μην παει ουτε Αλβανια :mad: αλλα ουτε και Σαφαγκα :mad: μερια

Link to comment
Share on other sites

Για τη Σαφαγκα φημολογηται αλλα με την Αλβανια τι εννοεις υπαρχει και καποια αλλη φημολογια που εχει αναφερθει και δεν την εχω παρει χαμπαρι

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το καινούριο σενάριο είναι ότι το πλοίο δε θα πάει πουθενά αλλά θα το κρατήσουν μάλλον δεμένο μέχρι το καλοκαίρι που θα το δρομολογήσουν όπου υπάρχουν συγκοινωνιακές ανάγκες στο Αιγαίο(?).

Η υπάρχουσα γραμμή του θεωρείτε περιτή αφού η αντίπαλη εταιρεία κρατάει δέσμια και τα τρία βαπόρια της ΝΕΛ με μόνο ένα δικό της.Εξακολουθώ να τονίζω ότι αυτές είναι οι "τάσεις" και τα σενάρια που παίζουν αυτή την εποχή στην εταιρεία.Την άλλη βδομάδα θα χουμε άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά με το πλοίο, αυτή την εναρμόνιση με τον ISPS να μην έκανε, θα ήταν ακόμη καλύτερα. Έχει προστεθεί ένα σχοινένιο δίχτυ στο ύψος της πρώτης σωσίβιας λέμβου που απαγορεύει την πρόσβαση προς τις βαρδιόλες και οι καραβολάτρες πάλι στην απέξω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...
Λοιπόν το καινούριο σενάριο είναι ότι το πλοίο δε θα πάει πουθενά αλλά θα το κρατήσουν μάλλον δεμένο μέχρι το καλοκαίρι που θα το δρομολογήσουν όπου υπάρχουν συγκοινωνιακές ανάγκες στο Αιγαίο(?).

Η υπάρχουσα γραμμή του θεωρείτε περιτή αφού η αντίπαλη εταιρεία κρατάει δέσμια και τα τρία βαπόρια της ΝΕΛ με μόνο ένα δικό της.Εξακολουθώ να τονίζω ότι αυτές είναι οι "τάσεις" και τα σενάρια που παίζουν αυτή την εποχή στην εταιρεία.Την άλλη βδομάδα θα χουμε άλλα.

Σήμερα έμαθα ότι ο άρχοντας Ταξιάρχης οχί απλά θα μείνει δεμένος μέχρι το καλοκαίρι άλλα θα μείνει δεμένος και το καλοκαίρι δηλαδή Χ-Μ δε πάει ακούγονται και σενάρια για ναύλωση βέβαια.Πάντως κρίμα που η ΝΕΛ δεν το δρομολογεί μαζί με Μυτιλήνη και Θεόφιλο ήταν μια λύση τους καλοκαιρινούς μήνες για αυτούς που δεν έβρισκαν εισητήρια για τα άλλα.Ειδικά αν έκανε και καποια απευθείας Μυτιληνη χώρις τη χαζή κίνηση να πηγαίνει σε καθε ταξίδι απο Μύκονο θα ήταν όλα τα λεφτά

Link to comment
Share on other sites

Γιατί έχω μία αίσθηση ότι θα τον δούμε απο καμιά Ιταλία μεριά??? Αν και μου φαίνετε τραβηγμένο να μήν δουλέψει το πλοίο, άν γίνει όμως είτε θα παίξει παραχώρηση στην Ventouris Ferries είτε θα φάει σούτ.

Link to comment
Share on other sites

Ο Ταξιαρχης δεν ειναι παροπλισμενος. Ειναι με ανοιγμενες μηχανες για επισκευη και με μια ηλεκτρομηχανη εκτος για να βαλει καινουρια.

Σύμφωνα με αυτά που αναφέρει ο Neptune στο βαπόρι γίνεται δουλειά και θα πέσουν κάποια φράγκα τα οποία δεν νομίζω να τα σπατάλιζαν στους χαλεπούς καιρούς που ζούμε εάν το βαπόρι επρόκειτο να φάει σουτ,ή να μην ταξιδέψει καλοκαίρι.

Εγώ πιστεύω ότι θα ταξιδέψει με την έναρξη της θερινής σεζόν στην γνώριμή του γραμμή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εκτος εαν τον πωλησουν μαζι με τα ΠΑΝΑΓΙΑ ΠΑΡΟΥ και ΑΙΟΛΟΣ ΚΕΝΤΕΡΗΣ ωστε με το κεφαλαιο που θα μαζεψουν να αγορασουν ενα σχετικα καινουργιο και γρηγοροτερο. Αν αυτο σχεδιαζουν να κανουν, εγω παω πασο και συμφωνω με την πωληση του ΤΑΞΙΑΡΧΗ που εδω που τα λεμε στη ουσια χρησιμευει σαν ρο-ρο και μονο.

