Jump to content
Shipfriends

Μιλένα (ΙΜΟ 7010781)


Recommended Posts

1_milena_05.jpg

Milena Main Particulars / Μιλενα Βασικά Χαρακτηριστικά :

Name / Όνομα: Milena

Previous Known Names (year) / Προηγούμενα ονόματα (έτος): Ferry Gold(1970-1988)

IMO Number: 7010781

LOA / Μέγιστο Μήκος: 117,5m

Breadth / Πλάτος: 20,6 m

Gross tonnage / Μεικτό εκτόπισμα: 5941 tons

Year Build / ΄Ετος ναυπήγησης: 1970

Yard/Country /Ναυπηγείο/Χώρα: Hayashikane Shipbuilding & Engineering,JAPAN

Engines (Maker and Capacity) /Μηχανές (Μάρκα και Ισχύς): 4 X Wärtsilä 6R32D 9832KW

Service Speed / Υπηρεσιακή Ταχύτητα: 14 Knots

Rebuild / Μεγάλες Ανακατασκευές: 1988

Operator/Διαχειριστής: GA Ferries

__________________________________________________-

(1970, ex-Ferry Gold)

Edited by Nick the Greek
tag
Link to comment
Share on other sites

Στο Μιλενα κατι ψιλογινεται ορισμενες εκ των ημερων αλλα στο Νταλιανα κι εγω δεν εχω δει τιποτις. Ομως τα πλοια εχουν δεξαμενιστει κι ο καπτα-Μακης δεν πεταει τα λεφτα του απ' το παραθυρο, οποτε πιστευω οτι θα ξεκινησει η γραμμη. Το θεμα βεβαια ειναι ποτε ακριβως, σιγουρα το εγχειρημα εχει παει πισω για καποιο λογο. Απο σημαια θα μεινει η ελληνικη η θα εχουμε αλλαγη?

Edited by proud_ionian
tag
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Χτες το βραδι το Μιλενα ειχε αναμενη γεννητρια ενω σημερα δοκιμαστηκαν τα ηχητικα μεσα του πλοιου παρουσια επιθεωρητων. Για να μπει ο καπτα-Μακης σε εξοδα με γεννητρια, παει να πει πως σημερα-αυριο ξεκιναμε και καλα μας ταξιδια.

Link to comment
Share on other sites

το Μιλενα εφτασε Πατρα κατα τις 11 απο Βορεια (μεσω ισθμου). μεχρι να δεσει (στο 4) πηγε 11.20 αποτελεσμα να περιμενει το κεφαλονια και να δεσει κατα τις 11.30 με 15 λεπτα καθυστερηση. (μετα και το sfXII). επειδη αφιξη πατρα εχει παντα 11.15 (επισημως) προβλεπω να τρωει λασπη για να μη ξανασυμβει κατι τετοιο

το απογευμα ελυσε κατα τις 18.55 αλλα πηγε 19.15 να βγει απο το λιμανι. ολως παραδοξως αντι απο νοτια (που ειναι κοντα στο 4) εφυγε απο βορεια οπου το περιμενε το αριαδνη για να δεσει αυτο στο 4 μετα. θυμιζω δρομολογιο ειχε στις 18.00

το μιλενα ταλαιπωρηθηκε στη φορτωση γιατι η ραμπα στο 4 ειναι ψηλη το καραβι χαμηλο και ο κοντος καταπελτης ειχε ανοδικη κλιση με αποτελεσμα τα φορτηγα να βρισκουν. επαναληψη αυτου που συνεβει και στο ιονις στην κυληνη προ ημερων (δειτε το σχετικο θεμα δελτιο κυληνης)

εντυπωση προκαλεσε οτι υπηρχε εντονη παρουσια λιμενικων αλλα και ανθρωπων της εταιριας σε ολη τη διαδικασια

EDIT

απο κινηση εφτασα σχεδον οταν σηκωνε καταπελτη, αλλα απο οτι εμαθα φορτωνε απο νωρις αναψυκτικα. δεν ξερω τι εταιρεια, αλλα σιγουρα εχει καποια συμβολαια. αδειος δεν ηταν γιατι ηταν καμια 25ρια φορτηγατζηδες πρυμα και χαζευαν την αναχωρηση

Link to comment
Share on other sites

Πάντως κάτι φορτηγά της coca cola φαίνονταν 2 μέτρα μέσα απο τον καταπέλτη . Λογικά ήταν ικανοποιητική για πρώτη αναχώρηση.

