Jump to content
Shipfriends

Νταλιάνα (ΙΜΟ 7007265)


Recommended Posts

'Οχι, δεν πρόκειται για την υμνηθείσα υπό Στυλιανού-Κοινωνικοποιείστε την φωνή μου-Καζαντζίδη Συμπρωτεύουσα, αλλά για μία πολύ γνωστή μας ώριμη κυρία, η οποία έχει πάει (καλοκαιρινή) τσάρκα στη Θεσσαλονίκη, αλλά εδώ φωτογραφίζεται υπό βροχήν.

post-186-128326964069_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Και ένα off topic στα γρήγορα για να μαι και δίκαιος.Άκουσα πολύ καλά λόγια για την κατάσταση που βρίσκονται οι εσωτερικοί χώροι και οι καμπίνες.Δεν είδα άκουσα από πελάτες-επιβάτες.

Να το επιβεβαιώσω κι εγώ.Σε πρόσφατο ταξίδι μου οι εσωτερικοί χώροι του βαποριού αλλά και η καμπίνα στην οποία κατέλυσα΄΄ηταν πεντακάθαροι αξιοπρεπέστατοι και σε πολύ καλή κατάσταση.:P

Ίσως οι χώροι του είναι ένα σκαλί πάνω κι από αυτούς του ΡΟΔΑΝΘΗ.Πραγματικά πολύ καλοί και σε καμία περίπτωση δεν θυμίζει 38χρονο πλοίο.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω και εγω με τον earl granville οι χωροι μεσα εχουν εναν φιλικο και ζεστο χαρακτηρα με καποιο προσωπικο στυλ που ξεφευγει απο τα γνωστα .Ακομη στην επιστροφη μου απο σαμο στις 10 μαρτιου μας επιασε ενα ωραιο 9ακι στα γιουρα και το πλοιο ειχε θετικη συμπεριφορα παρολη την ελειψη σταμπιλαιζερς.Μπορω να πω οτι για πρωτη φορα που ταξιδεψα με κερδισε.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ όταν ταξίδεψα φέτος το Μάρτιο για Σάμο, η πρώτη φορά που ταξίδεψα με το Νταλιάνα:mad: , μπορώ να πω το πλοίο ήταν πεντακάθαρο. Οι καμπίνες πολύ άνετες, με μονό ένα ελάττωμα ίσως ότι οι μεσοτοιχίες, που πρέπει να είναι από τσιγαρόχαρτο:rolleyes: !!

Γιατί όλο το βραδύ δεν κατάφερα να κοιμηθώ, διότι στη διπλανή καμπίνα κάνανε προσπάθειες γονιμοποίησης:mad: :mad: Εκτός εάν φωνάζανε πολύ οι γείτονες:mad:

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι πεντακάθαροι οι χώροι του αλλά θα πρέπει να κάνουν κάτι και για την ταχύτητα συγνώμη βραδύτητα του καραβιού.Οι 11 και 12 κόμβοι είναι μακράν οι πιο λίγοι και μπορούν να συγκριθούν μόνο με τις παντόφλες.Δεν ξέρω που οφείλεται αυτό αλλά διώχνει πολύ κόσμο το πιθανό 35 ωρο για Ηράκλειο από Θεσσαλονίκη.Κρίμα γιατί χαλάει όλη την εικόνα του βαποριού...

Link to comment
Share on other sites

Το πλοίο απ' όσο θυμάμαι πήγαινε 16,5 κάποτε.Έχουν περάσει και κάποια χρόνια από τότε αλλά οι μηχανές που φοράει τις έβαλε καινούριες ο καπ. Μάκης όταν το έφερε.Το πρόβλημα με το μάδημα της προπέλας φαίνεται πως ξεπεράστηκε εδώ και καιρό.Νομίζω πως είναι θέμα οικονομίας και τίποτε άλλο.Όσο για τη μανούβρα του θέλει καλό προγραμματισμό γιατί είναι πολύ "βαρύ" στο γύρισμα.Πολλές φορές στο Καρλόβασι κόλαγε στην άμμο και για να γυρίσει έπρεπε να κάνεις τάμα.

