Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

Παρατηρώντας τις σημερινές φωτογραφίες του Wedellsborg που έβγαλα  παρατήρησα ότι λείπουν και τα φουγαρα από την τσιμινιερα.

IMG_20170601_224358_093-1.jpg

Edited by Marios Superfast

Βλέπω όμως πως τα σινιάλα της Tirrenia έχουν παραμείνει στο Βεδελσβούργο :P. Αν έχει ακυρωθεί η ναύλωση, γιατί να τα κρατάνε άραγε?

Θαύμα Θαύμα ταξιδεύει πάλι μετά από 3 μηνες περίπου στις δεξαμενές. Τελικά δεν θα δρομολογήθει Catania-Malta? Αυτή την στιγμή εκτέλει το δρομολόγιο Livorno-Catania σύμφωνα με το AIS. 

Edited by Marios Superfast

Τα δρομολόγια της Moby/Tirenia με τα ρορό είναι λίγο εν συγχύσει τις τελευταίες 2 εβδομάδες αλλά πιστεύω πως τώρα θα σταθεροποιηθούν σιγά-σιγά για το καλοκαίρι. Πάντως το πλοίο τελικά είναι στο στόλο τους, η ναύλωση δεν χάλασε. Αν και είμαι σχεδόν βέβαιος πως τα λεφτά τέθηκαν σε νέα βάση, με αφορμή την καθυστέρηση.

Όπως μας λένε τα yahoo groups, η ναύλωση του Wedellsborg στην Tirrenia είναι 18-μηνής διάρκειας, πάει δηλαδή μέχρι το τέλος του 2018.

Κι ο λόγος που έγινε αυτό Μάριε, είναι γιατί το πλοίο φαίνεται να έχει αναλάβει τα δρομολόγια που έκανε μέχρι πρότινος το Barbara Krahulik πρίν αφοσιωθεί στο Catania - Malta. Δουλεύει λοιπόν στο τρίπτυχο Genova - Livorno - Catania μαζί με το Eliana Marino και -όσο μπορεί κανείς να αποκρυπτογραφήσει τα δρομολόγια των ρορό της Moby- αναχωρεί τις Τετάρτες από Catania για να κάνει Livorno - Genova(όπου και βρίσκεται απόψε και απ' όπου αναχωρεί συνήθως μετά τα μεσάνυχτα πίσω για Livorno). Αναχωρεί μετά από Livorno γύρω στις 1300 το Σάββατο πίσω για Catania με άφιξη Κυριακή βράδυ. Νομίζω πως το Barbara Krahulik έκανε ένα ταξίδι στη Μάλτα μετά από αυτό, αλλά το Wedellsborg δε νομίζω πως χρειάζεται. Οπότε υποθέτω πως θα κάνει πάλι ένα Catania - Livorno - Genova πρίν ξανακάνει την αναχώρηση της Τετάρτης το βράδυ για να ολοκληρωθεί ο κύκλος. Όλα αυτά εξ' εμπειρικών παρατηρήσεων, μη μου δώσετε ραντεβού στα γουναράδικα αν έχει αλλαγές, που μάλλον θα έχει :D.

Μετά τις όμορφες φωτογραφίες του Μάριου από τη δεξαμενή στη Μάλτα, πάμε να το δούμε και εν πλώ. Αναχώρηση από το Livorno πρίν από 2 εβδομάδες με φούλ κατα τα φαινόμενα φόρτωση για Catania. Η πλώρη όχι σπαθάτη μεν, κοφτερή δε, και μου αρέσει. Τα κρένια δίνουν μια περίεργη νότα στο σκαρί, του οποίου νομίζω το μπλέ πάει πολύ. Σε αυτό το σημείο έχουμε στρίψει δεξά για το σεπαρέσιο του Livorno, νομίζω πολύ αρμονικά και τα σινιάλα της Tirrenia cargo, τόσο σε χρώμα όσο και σε μέγεθος. Συμπαθητικό και το φουγάρο, νομίζω όμως πως το logo της Tirrenia της ατελείωτης θα έπρεπε να είναι πολύ μεγαλύτερο κι επιβλητικό.

Από τις 9 Νοέμβρη, το πλοίο έχει μεταφερθεί στη γραμμή Livorno - Cagliari, παρέα με το Beniamino Carnevale. Η σκάντζα έγινε λόγω της συντήρησης του Massimo Mura.

Το Βεδελσβούργο :P, από τις 10 Δεκέμβρη απασχολείται μεταξύ Livorno, Genova και Catania, όπως ήταν και το καλοκαίρι. Ενδιαφέρον έχει η αποψινή του πορεία από Catania για Livorno, αντί να περάσει από το στενό της Messina, κάνει όοοοολο τον κύκλο από κάτω από τη Σικελία :o.

Wedellsborg.jpg

Το πλοίο εδώ και 10 μέρες έχει κάνει ένα και μοναδικό δρομολόγιο. Μετά από 3 μέρες στο Κάλιαρι και αναχώρηση για Λιβόρνο, είναι δεμένο στο Λιβόρνο από τις 17 του μήνα. Πλήν όμως είναι σε θέση φόρτωσης οπότε φαντάζομαι πως υπάρχει κάποιος επιχειρησιακός λόγος που συμβαίνει αυτό.

Περίεργη φάση απόψε για το Wedellsborg, έφυγε νωρίτερα σήμερα από Livorno με προορισμό φαινομενικά την Olbia, κάτι που είναι περίεργο μια και κανονικά θα έπρεπε να πηγαίνει Catania. Λίγο πρίν την είσοδο του κόλπου της Olbia, έκανε μεταβολή και επιστρέφει τώρα στο Livorno, χωρίς να έχει πέσει η ταχύτητά του. Πολύ περίεργο.

Πρέπει να μην έπιανε σήμα κανονικά γιατί υπάρχει μια διαφορά περίπου 6 ωρών UTC από την άφιξη έως την αναχώρηση

Edited by Champion Jet_2

Από το Φεβρουάριο, το πλοίο έχει μείνει στη γραμμή Livorno - Olbia με προσθήκη μια Genova μια φορά την εβδομάδα.

Μετακόμιση στο Livorno - Cagliari εδώ και λίγο καιρό, παρέα με το Massimo Mura.

Και από τα μέσα Δεκεμβρίου το πλοίο στο St Nazaire, αυτές τις ημέρες παίρνει το μπάνιο του.