Την Νταλιάνα όμως δεν την βλέπω να ετοιμάζεται στην Δραπετσώνα..

Βεβαια φίλος μου είπε ότι είχε κάνει παλαιότερα δεξαμενισμό αλλά εγώ δεν το θυμάμαι. :D

Link to comment
Share on other sites

το μιλενα ταξιδευει τις μερες που η myway δεν εχει πλοιο λογω της ακινησιας του ΕΛΛΗ. ετσι λογικο ειναι σε πρωτη φαση να εχει ενα μερος της κινησης

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

οπως λςω και στο δελτιο πατρας, η μπλε ισαλος ειναι γεματη τρεξιματα στη μιλενα. γενικα με τη μπογια δεν τα παμε καλα. συνεχιζει ακομη τις προσεγγισεις στη σαμη αλλα πρεπει να τελειωνει οπου να΄ναι

Link to comment
Share on other sites

Με αφορμή τα νέα του κατάσκοπου και ακοίμητου φρουρού του λιμανιού Nick the Greek περί αφίξεως της Μιλένας στον προλιμένα, να σας θυμίσω / ενημερώσω ότι σύμφωνα με brokers το πλοίο διατείθεται για ναύλωση. Στο συγκεκριμένο site δεν αναφέρεται όμως η Νταλιάνα ή η Μαρίνα που αποσύρεται στο τέλος του χρόνου. Η πρώτη σκέψη είναι πως θα συνεχίσουν στην Αδριατική τα Μαρίνα - Νταλιάνα ωστόσο δεν το δένω κόμπο γιατί Μάκαρος είναι αυτός.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Έντονη κινητικότητα σήμερα το απόγευμα μέσα στο γκαράζ του πλοίου!! Ήταν ένα φορτηγό που το φόρτωναν με πολυθρόνες που κατέβαζαν από τα σαλόνια καθώς και κάτι καρέκλες & γλάστρες με φυτά!! Εγώ πίστεψα ότι μάλλον πουλήθηκε για να το γδύνουνε!! Αλλά από ότι ρώτησα το πλοίο θα ξαναβγεί!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πίστεψα ότι μάλλον πουλήθηκε για να το γδύνουνε!! Αλλά από ότι ρώτησα το πλοίο θα ξαναβγεί!!

Σε αντίθεση με αυτά που μου είπε ο άλλος στο πλοίο, αυτά που έμαθα σήμερα!! Τα πλοία πουλήθηκαν για να χρησιμοποιηθούν σαν πλωτά ξενοδοχεία για το Dubai, για να μένουν εργάτες!! Η διαίσθηση μάλλον δε βγήκε λανθασμένη!!

Link to comment
Share on other sites

Άλλο AEGEAN SUN μας βρήκε. :D Μόνο ο Μάκαρος και ο Μπάτζιος πρέπει να ξέρουν τι γίνεται. Το θέμα είναι ότι και πέρσι πάλι φορτηγά με φυτά ήταν στα γκαράζ. Απλή ερώτηση: Τα φορτηγά μαζέψανε και τα κάδρα με τα βαπόρια της εταιρίας; Αυτά μπαίνουν πρώτα και βγαίνουν τελευταία σε κάθε πλοίο του Μάκαρου.

Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν μπορεί να ξέρει τι γίνεται στο βασίλειο της σοκοφρέτας!!!!!!! :D:D Σε περίπτωση που καταργηθεί η 35ετία ή τουλάχιστον πάρει καμιά παράταση η ηλικία των πλοίων για 5 χρόνια, γιατί να μην τα εκμεταλλευτεί μέχρι τέλος; Έτσι κι αλλιώς τον βοηθά αυτό εφόσον διανύουμε εποχές που πλοία δεν υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζεσαι να σου έλεγαν ότι το πούλησαν? Δηλαδή εμμέσως πλην σαφώς το γδύνουμε??

Καλά, πάρτε τα καμμιά τελευταία φωτό, για ανάμνηση

Link to comment
Share on other sites

Απλή ερώτηση: Τα φορτηγά μαζέψανε και τα κάδρα με τα βαπόρια της εταιρίας; Αυτά μπαίνουν πρώτα και βγαίνουν τελευταία σε κάθε πλοίο του Μάκαρου.