Link to comment
Share on other sites

Το πλοίο δεν ξέρω σε τί κατάσταση βρίσκεται αλλά προσωπικά πιστεύω ότι αν συντηρήται όπως πρέπει το συγκεκριμένο πλοίο δεν έχει περιορισμένο χρονικό ορίζοντα εκμετάλλευσης.

Τα ΜΥΤΙΛΗΝΗ - ΘΕΟΦΙΛΟΣ καλώς ή κακώς γερνάνε , ο ανταγωνισμός πλέον στην γραμμή είναι έντονος και κάποια στιγμή θα χρειαστεί να αντικατασταθούν και μάλιστα σε μιθκρό βάθος χρόνου.

Ο ΤΑΞΙΑΡΧΗΣ μπορεί να εκμεταλευτεί και σαν ro/ro αποκλειστικά που σε αυτή την περίπτωση δεν τείθονται ζητήματα πολυτέλειας και ταχύτητας, μπορεί να διεκδικήσει άγονες γραμμές λόγω της χαμηλής σύνθεσης που έχει,μπορεί να εκμεταλευτεί σε γραμμές του εξωτερικού πάλι σαν ro/ro...

Οπότε μια ενδεχόμενη πώληση του ΤΑΞΙΑΡΧΗ και μάλιστα σε μια τιμή η οποία λόγω της ηλικίας του βαποριού δεν θα είναι και τόσο σημαντικό έσοδο για την εταιρία δεν θα μπορούσα να την καταλάβω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μπορει το βαπορι να το τραβηξει η κατηφορα και να βρεθει πιο αλλου απο κει που το εχουμε συνηθησει, το σουεζ παντως χωραει να το περασει..

Link to comment
Share on other sites

Στον Ταξιαρχη θα μπουνε ακομα 2 βαρκες πισω απο τις 4 που εχει ωστε να αυξηθει το πρωτοκολο του και να παιρνει πολλους αιγυπτιους :)

Μεσα στο Πασχα θα δεξαμενιστει και μετα θα κατηφορισει να βρει τα πρωην πια ομοσταυλα του.

Link to comment
Share on other sites

Χθες έλειπε από το νέο μόλο της Δραπετσώνας ο Ταξιάρχης, μάλλον θα πήγε κάποιες μέρες νωρίτερα για δεξαμενισμό. Στη προβλήτα υπήρχαν δυο βάρκες κλειστού τύπου, που έγραφαν πάνω το όνομα Euromantique

Link to comment
Share on other sites

Στη προβλήτα υπήρχαν δυο βάρκες κλειστού τύπου, που έγραφαν πάνω το όνομα Euromantique
Ποτέ μην πετάς τίποτε...δεν ξέρεις πως έρχονται τα πράγματα!;)
1993. Sald till AK Ventouris Group, Pireus, Grekland. Omdopt till SEAWAY I

1994. Omdopt till AGIA METHODIA.

1995 06 19. Omdopt till EUROMANTIQUE.

1999 01. Sald till Maritime Company of Lesvos S.A. Mytilene, Grekland.

1999 06. Omdopt till TAXIARCHIS

2007 04. Omdopt till .....:D

normal_euromantique.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς τι γίνεται με το καράβι πόσο επιβεβαιωμένη είναι η πληροφορία ότι κατεβαίνει να συναντήσει κεντέρη και πάρου γιατί έγω άκουσα πρίν κάνα δυο μέρες ότι υπάρχει πιθανότητα να μη πουλήθει τελικά.I get confused:confused:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ακουσε κανεις για τον ΤΑΞΙΑΡΧΗ αν αλλαξει σημαια??

Με καθε επιφυλαξη νομιζω οτι θα κατεβει με σημαια Μαλτας κατω.

Αλλα ειναι απο πηγη κουκουρουκου οποτε μην το δεσουμε και κομπο που λεμε και στο χωριο μου

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή είναι σίγουρο ότι φεύγει κρίμα γιάτι υπήρχε και μια ελπίδα μέσα μου

Δεν κρύβω ότι με ανησυχεί η ΝΕΛ το τελευταίο καιρό με τις κινήσεις που κάνει στο Βόρειο Αιγαίο κάποτε άφησε τις άγονες και τις πήρε ο μανούσης μετά έκοψε τη σύνδεση με Καβάλα τώρα πάει να κόψει τη σύνδεση με Θεσσαλονική αφήνοντας έλευθερο πεδίο στο Νταλιάνα ακόμα διώχνει το Ταξιάρχη που ήταν ένα αξιοπρεπές βοηθητικό πλοίο για τη γραμμή δεν έφτεγε το καραβάκι που το καλοκαίρι το χαραμίσανε και το βάλανε να περνάει απο Μύκονο κόβοντας του όλη τη κίνηση για πάνω

Γιατί όλα αυτά??????

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...