Jump to content
Shipfriends

Ανακατατάξεις Πλοιάρχων


Recommended Posts

Πώς είναι δυνατόν κάποιος να συνταξιοδοτήται και μετά από χρόνια να επανέρχεται στην ενεργό δράση;

Οχι τίποτε άλλο,θα το κάνω κι'εγώ αυτό (δέν είμαι ναυτικός,αλλά άν μού βρήτε μιά καλή θέση σε γραφείο,πηγαίνω και με τά τσαρούχια :) )

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 3.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ξαναπαιρνεις πισω το φυλλαδιο σου, ανανεωνεις τα πιστοποιητικα σου ή τα ξαναεκδιδεις και εισαι ετοιμος. Εννοειται οτι αυτοματα σου κοβεται η συνταξη

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, Nikos_Chania said:

Ο cpt Ευστράτιος Καβρός στο Ελ. Βενιζέλος.

...για να ξεκινήσει το ASTERION II ο Cpt Χριστόφορος Σκαμάγκας !

Link to comment
Share on other sites

Επίσης έχω την απορίαν,κάποιος πλοίαρχος Στάθης Ράπτης,παλιότερα ήταν στο ΑΡΤΕΜΙΣ (όταν ακόμη ονομαζόταν ΓΕΩΡΓΙΟΣ 2),εξακολουθεί να υπάρχη εν ζωή (και εν Ελλάδι);Τον είχα συναντήσει σε κάποια ταξίδια μου με το εν λόγω πλοίο,και κάποια στιγμή χάθηκαν τα ίχνη του.

 

Link to comment
Share on other sites

Μα καλα, έχει την ικανοτητα ενας ανθρωπος (αν πουμε οτι στα βιντεο του τοτε φαινεται πενηνταρης+ σημερα δε θα ειναι εβδομηντα? ) τετοιας ηλικιας να ειναι μαχιμος? Τοσα νεα παιδια ειναι υπαρχοι, δε μπορουσαν να βαλουν εναν απο αυτους; Και ας μην πει καποιος οτι <<ειναι δυσκολο πλοιο>> κλπ, γιατί στην εταιρεία υπάρχουν τουλαχιστον 2 πλοίαρχοι 35άρηδες με φοβερές ικανότητες. 

Ειναι γενικο το κακό βέβαια, πολλοί μεγάλοι άνθρωποι υπάρχουν στην ακτοπλοϊα. Εδω γνωστος πλοιαρχος στα 80 του κανει (περιστασιακά) μανουβρες.... 

Περα απο τη σωματικη αντοχη ( γιατι το πλοιο θελει ξενυχτια / κόπωση/ τρέξιμο κλπ), σε αυτη την ηλικια πεφτουν και τα αντανακλαστικα - νομιζεις οτι μπορείς 10 ενώ μπορείς 5 - δεν παιζουμε με αυτα τα πραγματα... 

Link to comment
Share on other sites

@giorgos_249 αμφισβητεις την απο κρινου συλληψη τωρα;)

πολλοι ειναι εκεινοι που γατζωνονται στα χειριστηρια, οπως γατζωνονταν στην καρεκλα, πολιτικοι περασμενων δεκαετιων.

ο περι ου ο λογος, ειχε και ενα πολυ συντομο περασμα απο το ιονιο, πριν λιγους μηνες.

χρειαζεται μετρο και αυτογνωσια. θρυλος δε γινεςαι πο μπαγιατικα αρθρα του εφοπλιστη.

Edited by proud_ionian
Link to comment
Share on other sites

Εύκολο δεν είναι τίποτε αλλά είστε λιγάκι υπερβολικοί νομίζω. Όταν το πνεύμα είναι ακόμη κοφτερό, άντε κάτσε εσύ σπίτι να σε στέλνει η σύζυγος στη λαική να ψωνίσεις βερίκοκα μπεμπέκου. Στην ποντοπόρο ναυτιλία ειδικά, υπάρχουν αναρίθμητα τέτοια παραδείγματα. Και φυσικά είναι πολύ σεβαστός και ο παράγοντας ανάγκη.

Link to comment
Share on other sites

Στην ποντοπορο δεν υπαρχει ομως η κόπωση του να πιανεις λιμανια ολο το βράδυ..

αλλά ειναι οντως μεγάλο κεφάλαιο. Ας ανοιξουμε ξεχωριστο τοπικ 😛

Link to comment
Share on other sites

On 4/5/2018 at 6:57 PM, kwstasa41990 said:

Γνωρίζει κανείς τους πλοίαρχους που είναι αυτή τη στιγμή στο morocco star? 

Στο Morocco Star πλοίαρχοι είναι Ο cpt Ηλίας Λαμπράκης και ο cpt Σταμάτης Καλφαμανώλης

On 4/5/2018 at 7:28 PM, polmyt said:

Ισως κανω λαθος ,αλλα εχω την εντυπωση οτι δεν ειναι ελληνας

Στα πλοία της AML είναι Έλληνες οι πλοίαρχοι από το ξεκίνημα της εταιρείας.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...