Βασικά φίλε μου θέμα θα έχουμε όταν βγει το πορτρέτο του Μάκαρου έξω...Ξέρεις αυτό που υπάρχει στην Ά θέση φάτσα μπροστά σου...

Τι να πω ρε παιδιά...Βασικά ψιλολυπάμαι αν φεύγουν γιατί μην ξεχνάμε ότι έκαναν τη δική τους επανάσταση όταν δρομολογήθηκαν στο Αιγαίο.Χώρια που ειδικά το ΜΙΛΕΝΑ το έχω συνδέσει και με ένα πολύ αγαπημένο μου πρόσωπο που του είχε ιδιαίτερη αδυναμία... (Ε ναι λοιπόν George έχω αδυναμία και στο ΜΙΛΕΝΟΝΤΑΛΙΑΝΟ... :) )

Link to comment
Share on other sites

Δεν είδα να βγάζουν τα κάδρα!! Αλλά ποιος μου λέει ότι δεν τα έβγαλαν πρώτα ή στο τέλος αφού είχα φύγει!!

Να και μια φωτογραφία του ΜΙΛΕΝΑ (έχω σβήσει τους ανθρώπους από την εικόνα για ευνόητους λόγους)!!

post-54-128326956085_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα καράβια που έφερε ο Άρχοντας στα τέλη της δεκαετίας του 80 ήταν προσεγμένα και έφεραν επανάσταση στις υπηρεσίες που παρείχοντο εν πλώ στους επιβάτες, πόσο μάλλον δε που στις γραμμές που μπήκαν μέχρι τότε υπήρχαν είτε Εταιρείες "Λαϊκής" Βάσης (ΑΝΤΕΣΙ, ΔΑΝΕ) είτε άλλες που μπορεί μεν να είχαν καράβια-διαμάντια και αλησμόνητα (Σάμαινα, Ιαλυσσός, Κάμιρος, Νάξος, Αιγαίον, Golden Vergina) αλλά από service ας μην γίνεται λόγος. Να μην το λησμονούμε αυτό, όταν ο Αγούδημος γίνεται στόχος (έστω και με δική του υπαιτιότητα), αλλά πάντως στόχος εύκολος και ρηχός. Θυμάμαι (σε ένα από τα πρώτα ταξίδια του Μιλένα με +8άρι μελτέμι) θαλαμηπόλοι και barmen του Golden Vergina με το οποίο ταξίδευα, μόλις παραλλάξαμε τον Πάππα και άρχισε το πανηγύρι του Τσικνιά, να ειρωνεύονται και να κινδυνολογούν ασύστολα και τελείως άκομψα λέγοντας περίπου ότι παρά τα "φρου-φρου κι΄αρώματα" το Μιλένα δεν θα την έβγαζε καθαρή μέχρι τη Νάξο. Που να φαντασθούν τι θα συνέβαινε 10-12 χρόνια μετά. Επιπλέον, τα καράβια του καπετάν Μάκη έγραψαν με πολλούς τρόπους Ιστορία: Ο γιός μου, που διαβάζει το made in the USA κόμικ Scooby-Doo μου έφερε χθές να δώ μία φωτογραφία ενός "ελληνικού φερριμπότ" για το οποίο οι συγγραφείς σημειώνουν ότι είναι ο καλύτερος τρόπος να γνωρίσεις τα Ελληνικά Νησιά. Ποιό είναι το καράβι στη φωτογραφία; Το Νταλιάνα με κρεμασμένο κόσμο σαν τσαμπιά στα ρέλια, κάνει ρεμέτζο ή στην Παροικία ή στα Πηγάδια της Καρπάθου (έχει φωτογραφία μόνο την πρύμη)! Και ένα τελευταίο σχόλιο: Το κάδρο στα πλωριά σαλόνια των καραβιών της GA, δεν είναι του καπετάν Μάκη, μάλλον του πατέρα του είναι.

Μιλένα και Νταλιάνα που στην αρχή σας περιφρονήσαμε και τώρα σας αγαπάμε, καλό ταξίδι!

