Jump to content
Shipfriends

Star Flyer (IMO 8915433)


Recommended Posts

Στον Πειραιά βρέθηκε το Σάββατο το ιστιοφόρο κρουαζιερόπλοιο Star Flyer που ανήκει στην Star Clippers.

Το εν λόγω ιστιοφοφόρο κατασκευάστηκε το 1991 στο Βέλγιο και φέρει 4 κατάρτια.Έχει μήκος 111,57 μέτρα πλάτος 15,14 και μέγιστο βύθισμα 5,5.Μπορεί να πλεύσει είτε με τη βοήθεια των 16 πανιών του είτε με τη μηχανή μάρκας Caterpillar που διαθέτει.Μπορεί να φιλοξενήσει μέχρι 170 επιβάτες.

Φέτος θα επισκέπτεται σχεδόν κάθε Σάββατο το λιμάνι του Πειραιά.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Η βραδυνή αυτή φωτογραφία του Star Flyer πρίν από 11 χρόνια, αν θυμάμαι καλά έχει τη διάκριση της πρώτης φωτογραφίας που ανέβηκε -πειραματικά τότε- στη γκαλλερί. Ελπίζω αυτή εδώ η ημερήσια που ανεβάζω απόψε, να μην είναι και η τελευταία :D.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 10 months later...

Στο συγκεκριμένο δεν έχω ανέβει, έχω ανέβει σε άλλα παρόμοια. Από αυτό που έχω δεί εγώ, τα πανιά βγαίνουν και ανοίγουν αυτόματα, εννοείται. Και υπάρχει και σύστημα που μπορεί να υποδείξει στι πλήρωμα πως μπορεί να τα ανοίξει κατά το βέλτιστο δυνατό τρόπο κατά τη διάρκεια του ταξιδιού. Τώρα το αν βοηθούν στην πράξη σε κάτι, μου είναι πολύ αμφίβολο. Τα πλοία αυτά έτσι κι αλλιώς έχουν πολύ χαλαρά ωράρια σε σημείο κοροιδίας. Για παράδειγμα αναχώρηση απόγευμα 1700 από το Ναύπλιο και άφιξη την άλλη μέρα στις 0800 στη Σίφνο ή στη Σύρο. Οπότε έτσι κι αλλιώς με ένα κουβά gasoil πάνε, ό,τι καύσιμα κι αν τους γλιτώνει η ιστιοφορία δε νομίζω πως είναι κάτι μεγάλο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 months later...

Το πλοιο ξαναηρθε στα νερα μας μετα απο μια βολτα στη Μαλτα.το περισσοτερο καιρο τον εχει περασει φουνταρισμενο νοτια της συρου..αραγε ποσο βαθος να εχει εκει για να φουνταρει;

20200705_103950-01-01.thumb.jpeg.5fab841d645d1b4792b48c663d0b8368.jpeg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 8 months later...
  • 1 month later...
  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...