Jump to content
Shipfriends

Aegean Pearl (ΙΜΟ 7722621)


Apostolos

Recommended Posts

Το ΕΤΖΙΑΝ ΠΕΡΛ ταξιδευει απο Πειραια για Λεμεσό & Χάιφα! Ειμαι φυσικα μεσα και τα αποτελεσματα για το πρωτο ταξιδι ειναι ακρος ενθαρυντηκα.

Edited by Nick the Greek
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Το Ετζιαν Περλ μας αφήνει μάλλον σήμερα για τα γνωστά καλύτερα σε αυτό ταξίδια εξωτερικού. Απο Γερμανία για Δυτική Αφρική... Στη γραμμή της Κύπρου το Σταρ μόνο μιάς που το καλοκαίρι κάνει μεγάλη κοιλιά και δέν χρειάζονται 2 πλοία

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Το Ετζιαν Περλ μας αφήνει μάλλον σήμερα για τα γνωστά καλύτερα σε αυτό ταξίδια εξωτερικού. Απο Γερμανία για Δυτική Αφρική...

Το Aegean Pearl αυτή τη περίοδο πρέπει να βρίσκεται κάπου στην Αγκόλα.:)

Link to comment
Share on other sites

Οχι ακριβως αλλα κοντα. Το πλοιο εφυγε στις 19 Μαιου απο το Zeebrugge με προορισμο την Boma της Δημοκρατιας του Κονγκο(η καπως ετσι τελως παντων). Θαυμασια θα περναει ο κοσμος.

Link to comment
Share on other sites

Και να' ταν μονο οι καιρικες συνθηκες, καλα θα ηταν Αποστολε. Δεν εχω βρεθει απο εκεινα τα μερη(δυτικη και κεντρικη/νοτια Αφρικη) ποτε αλλα εχω ακουσει απιστευτες ιστοριες απο ανθρωπους που εχουν παει και ειδικα ναυτικους. Τελος παντων, εκτος θεματος, συγνωμη.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το ΠΕΡΛ μέσω του AIS live και άμεσης ανταπόκρισης απο τον Α ΜΗΧ-ΚΟ του περνά το Γιβραλταρ. Την Παρασκευή στούς Καλούς Λιμένες για Bunkers στόρια και πλήρωμα

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Το πλοίο γύρω στην 1600 θα φτάσει στον Πειραιά προερχόμενο απο Τανζανία. Θα φορτώσει στο καπάκι απο Καρβουνόσκαλα χορταράδικα και νταλίκες για Ηράκλειο... Κανένα έλεος φυσικά στον κόσμο που έχει να δεί το σπίτι του 2,5 περίπου μήνες εξπρές στο καπάκι! Άσε που δέν πήραν και φράγκο που βγήκαν εκτός Μεσογείου... Αυτά κάνει η ανεργεία. Και όπως είπαν και κάποιοι αυτός δέν είναι ανταγωνισμός ειναι...

Link to comment
Share on other sites

Σωστοτατος ο Αποστολος. Το πλοιο ερχομενο πλαγιοδετησε στο κεφαλι της Μερτζαριο(εκει που πλαγιοδετουσε το Ιον της Σαλαμις) και περι ωρας 1845 μεθορμησε με αναποδα και με τη βοηθεια του ρυμουλκου Ατλας του Λυμπουσακη, στην Καρβουνοσκαλα. H ουρα με τις νταλικες που το περιμενουν(αυτο αλλα και το Μυκονος που στις 1955 περασε τα φαναρια του Ικονιου για μεσα) ξεκινα απο τον καταπελτη του και φθανει -χωρις ιχνος υπερβολης- περα απο την Ιχθυοσκαλα, στην εισοδο του Μωλου ΔΕΗ. Οσο για τον κοσμο που εχει να δει 2,5 μηνες το σπιτι του, δε νομιζω να περιμεναν και κατι καλυτερο απο την εταιρεια αν και βεβαια οπως ξερεις καλυτερα απο μενα Αποστολε, υπαρχουν και πολυυυυυυ χειροτερα.

Link to comment
Share on other sites

Από το ΥΕΝ, Παρασκευή, 11 Αυγούστου 2006.

Επιπλέον, το Φ/Γ-Ο/Γ «AEGEAN PEARL» Ν.Π. 10924 της εταιρείας «AEGEAN CARGO», με ολικές ναυλώσεις, εκτελεί μεταφορές οχημάτων από ΠΕΙΡΑΙΑ προς τα νησιά των Κυκλάδων και της Κρήτης.
Link to comment
Share on other sites

Εχθές πήγε Μήλο Σαντορίνη και επιστροφή. Απο Δευτέρα ξεκινά Πειραια - Κρήτη ενώ το Αρχάγγελος μιάς που το Νικόλας Α σταματά δρομολόγια θα αναλάβει το Παρος - Ναξος - Σαντορίνη και 2 φορες τη βδομάδα Σούδα που την μία θα την κάνει μέσω Κυθήρων. Όλα μέσω ΑΝΕΚ....

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Το πλοίο ναυλώθηκε στην COTUNAV για 2 χρόνια με ταξίδια απο Τυνησία για Ιταλία (Γένοβα?). Θα την κάνει σύντομα γιατί την άλλη Δευτέρα πρέπει να πιάσει δουλειά!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
  • 6 months later...