Link to comment
Share on other sites

H αλήθεια είναι ότι το ΓΚΟΛΝΤΕΝ ΒΕΡΓΙΝΑ από άποψη ταξιδιού και ταχύτητας δεν παιζόταν σε αντίθεση με το ΜΙΛΕΝΑ που λόγω της ύπαρξης μάγουλων στην πλώρη κοπάναγε πολύ ενώ δεν διέθετε και σταμπιλάιζερ με αποτέλεσμα να μην έχει την σταθερότητα του ΒΕΡΓΙΝΑ αλλά ούτε και την ταχύτητα του όπου είχαν διαφορά 4 μίλια την ώρα.

Πέραν τούτου όμως όταν ήρθαν τα ΜΙΛΕΝΑ/ΝΤΑΛΙΑΝΑ έφεραν κυριολεκτικά την επανάσταση στο Αιγαίο.

Έδιωξαν το πλαστικό δάπεδο σε στύλ πλακάκι που είχαν τότε τα βαπόρια έφεραν τις μοκέτες στην ακτοπλοία,έδιωξαν τις ξύλινες καρέκλες αλά εκκλησία και έφεραν τις αναπαυτικές πολυθρόνες και τους καναπέδες και οι πολυτελείς καμπίνες τους επαρκούσαν για αξιόλογο αριθμό επιβατων.

Γενικά τότε το κάνουμε το ταξίδι σας κρουαζιέρα είχε απόλυτη εφαρμογή στο ξεκόνημα της εταιρίας του Αγούδημου.

Εγώ θυμάμαι έμπαινα τότε στο ΣΑΜΑΙΝΑ και στον ΙΚΑΡΟ τα οποία ήταν συμπαθέστατα καράβια αλλά όταν μπήκα στο ΜΙΛΕΝΑ το πολιτισμικό σοκ ήταν μεγάλο. :)

Βέβαια έφεραν κι ένα κακό στην ακτοπλοία τα νυχτερινά δρομολόγια.Εγώ θυμάμαι μέχρι τότε ότι όλα τα βαπόρια πλην της κρήτης που είχαν πορεία στα νέτα έφευγαν το πρωί και με το που ήρθε γυρίσαν στα νυχτερινα δρομολόγια για την καλύτερη εκμετάλλευση των καμπίνων.

Από την άλλη όμως τα ΜΙΛΕΝΑ/ΝΤΑΛΙΑΝΑ όργωσαν όλο το Αιγαίο από άκρη σε άκρη όλα αυτά τα χρόνια μετέφεραν εκατομμύρια επιβάτες και δέματα ,χιλιάδες οχήμααταα κι όλα αυτά χωρίς ποτέ να προβλημαατίσουν το επιβατικό κοινό με συχνές ή απανωτές μυηχανικές βλάβες.

16 μιλάκια αλλά βρέξει χιονίσει θα τα πήγαιναν.

Link to comment
Share on other sites

Καλα Ηλια θα μου επιτρεψεις να θυμαμαι ορισμενες βλαβες τους και πολλες καθυστερησεις τους αλλα γενικα δεν ηταν και οτι χειροτερο εχει περασει.. Αλλα δυστυχως ο χρονος περναει.. Και αφηνει τα σημαδια του.. Σε λιγια χρονια θα βριζουμε τα Ιθακια κι ολα τα παλιοτερα.

Link to comment
Share on other sites

Πόσο σίγουρο είναι ότι φεύγoυν;

Και η γραμμή της Αδριατικής που φαίνεται ότι πήγε καλά με τα δύο αδελφά,

θα καταργηθεί ή απλά τα είχε βάλει εκεί μέχρι να βρεί αγοραστή; :)

Link to comment
Share on other sites

Έτσι μου είπαν από την εταιρεία Στράτο!! Εγώ όπως είχα γράψει πριν λίγο καιρό, δεν ήταν και πολύ καλή η κίνηση των αδελφών πλοίων στην Ιταλία!! Και μη ξεχνάς τα δρομολόγησε εκεί πέρυσι διότι αλλιώς θα τα είχε παροπλισμένα και θα είχε μόνο έξοδα, ενώ δρομολογώντας τα είχε και μερικά έσοδα από εκεί!!

Άρα τα είχε βάλει εκεί μέχρι να βρει αγοραστή!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...