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει οι 11 και 12 ειναι μια κακη εξαιρεση. Μεση ταχυτητα πρεπει να ειναι 14-15 αναλογα τον καιρο. Για τα υπολοιπα δε μπορω να πω μια και δεν εχω την ευτυχια να εχω μπει ποτε μεσα :D :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ΗΡΩΑΣ με ολην την σημασια . αν βλεπατε αυτο που διαδραματιζεται αυτη την στιγμη στον εξω μωλο του λιμανιου της Σκοπελου, με την θαλασσα να βραζει..

ευτυχως που ειναι εμπειρος και δεν εγινε ατυχημα.. λυπαμαι για οσους φτιαχνουν λιμανια που δεν ρωτανε τους καπετανιους

και επιτελους ας βαθυνιυν το λιμανι 2 μετρα ακομη να μπορει να μπαινει στο μεσα λιμανι ανετα το πλοιο ΕΛΕΟΣ

καπετανιε εισαι ωραιος και ΗΡΩΑΣ ευχαριστουμε και λυπαμαι που τα λιμανια μας που δινονται τοσα λεφτα ειναι σε αυτη την κατασταση

το πλοιο εχει χασει και τους δυο καβους, ελπιζω να μην χτύπησε κανεις ηταν τρομαχτικο το να σπαει το σκοινι .. ξαναερχεται για δευτερη αποπειρα να μπει στο λιμανι.. και λογικα ολα οκ τωρα . αυτα απο εδω

ολα οκ το πλοιο φορτωσε και φευγει για θεσσαλονικη

Link to comment
Share on other sites

Για δείτε πως μοιάζει το Νταλιάνα:eek::mad: , σύμφωνα με ένα πρακτορείο στη Σαντορίνη. Απλώς να αναφέρω ότι το πρακτορείο αυτό είναι κεντρικό πράκτορας στη Σαντορίνη, άλλης μεγάλης εταιρείας.

post-54-128326964986_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τη προηγούμενη Πέμπτη σε δοκιμαστικό ταξίδι, οι επιθεωρητές ζήτησαν από το πλήρωμα να σβήσουν τις 2 από τις 4 μηχανές, για να δουν εάν το πλοίο θα μείνει ακυβέρνητο:D ?? Αλλά η γρια κότα τους απογοήτευσε:D:confused:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Τα νέα δρομολόγια της κόρης του καπτα Μάκη (που όλοι κατα βάθος αγαπάμε) είναι τα εξής:

ΔΕΥΤΕΡΑ: Από Θεσσαλονίκη στις 17:00 για Σκιάθο, Σκόπελο, Σύρο, Πάρο, Σαντορίνη, Ηράκλειο

ΤΡΙΤΗ: Από Ηράκλειο στις 24:00 για Σαντορίνη, Νάξο, Πάρο, Σύρο, Σκόπελο, Σκιάθο, Θεσσαλονίκη

ΠΕΜΠΤΗ: Από Θεσσαλονίκη στις 17:00 για Λήμνο, Μυτιλήνη, Χίο

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ: Από Χίο στις 15:00 για Μυτιλήνη, Λήμνο, Καβάλα

ΣΑΒΒΑΤΟ: Από Καβάλα στις 17:00 για Λήμνο, Μυτιλήνη, Χίο

ΚΥΡΙΑΚΗ: Από Χίο στις 12:00 για Μυτιλήνη, Λήμνο, Θεσσαλονίκη

Link to comment
Share on other sites

το νταλιανα ειναι πολυ καλοταξιδο, ομορφο εσωτερικα και διαθεση να εχεις να περπατας στα καταστρωματα

το μονο κακο η ταχυτητα του.

