Jump to content
Shipfriends

Σποράδες Σταρ (IMO 7207451)


Recommended Posts

On 8/12/2021 at 10:32 PM, rhodian said:

Στο μήνυμα που εστάλη στους επιβάτες για ενημέρωση σχετικά με την αντικατάσταση του Aqua Blue, αναφέρεται ότι το Aqua Star δεν διαθέτει καθόλου καμπίνες και ότι οι επιβάτες που εχουν αντίστοιχο εισιτήριο, θα πάρουν πίσω την διαφορά.

re1.jpg

Τελικά γιατί δεν πουλανε τις τετρακλινες του μάθαμε? 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 834
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Στο συστημα κρατησεων της seajets το εχει στην αγονη μεχρι τελος Σεπτέμβριο και δεν δινει σε κανενα δρομολογιο την επιλογη της καμπινας.Περαν της οικονομικης και των αριθμημενων καθισματων δινει μια θεση a class στα 62 ευρω και platinum στα 66.Εχει δημιουργηθεί μια γκρινια απο τους επιβατες που ειχαν κλείσει καμπινα και τωρα τους ριχνουν ακυρο στους οποιους απο οτι εχω καταλαβει τους δινουν πισω την διαφορα του εισιτηρίου και τους στελνουν στα καθισματα αεροπορικου τυπου και στα platinum και a class σαλονια.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Panagia Ekatontapiliani said:

Πόση επισκευή να κάνει στις μηχανές του?? Οι μηχανές είχαν επισκευαστεί από τους προηγούμενους πλοιοκτήτες του και το πλοίο δεν ταξίδεψε σχεδόν καθόλου από τότε. Ένας δεξαμενισμος και μια πλαστικοποιηση σίγουρα θα το προσδώσει 0,5 με 1 μίλι

Δεν είμαι μηχανικός αλλά μετά από 2 χρόνια παροπλισμού οι μηχανές θα έχουν παραμείνει στην ίδια κατάσταση από την μεγάλη επισκευή;

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, gpap2006 said:

Τελικά γιατί δεν πουλανε τις τετρακλινες του μάθαμε? 

Τις δίνουν λέει μόνο σε οικογένειες με χαρτί ΑΜΕΑ. Πάντως πρέπει οπωσδήποτε να γίνει μετασκευή και να προστεθούν επιπλέον καμπίνες, ιδίως άμα έχουν σκοπό να δρομολογήσουν το πλοιο σε γραμμή με πολύωρα ταξίδια.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, nomikos said:

Με 7 κόμβους το βαπορακι εδώ και κανα 2ωρο.

Παρουσίασε βλάβη η δεξιά μηχανή έξω από το κάβο ντόρο. Έφτασε με καθυστέρηση 4 ωρών στο Λαύριο με μια μηχανή. Δεν νομίζω ότι έκανε καλή εντύπωση στο πρώτο του ταξίδι. Πάντως έφυγε κανονικά από Λαύριο όποτε μάλλον επισκευάστηκε εν πλω και κατά την παραμονή του στο λιμάνι.

Edited by mikoud
Link to comment
Share on other sites

Με 12.5 κομβους δαμαζει τα κυματα στο καβο ντορο και θυμιζει εντονα εποχες ακουα μαρια. Αλλα αυτο τουλαχιστον εχει υπερπολυτελη σαλονια. Υπομονη.

Link to comment
Share on other sites

Θα το στρώσουν το πλοιο , μην κρίνουμε απο τα πρώτα του δρομολόγια, λογικό να ρυθμίζουν συνεχώς πράγματα στο μηχανοστάσιο του και να μην το ζορίζουν , μην ξεχνάτε οτι το ετοίμαζαν για Ατλαντικο Ωκεανό για ζόρικες θαλασσες.. οποτε λιγη υπομονη απο ολους και θετικη ενεργεια 

Edited by wysiwid
Link to comment
Share on other sites

Γρινιαρηδες ολοι, "πεταει" με 16.2 μιλια προς Λημνο..!

