Jump to content
Shipfriends

Σποράδες Σταρ (IMO 7207451)


Recommended Posts

  • Replies 834
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

On 5/7/2021 at 7:31 PM, Panagia Ekatontapiliani said:

Η προσπάθεια της αγοράς του Αζόρες Εξπρές φαίνεται ότι έχει χαλάσει εδώ και αρκετό διάστημα. Βέβαια σήμερα εθεάθηκαν στελέχη Ελληνικής Ακτοπλοϊκης εταιρείας, για να επιθεωρηθεί για πιθανή ναύλωση του.

Οι μπίντες λένε πως άλλος το επιθεώρησε και άλλος το αγόρασε…

Link to comment
Share on other sites

Για τη hellenic ή τη AML λογικά,δε νομίζω να εντυναν κάτι 40+ με τα χρώματα της blue.Αλλα αφού δε προχώρησε κάτι δε τους εκανε

Link to comment
Share on other sites

Η Attica νομίζω ότι το ήθελε για λογαριασμό της Hellenic Seaways, έτσι ώστε να το χρησιμοποιήσει στις Σποράδες, σαν πλοίο με μεγαλύτερο γκαράζ για Φορτηγά σε σχέση με το Εξπρές Σκιάθος. Δεν νομίζω ότι δεν τους έκανε το πλοίο, αλλά ότι η Seajets έδρασε πιο γρήγορα!!

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Panagia Ekatontapiliani said:

Η Attica νομίζω ότι το ήθελε για λογαριασμό της Hellenic Seaways, έτσι ώστε να το χρησιμοποιήσει στις Σποράδες, σαν πλοίο με μεγαλύτερο γκαράζ για Φορτηγά σε σχέση με το Εξπρές Σκιάθος. Δεν νομίζω ότι δεν τους έκανε το πλοίο, αλλά ότι η Seajets έδρασε πιο γρήγορα!!

Άρα μιλάμε για ακόμα μια αγορά του κ. Ηλιόπουλου?

 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Panagia Ekatontapiliani said:

Δηλαδή ότι το επιθεώρουσε η Attica Group και τελικά κατέληξε στη Seajets.

Δηλαδή μαζί με το Express Santorini θα έχει 2 αδερφάκια!!!

Link to comment
Share on other sites

Δε τα λες και αδελφάκια.Αλλες διαστάσεις, αλλά ναυπηγεια.Αλλα είναι ίδιας φιλοσοφίας με ίδιο παρελθόν σαν νεότευκτα

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είναι αδέλφια είναι ξαδέλφια αυτά τα δύο αλλά και το Μήλος Εξπρες.Ακριβώς ίδιες διαστάσεις και μηχανές.Το Σαντορίνη είναι σχεδιαστικά η εξέλιξη του Άζόρες και του Μήλος.

Edited by nomikos
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Θα είναι μία καλή επιλογή η άγονη του Άη Στράτη-Λήμνου.

Πιθανότατα, να ξεκίνησε η παράδοση λόγω της βλάβης που υπέστη το Aqua Blue, ως μία ταχεία αντικατάσταση του Superrunner Jet, ώστε να επανέλθει στα κανονικά του δρομολόγια.

Αλλά πιστεύω πως θέλει ακόμα σουλούπωμα μέσα. Δε γνωρίζω έαν έχουν γίνει εργασίες στο εξωτερικό, αλλά ούτε στο εσωτερικό του.

Link to comment
Share on other sites

Το πλοίο από άποψη ξενοδοχειακού είναι "του κουτιού". Έξω μένουν να μπουν τα σινιάλα της seajets. Μηχανολογικά δεν ξέρω πως είναι και αν χρειάζεται δεξαμενισμό.

Link to comment
Share on other sites

Στο βαπόρι είχαν ολοκληρωθεί όλες οι εργασίες μετασκευής και επισκευής. Παρόλα αυτά έχει ληγμένα χαρτιά , θέλει δεξαμενισμό και πιθανότατα συμμόρφωση με το ΠΔ104/2016. Οπότε ακόμη και να έγινε επίσπευση της διαδικασίας, θέλει έναν εύλογο χρόνο τουλάχιστον ενός μήνα για ξεκινήσει δρομολόγια.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά όσα πλοία κι εάν έχει Super Mario δεν φτάνουν μακάρι κι αυτό το πλοίο μαζί με το Aqua Myth να βρούν το ρόλο τους στην Ελληνική Ακτοπλοΐα!!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...