κατα τα αλλα το πληρωμα ευγενικο, μου εκανε εντυπωση που καθαριζαν το πλοιο συνεχως... γιαυτο και ειναι πεντακαθαρο , οι εσωτερικοι χωροι εξαιρετικοι

με 6-7 μποφορ δεν καταλαβε τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

Και η Νταλιάνα αλλά και άλλη αδελφή της..Μιλένα δεν καταλαβαίνουν από θάλασσα..Ακόμα και σε 8αρι που έχει τυχει να ταξιδέψω και μάλιστα πρόσφατα πριν 2 βδομάδες...Όσο για την ευγένεια που λες φίλε wysiwid , να πω κι εγώ πως και από άλλους "απλούς" επιβάτες (και όχι φαν του θαλασινού ταξιδιού) μόνο τα καλύτερα έχεις να ακούσεις για το πλήρωμα του εν λόγω πλοίου

Link to comment
Share on other sites

Όχι Παναγιώτη μου δεν είσαι ο μόνος. Βρε παιδιά εδώ και καιρό σας διαβάζω να λέτε όλο καλά λόγια για το πλοίο και δεν μπορώ να το καταλάβω. Ειλικρινά δεν μπορώ να το καταλάβω. Γιατί ταξίδεψα φέτος από Νάξο για Πειραιά και οι εντυπώσεις είναι άκρως αντίθετες με τις δικές σας και των "απλών επιβατών". Εκτός και κάνω λάθος και δεν λεγόταν Νταλιάνα...εκείνο το πλοίο από το οποίο έχω τις χειρότερες εντυπώσεις της τελευταίας 20ετίας!

Link to comment
Share on other sites

Μια απο τις καλλίτερες στιγμές μου είναι όταν ακούω αναφορά στα μποφορια.

Κατι ΠΩΠΩ , κάτι ΞΥΡΙΖΕ, κάτι ΒΟΥΝΑ, κάτι 8αρια τι λες ρε 10 ήταν, κλπ

Πρωσοπικές εκτιμήσεις που μάλιστα δεν εχουν λάβει υπόψιν άλλες παραμέτρους.

Δεν μπαινω στην εκτίμηση της κλίμακας , αλλά να μας λέτε και την διεύθυνση του ανέμου για να καταλαβαίνουμε γιατί δεν κουνιέται η πεσκαντριτσα με 8αρι??

Καλό δε θα ήταν, να βλεπουμε αν είμαστε και δίπλα απο κανένα νησί , και ο καιρός καλά κρατεί απεξω..

Το θέμα λιμένος Ρόδου είναι τόσο παλιό, όπου τώρα δεν το αγγίζει κανένας σαν το παλιό κρασί που είναι ακριβό.

Το ταξείδι Ρόδο - Κρήτη είναι απο τα ζόρικα και μπράβο στα μεγάλα σηκώτια που το ταξιδεύουν.

Παναγιώτη, ύστερα απο πολύ καιρό ένιωσα ότι θέλω να βγώ στο κατάστρωμα, διότι ένιωσα τα πάνω κάτω. Η περιγραφή πολυ ζωντανή. Το σχόλιο μου για το πλήρωμα είναι ότι πρώτα πρέπει να είσαι επαγγελματίας, για να μπορείς να συμπεριφέρεσαι σωστά στον επιβάτη.

Link to comment
Share on other sites

Στο πλοίο προχτές επέβαινε ο καπτα Μάκης για τα εγκαίνια της νέας γραμμής που θα πιάνει και Μυτιλήνη.

Το ΝΤΑΛΙΑΝΑ σε καμια 10αριαα ημέρες το πολύ αναμένεται να δέσει για την ετήσιά του.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρέπει να είναι και πολύ γουρλής ο καπτα Μάκης!

Ηδη όπως ανακοίνωσε χθες η ακτοπλοϊκή εταιρεία «Agoudimos Lines» τροποποίησε το δρομολόγιο του προκειμένου να εξυπηρετηθεί η επιβατική και εμπορευματική κίνηση από το λιμάνι της Θεσσαλονίκης.

Ειδικότερα το πλοίο αναχώρησε από Θεσσαλονίκη μία ώρα αργότερα προκειμένου να εξυπηρετηθούν οι επιβάτες και τα φορτία του πλοίου «Νταλιάνα» της GA FERRIES, το οποίο επειδή δεν εφοδιάστηκε με καύσιμα δεν μπορούσε να κάνει το δρομολόγιο του από Θεσσαλονίκη για Λήμνο, Μυτιλήνη, Χίο.

Από τη ΝΑΥΤΕΜΠΟΡΙΚΗ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...
  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...