Jump to content
Shipfriends

Μαράκι (ΙΜΟ 5099795)


Recommended Posts

  • 3 months later...

Υδροφόρα είναι ή μπάριζα ;; Βλέποντας το κίτρινο τετράγωνο με το πορτοκαλί περίγραμμα μου θυμίζει τα αντίστοιχα που έχουν οι μπάριζες που είναι αν δεν κάνω λάθος σαν "σημάδια" για το μέρος που μπορεί με ασφάλεια να γίνει "επαφή" με το άλλο πλοίο. Η δε πρύμνη μου θυμίζει κάτι μουσειακά κομμάτια τύπου explorer II και ένα ακόμα που λεγόταν "Αγιος Κωνσταντίνος" παρόμοιας κοψιάς με αυτό που δείχνεις -και ειδικά η πρύμνη ήταν ολόιδια-  που ήταν μπάριζα σε μαύρα χάλια και η οποία για να πάει από Ελευσίνα-Κόρινθο ήθελε κάποιες ώρες μιας και στη διαδρομή σταματούσε επειδή ανέβαζε θερμοκρασίες.^_^Επίσης και με το παλιό και αείμνηστο Jet 1 μοιάζει η πλώρη. 

Να υποθέσω ότι θα πρέπει να έχει ξεπεράσει τουλάχιστον την πενηντάρα στα χρόνια.

Που την πήρες τη φωτογραφία αν επιτρέπεται ;

Edited by kyr1
Link to comment
Share on other sites

Θα σε γελασω για το τι είδους πλοιο είναι.Εμενα μου φανηκε για υδροφορα

Για την ακριβεία το πλοιο είναι στο καρναγιο που βρίσκεται διπλα στου Κανελλου στο Περαμα

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον δε μείναμε με την απορία. Αν το equasis είναι σωστό (δεν αναφέρει αλλο Μαρακι στην Ελλάδα) είναι ναυπήγησης του 1955, dwt 244, με IMO number 5099795 και αναφέρεται σαν oil products tanker. Διόλου απίθανο να ήταν φυσικά, καθώς απαιτεί μια διαδικασία (κάποτε η BP μας είχε δώσει ένα φυλλάδιο με τις απαραιτητες διαδικασίες πλύσεις των αμπαριών προκειμένου να δεχτούν φορτία ασύμβατα μεταξύ τους) αλλά φυσικά και γίνεται. 

Edited by kyr1
Link to comment
Share on other sites

On ‎23‎/‎3‎/‎2017 at 9:33 PM, polmyt said:

Μετεφερε νερο στην Αιγινα και νομιζω ότι την εχω πετυχει στη Σουβαλα

Καλα θυμομουν.

Ιούλιος του 2005 και το πλοιο αναχωρει αδειο από τη Σουβαλα για το Κερατσινι.

Ένα καλο ερωτημα είναι που ηταν τοσα χρονια.Εχω να το δω χρονια να ταξιδευει

large.58d57df81dc1d_Maraki23_07_05Souval

 

Edited by polmyt
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 3 years later...
  • 1 year later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...