Jump to content
Shipfriends

Speedrunner Jet 2 (IMO 9141833)


Recommended Posts

Μήπως κάποιος αγαπητός καραβολατρης έχει δει που κρύβεται το νέο απόκτημα της Κρήτης και σε τί κατάσταση βρίσκεται;για πότε ετοιμάζεται;;;

Edited by proud_ionian
quote
Link to comment
Share on other sites

Αυτήν τη στιγμή αφού ολοκλήρωσε τον δεξαμενισμο του βρίσκεται στον Νέο Μωλο Δραπετσώνας, από πλευράς μου έχω ακούσει ότι θέλουν να ξεκινήσει τις εκδρομές του απο αρχές Ιούλη 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Πάμε να δούμε σήμερα στο λιμάνι του Ηρακλείου παρέα με το Celestyal Olympia από το Highspeed 7 εεε Santorini Palace.

Πληροφορίες πως ο ιδιοκτήτης του κ Καραντζης βρισκόταν προχθές στη Σαντορίνη με το ιδιωτικό του ελικόπτερο ώστε να έρθει σε επικοινωνία με πράκτορες και κόσμο.

20220724_181735.jpg

Ο κ Καραντζης δραστηριοποιείται στη Κρήτη και στο τουρισμό με πολλές ξενοδοχειακές μονάδες.Οπότε το πελατολόγιο είναι έτοιμο..

Edited by nomikos
Link to comment
Share on other sites

Για άλλο ένα δοκιμαστικό το πλοίο σήμερα.μαθαινω ότι το παλεύουν για να ξεκινήσει δρομολόγια Δευτέρα το πλοίο.να αναφερθεί ότι στο σημερινό δοκιμαστικό του μέγιστη ταχύτητα ήταν τα 27,1 knots.

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΏΤΟ ΤΑΞΊΔΙ ΜΕ ΟΛΙΚΉ ΝΑΎΛΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΠΛΟΊΟ!!!!! ΚΑΛΉ ΑΡΧΉ!!!! κάτι περισσότερο από 3,5 ώρες με 79 επιβάτες έφυγε 09:15 με άφιξη στις 13:00 ενώ έξω από την Νήσο Ντία αποκατέστησε κάποιο προβλήμα μάλλον μηχανικό.αναχωρηση για Ηράκλειο 17:30 !!!

 

Και πάλι καλοταξιδη η φρεγάτα!!!! πανέμορφη σιλουέτα 

Link to comment
Share on other sites

Σε ολο το ταξιδι με αυτη τη ταχυτητα πηγαινει.Το οτι αλλαξε πορεια στην επιστροφη ειναι οντως περιεργο

Edited by polmyt
Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως το βλέπω τώρα, μου θυμίζει το πρώην Speedrunner II και σαν σκαρί αλλά και τα σινιάλα του, μιας και φέρνουν πολύ στα μπλε της ASL που κάποτε φόρεσε. Καλά ταξίδια να έχει το πλοίο και καλές θάλασσες!!

Link to comment
Share on other sites

Έχουνε κ πιο χοντρές διαφορές! Πχ τα 2 speedrunner ειναι χτισμένα από χάλυβα ως το ντεκ των επιβατών, τα 2 πρώτα είναι αλουμίνιο (γι αυτό κ τ διαφορετικά φουγάρα). 

Link to comment
Share on other sites

Πρόσκρουση του Ε/Γ-Ο/Γ-Τ/Χ Santa Irini στη Θήρα

Quote

Ενημερώθηκε μεσημβρινές ώρες σήμερα, η Λιμενική Αρχή Θήρας ότι το Ε/Γ-Ο/Γ-Τ/Χ ¨SANTA IRINI¨ σημαίας Κύπρου, ενώ ήταν προσεδεμένο στον λιμένα Αθηνιού ν. Θήρας, απαγκίστρωσε η άγκυρα του, με αποτέλεσμα τη πρόσκρουση του στον προβλήτα.

Από το Λιμεναρχείο Θήρας, αρχικά απαγορεύτηκε ο απόπλους του πλοίου, κατόπιν όμως της προσκόμισης βεβαιωτικού αξιοπλοΐας και αποκατάστασης της βλάβης από τον νηογνώμονα, το ¨SANTA IRINI¨ απέπλευσε για το προγραμματισμένο του δρομολόγιο προς τον λιμένα Ηρακλείου με 135 επιβάτες.

 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω σαν ξένη σημαία και μη τακτική δρομολόγηση, υποχρεούται. Κι εφ΄ όσον εμπίπτει σε αυτήν την κατηγορία, αν ο κανονισμός λιμένος προβλέπει ρυμουλκό για το μέγεθός του, δε μπορούν να το αποφύγουν φαντάζομαι.

Link to comment
Share on other sites

Η τόσο χαμηλή ταχύτητα και η ανάγκη για ρυμουλκό νομίζω πως το καθιστούν ιδιαίτερα προβληματικό για το ρόλο του σε αυτή τη γραμμή.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...