Jump to content
Shipfriends

Alcantara Dos (IMO 9107203)


Recommended Posts

Το Alcantara Dos (IMO No: 9107203) είναι κατασκευασμένο το 1996 και ανήκει στην Trasmediterránea. Το Alcantara Dos σταμάτησε χθες τα δρομολόγια στη γραμμή Alcúdia-Ciutadella και αναμένεται να πάει στο Algeciras για τις εργασίες συντήρησης.

 

PS: (1996, ex-HSC Super Seacat, France, Auto Express, Cat-Link III, Tallink Autoexpress)

Edited by Nick the Greek
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • 2 months later...
  • 4 weeks later...
  • 1 month later...
  • 3 months later...
  • 4 months later...
  • 11 months later...
  • 2 months later...
  • 7 months later...

Finished with engines στην Almeria εξακολουθεί το ταχύπλοο. Εγώ εν τω μεταξύ να προσθέσω και μια πρυμνιά του όψη από το καλοκαίρι του 2016 στο Algeciras. Αξιοσημείωτο πως ο αριστερός καταπέλτης λείπει για συντήρηση προφανώς.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Νομίζω ήταν τεράστια έκπληξη από την saos ferries.....πιστεύω θα χτυπήσει βόρειο Αιγαίο με Καβάλα,σαμοθρακη,Λήμνο,σαμοθρακη,Αλεξανδρούπολη χωρις επιδότηση....θα ποντάρει στην ταχύτητα του πλοίου ξεκαθαρα για να βγει κερδισμένος από το υψηλό εισιτήριο....περιμένουμε να δούμε 

Edited by SUPERVAGETA
Link to comment
Share on other sites

Καλοτάξιδο ας είναι το πλοίο! Το όνομά του όμως μου ακούγεται πολύ "plain" (όπως λένε και στο χωριό μου :D). Θα μπορούσαν να επιλέξουν κάτι που θα δείχνει την δύναμη και τη ταχύτητα του πλοίου (πχ Thunder), ή και κάτι ελληνικό (πχ Αίολος), βέβαια αυτό ειναι υποκειμενικό, και κατά τη γνώμη μου θα μπορούσαν να είχαν βρει κάτι καλύτερο. Στην τελική μπορεί να είναι και προσωρινό το όνομα απλά για την παραλαβή του (μακάρι). Τέλος πάντων, όπως προείπα, καλοτάξιδο να είναι πάνω απ'όλα και όπως προανέφερε και ο φίλος @cyclades_shipping πολύ ενδιαφέρον θα έχει να δούμε πώς, πού και αν θα το εκμεταλλευτεί η εταιρεία του, μιας και αν δεν κάνω λάθος, είναι η πρώτη φόρα που αγοράζει η ΣΑΟΣ ταχύπλοο (αν εξαιρέσουμε το Ζέφυρος). Αυτά από εμένα. 

Link to comment
Share on other sites

Να πούμε λίγα πράγματα παραπάνω για τα χαρακτηριστικά του. Είναι ο αριθμός γιάρδας 37 από την Austal και παραδόθηκε τον Ιανουάριο του 1996(πάει δηλαδή για τα 28 του χρόνια) με χωρητικότητα 600 επιβατών και 163 ΙΧ αυτοκινήτων και υπηρεσιακή ταχύτητα 34 κόμβων η οποία είναι προφανώς με το πλοίο ξεφόρτωτο. Φέρει 4 μηχανές Ruston μοντέλου 16RK270 ενώ έχει και 4 ηλεκτρομηχανές. Μήκος 78.6 μέτρα, πλάτος 23.

Link to comment
Share on other sites

να με συγχωρειτε αλλα θα πω κριμα το καραβακι.... και αυτα λογω της ιστοριας της εταιρειας της αρπαχτης και ολα τα σχετικα.. αντε να δουλεψει μια σαιζον βια δυο..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...