Jump to content
Shipfriends

Σποράδες Σταρ (IMO 7207451)


Recommended Posts

  • Replies 832
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Το βαπόρι ακύρωσε το αυριανό δρομολόγιο   λόγω δυσμενών καιρικών συνθηκών , τα δελτία λένε για δύναμη 7 μποφόρ . Στα 9 μποφόρ δύναμη δεν έχει απαγορευτικό ;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει η πληροφορία των ενδοκυκλαδικών αλλά η γνώμη είναι ότι χειμωνιάτικα σε αύτη τη γραμμή το πλοίο θα βασανίσει πλήρωμα και επιβάτες  

Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, Takisg said:

Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει η πληροφορία των ενδοκυκλαδικών αλλά η γνώμη είναι ότι χειμωνιάτικα σε αύτη τη γραμμή το πλοίο θα βασανίσει πλήρωμα και επιβάτες  

Ενω τα ταχυπλοα ε? 

Link to comment
Share on other sites

Το βαπορι πέραν απο τις δυο πρώτες εβδομάδες που έβγαλε προβλήματα σε περιφερειακά των μηχανικών μερών , τα οποία οφείλονταν κυρίως στη μετασκευή που υπέστη και δεν δούλεψε και στην παρατεταμένη ακινησία , μπορούμε να πούμε ότι εκ τότε έστρωσε και δεν δημιούργησε προβλήματα . 
Σίγουρα για τα ενδοκυκλαδικα και ειδικά τον χειμώνα είναι πολύ καλύτερη επιλογή απο ταχύπλοα.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, gpap2006 said:

Ειχα την (ισως αυθαιρετη) εντυπωση οτι το προοριζαν για Κυθηρα και το Jewel ενδοκυκλαδικα.

Έχει γραφτεί και από τον @Annivasαυτό το ενδεχόμενο.

Ούτε το ιονις, ούτε τοjewel έχουν κρεββάτια, γι'αυτό εκαναν ημερήσια δρομολόγια στη γραμμή

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και οι Σποράδες....

Κυρίως όμως, υπάρχει μια σειρά από ακινησίες που θα πρέπει να κάνουν τα συμβατικά μεταξύ τους. Και τώρα πια είναι (ή θα είναι σύντομα) κάμποσα: Aqua Jewel, Aqua Blue, Aqua Star και Superferry II. 

 

Link to comment
Share on other sites

Το Ιονις, το Aqua Jewel και το Aqua Star έχουν κρεβάτια για επιβάτες!! Το Ιονις και το Aqua Jewel κάνουν ημερήσια δρομολόγια στη γραμμή των Κυθήρων, για να έχουν μικρότερη σύνθεση στο πλήρωμα. Και εγώ πιστεύω ότι το Aqua Star θα δρομολογηθεί στις Σποράδες τη καλοκαιρινή περίοδο.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Panagia Ekatontapiliani said:

 πιστεύω ότι το Aqua Star θα δρομολογηθεί στις Σποράδες τη καλοκαιρινή περίοδο.

Και εγω αυτη την πληροφορία εχω οτι θα ανέβει για να αλλάξει το Σκιάθος τον χειμώνα και μετά θα μείνει στην γραμμή . 
 

ισχύει η πληροφορία οτι η επιδότηση Θεσσαλονίκη - Μαντούδι  θα ειναι διαθέσιμη για δυο ακομη χρονια και οτι η Seajet θα έχει την προτεραιότητα ;

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου δεν αφορούσε το ταξίδεμα του πλοίου στις ανοικτές θάλασσες που σαφώς είναι καλύτερες από τα ταχύπλοα μπορεί και καλύτερη  απο άλλα συμβατικά αλλά μιλούσα για την μανούβρα του πλοίου στους ντόκους κι όχι λιμάνια των Κυκλάδων χειμωνιάτικα!!! Και τέλος κατα πόσο μπορεί να δέσει με δύσκολους καιρούς σε αυτά τα νησιά!!!

Edited by Takisg
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...