Jump to content
Shipfriends

Ωκύαλος (IMO 9989601)


Recommended Posts

On 3/1/2017 at 12:17 PM, Panagia Ekatontapiliani said:

Βλέπουμε ότι οι Γραμμές Ευβοϊκού Ν.Ε φέτος το χειμώνα πούλησαν το Αμάλθεια στο κ. Κουλούρη. Ενώ το Όσιος Δαυίδ είναι σε συζητήσεις με τον ίδιο πλοιοκτήτη αλλά δεν δέχτηκαν τη πρώτη του προσφορά. Επίσης πριν 2,5 χρόνια είχαν πουλήσει το Ωκυρρόη, οπότε θα έλεγα ότι πηγαίνουν «κλείσουν το μαγαζί» εάν δεν μάθαινα τη προηγούμενη εβδομάδα ότι έχουν ξεκινήσει τη κατασκευή ενός αμφιπλωρου στην Αμαλιαπολη με το όνομα Ωκύαλος.

Και η επιβεβαίωση της πληροφορίας μου για την κατασκευή ενός αμφιπλωρου στην Αμαλιάπολη από την εταιρεία του.

Edited by Nick the Greek
tag
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
  • 3 months later...
16 hours ago, Nick the Greek said:

Γνωρίζει άραγε κανείς ονόματα από τα ακόλουθα 2?

2) Αυτό το κουφάρι ενός (αμφίδρομου ή παντόφλας πιθανολογώ) που ξεκίνησε να χτίζεται αλλά ποτέ δεν τελείωσε?

Αυτό το κουφάρι είναι το Ωκυαλος που είχε ξεκινήσει να ναυπηγείται αλλά δεν τελείωσε η ναυπήγηση του.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 1 year later...
  • 1 month later...
  • 4 months later...

Οι πληροφοριες μου λενε οτι η κατασκευη του αμφιπλωρου προχωραει και σιγα σιγα ψηλωνει

Ακουσα οτι θελουν να το βαλουν Αιγινα ,αλλα μου φαινεται τραβηγμενο το σεναριο

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Το Ωκυαλος κατασκευάζεται με προδιαγραφές κατηγορίας Β πλόων, οπότε πολύ πιθανόν να το δούμε στις δηλώσεις της επόμενης δρομολόγιακης περιόδου στη γραμμή Πειραιά Αίγινα. Πέρα του βασικού μετόχου (που ακόμα δεν έχω μάθει το όνομα του), φαίνεται ότι θα συμμετάσχουν και οι δύο κύριοι μέτοχοι της ΑΝΕΣ.

Link to comment
Share on other sites

  • polmyt changed the title to Ωκύαλος (IMO 9989601)
  • 3 weeks later...

Εγω ξερω οτι οι εργασιες εχουν προχωρησει αλλα μια περσινη φωτογραφια δειχνει την τροπιδα του πλοιου γιατι ειχανε σταματησει να το κατασκευαζουν

Edited by proud_ionian
Link to comment
Share on other sites

H κατασκευη του πλοιου εχει σταματησει περιπου απο τα Χριστουγεννα, λογω καποιων προσωρινων προβληματων που ομως δεν αφορουν την εταιρια ή το πλοιο.Απο οτι εμαθα πιθανον μεσα στις επομενες εβδομαδες τα προβληματα θα ξεπεραστουν και θα ξαναξεκινηση η κατασκευη του.

Η εταιρια του εξακολουθει να εχει σαν προθεση να το δρομολογησει στην Αιγινα, αν και προσωπικη μου εκτιμηση ,χωρις να ξερω κατι συγκεκριμενο, ειναι οτι στο τελος δεν θα το δουμε εκει.

Προφανως ειναι τρομερα δυσκολο να το δουμε μεσα στο 2023 να ταξιδευει

Edited by polmyt
Link to comment
Share on other sites

Eγω παντως πιστευω οτι δεν θα παει στην γραμμη Πειραιας-Αιγινα γιατι ειναι αμφιπλωρο και στην γραμμη αυτη δεν πανε τετοια πλοια. Επομενως πιστευω οτι θα το πανε Σαλαμινα 

 

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον ναυπηγηθεί για Β κατηγορίες πλόες και με κλάση δεν πρόκειται να δουλέψει σε μια γραμμή σαν τη Σαλαμίνα. Επιπλέον συμμετέχουν οι βασικοί μέτοχοι της ΑΝΕΣ στο πλοίο οπότε είναι λογικό να θέλουν να ενισχύσουν την παρουσία τους στη γραμμή της Αίγινας με ένα ανταγωνιστικό πλοίο και όχι με πλοία τύπου Νήσος Αίγινα και Σύμη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...