Προχθές εκεί που πίναμε τα ούζα μου μαζί με το Κώστα Αγαπητό, τον κατάφερα μετά απο 5-6 καραφάκια:P, να μου πει τον ημερήσιο ναύλο των ναυλωμένων του πλοίων του στο εξωτερικό.

Για το Aegean Pearl, ο ημερήσιος ναύλος είναι γύρω στα 10.000,00€

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Στο Aegean Pearl που έχει ανέβει στη μεγάλη δεξαμενή του Περάματος, εκτός από το καθιερωμένο καθάρισμα και βάψιμο των υφάλων, γίνονται κάποιες αλλαγές σε λαμαρίνες πρυμα δεξιά (λίγο πιο μπροστά από τη χοάνη του άξονα). Ενώ μέχρι χθες το βραδύ είχε βαφτεί με μπλε η πλώρη μέχρι το ύψος του πλωριού καταπέλτη.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,το Αgean Pearl ειναι το προην Pacific Prosperity το οποίο ήταν το πρώτο μου βαπόρι σαν δόκιμος Πλοίαρχος.

τα ταξίδια του ήταν Miami -Guatemala-Hondura το ετος 1992.

Βλέποντας το στην δεξαμενή αυτές τις μέρες θυμήθηκα πολλές αναμνήσεις του παρελθόντως.Καλά ταξίδια σε όλους σας συνάδελφοι και καλές γιορτές.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι.Πολύ ευχαρίστως φίλε Nick.Λοιπόν έχω μπροστά μου το ΚΕΠ συμπληρωμένο και μεταφέρω τα χαρακτηριστικά του πλοίου,:

ολικο μηκος 140,81μ , πλάτος 23,18μ summer draft 7.655 m ,μικτο βάρος 5206 tons , νεκρο βάρος 9332 mt εκτοπισμα 5913 mt.

Απο μηχανες είχε τις εξής ZL40/48 SULZER 2X5400BHP στις 540rpm και έβγαζε ταχυτητα 16 knots με κατανάλωση 27 tons.

είχε τρείς ηλεκτρομηχανές 750 kw max

Εσωτερικά το πλοίο έχει τρία επίπεδα .Lower deck στο οποίο κατεβαίνουν τα αυτοκίνητα ή κοντέινερ με ανέλκυστήρα (μπαίνοντας στο μέσο του πλοίου και δεξιά).

Το main deck και το upper deck στο οποίο ανεβαίνουν απο εσωτερικά με μια μόνιμη ράμπα στα αριστερά και προς το μέσον του πλοίου.απο το upper deck υπαρχει και αλλη μία ανηφορική ράμπα η οποία παίρνει 4 κοντεινερ ακόμα,και είναι και η προσβαση για το accomodation.το πλοίο έχει μια ράμπα κατάπρυμα η οποία έχει την δυνατότητα περιστροφής δεξιά και αριστερά.επίσης υπάρχει και μιά ράμπα πλώρα δεξιά την οποία όμως δεν είχαμε χρησιμοποιήσει ποτέ.

στην είσοδο του πλοίου απο την ράμπα στα δεξιά υπάρχει το control με όλα τα απαραίτητα για το σαβούρωμα -ξεσαβούρωμα (auto και manual)κατα την φόρτωση.

το πλοίο έχει επίσης και bow thruster.

απο χώρους ενδιαιτήσεως είναι πλήρη, σε τρία επίπεδα, με αρκετές καμπίνες καθώς πολλές φορές έπερνε και οδηγούς μαζί.

τα ταξίδια που έκανε τότε ήταν Κάθε Πέμπτη στο Miami,κάθε Κυριακή Guatemalla(P.Cortes) και κάθε Δευτέρα Hondura (S.Tomas),και μεταφέραμε αυτοκίνητα - κοντέινερ και ψυγεία κοντέινερ.

Για τα ψυγεία υπήρχαν εξαγωγές για τα καυσαέρια.

Τέλος να πώ ότι το πλοίο ανήκε στην εταιρεία του Χανδρή.

Για κάτι άλλο σχετικά είμαι στην διάθεση σας.

Link to comment
Share on other sites

Μονοτιμονο με pitch αλλα εξωστρεφες προπελες. Σε συνδυασμο με την ιπποδυναμη του και το προπελακι που κανει μονο για να χτυπας φραπεδες ειναι το ονειρο μου :D

Ολα τα λεφτα παντως ειναι ο καταπελτης ο πρυμνιος που του δινει πλεονεκτημα ειτε πεσει με την πρυμη ειτε δεξια ειτε αριστερα. Πολυ εξυπνο συστημα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Το Aegean Pearl έφυγε το Σάββατο βράδυ από το Πέραμα για τη Γαλλία (Μασσαλία), για να αντικαταστήσει στη ναύλωση το Aegean Fantasy, που έρχεται στην Ελλάδα.

Επιτελούς άρχισα να βγάζω μια άκρη με τις ανακατατάξεις που άκουγα τόσο καιρό για τα ναυλωμένα πλοία του Αγαπητού (Aegean Fantasy, Aegean Glory, Aegean Pearl και Aegean Sky).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συμφωνα με τους συναδελφους Ιταλους shipfriends,το Εεεζιαν:D PERL ξεκιναει την Κυριακη το δρομολογιο Genova-Cagliari-Genova για λογαριασμο της Grendi,ναυλωμενο περιπου για 3 μηνες.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...