Το θεμα ειναι οτι καποιοι βλεπουν καπως ετσι το "λαμπρο μελλον" της ακτοπλοιας μας..

Link to comment
Share on other sites

Για να λέμε και του στραβου το δίκιο, δεν γίνεται να λέμε εν έτει 2021 ότι πετάει με 16 μίλια...

Και εδώ που τα λέμε, εν μέσω καλοκαιρινής περιόδου, είχαν ταχύπλοο μεν, αλλά χωρίς σταθερά δρομολόγια και ασυνεπή στα ωράρια του δε. Και στο πρωτο δρομολόγιο του AQUA STAR, (που υπήρχε γενικά η προκατάληψη και η γκρίνια όσον αφορά την ηλικία του βαποριου), παθαινει βλαβη και δένει με ρυμουλκό στο Λαυριο, και στο επόμενο δρομολόγιο πηγαινε με 13-14 μίλια. Κατά την ταπεινή μου άποψη, εν μέρει έχουν δίκιο που γκρινιάζουν. 

Link to comment
Share on other sites

Μηπως πρέπει να ευχαριστήσουμε δημοσίως τον Ηλιοπουλο που ανασταίνει πλοία; Ας σοβαρευτούμε. Όλα αυτά τα υπερήλικα βαπόρια , προσέφεραν τόσα χρόνια τα μέγιστα. Όμως πρέπει να αντικατασταθούν με νέα βαπόρια που θα κρατήσουν αλλά τόσα χρόνια. Η φυσιολογική φθορά είναι ανίκητη.

Link to comment
Share on other sites

Μη το ματιασουμε φαίνεται να το χει βρει μηχανικά και ανοίγει μέχρι 18 πλεον. Ξέρουμε γιατί συνήθως στη Μυρινα κάθεται δίωρο και βάλε? 

Link to comment
Share on other sites

Το πλοιο στην λημνο ουσιαστικα αδειαζει και ξαναγεμιζει οποτε θελει τον χρονο του.Το γκαραζ του δεν πρεπει να ειναι και το πιο ευκολο απο οτι εχω καταλαβει. 

Link to comment
Share on other sites

όταν η εταιρεία στέλνει μήνυμα σε επιβάτη που θα ταξιδέψει με βαπορι αυτής της ηλικίας ασχέτως του προσεγμένου και Καινούργιου εσωτερικού «θα ταξιδέψετε με το υπερπολυτελές Aqua Star» , τότε απευθείας προκαλεί και δημιουργεί προσδοκίες …

Edited by proud_ionian
quote
Link to comment
Share on other sites

Ήμουν και εγώ ένας από αυτούς τους επιβάτες που πήρα αυτό το μήνυμα στο πρώτο δρομολόγιο για Λαύριο που έβγαλε βλάβη στην μηχανή οπότε τα ξέρω από πρώτο χέρι 😜

Edited by proud_ionian
Link to comment
Share on other sites

Πάντως το πλοίο δεν ξέρω για το Aqua αλλά Star είναι όνομα και πράγμα διότι μονοπωλεί το ενδιαφέρον εδώ και λίγες μέρες που επανήλθε στην ενεργό δράση με τις βλάβες του!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσε η εταιρία να ετοιμάσει το Tera Jet απο την στιγμή που βλεπει ότι έχει προβλήματα το πλοιο, και να το αντικαταστουσε.Κανονικά το ιδιο το κράτος(γελαμε) θα έπρεπε να απαιτήσει κατι τέτοιο, διαφορετικά της δίνεις πόδι.Δεν μπορεί καθε λιγο να κρεμάει ετσι την γραμμή με τις βλάβες που προκύπτουν στα πλοία της μεσα στο πικ της τουριστικής περιόδου.Ειναι ντροπή και για την εταιρία και για το υπουργείο που κάθεται με σταυρωμένα τα χερια και δεν δίνει λύση.Η ταλαιπωρία που τραβάει ο κόσμος είναι μεγάλη όπως και τα πληρώματα που δεν φταίνε στην τελική πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...