Jump to content
Shipfriends

Λυκομήδης (IMO 7311800)


Recommended Posts

  • 4 months later...
  • 3 weeks later...

Σημερα το απογευμα περασα απο Αγ.Κων/νο και ηταν δεμενο ενα F/B κοκκινου χρωματος και ονοματι JAMAA - Λιμανι SAN LORETZO ...

Τι ακριβως κανει το βαπορακι ???????

περασα απο Αγιο με 120 χλμ. και μου εμεινε σαν ονομα το JAMAA απο το JAMAIKA :( , ειχε και κατω απο το ονομα του γραμματα αραβικα μαλον , εψαξα και στο fakta αλλα δε βρηκα κατι σχετικο ....

Link to comment
Share on other sites

Παναγιωτη, εισαι σιγουρος για το ονομα?

Δεν πρεπει να ειναι ετσι.

Εγω εψαξα και σε πιο εκτενεις και εγκυρες πηγες αλλα δεν βρηκα κατι, ουτα καν παραπλησιο. Και να μην ξανακουσω σε παρακαλω 120χλμ μεσα στον Αγιο Κωνσταντινο, ουτε για αστειο... Ειναι ενα μερος της εθνικης οδου που ειναι αστα να πανε και δεν προσφερεται για τετοια.

Link to comment
Share on other sites

κλήση προς τον Παναγιώτη!! :))

απο τον αγιο υπαρχουν και αλλες γραμμες περα των βορειων σποραδων.. εμεις ως γνωστο αυτη τι στιγμη απο αγιο δεν εχουμε πλοιο!!

μονο δελφινι.

για τι μεγεθος μιλαμε??

γιαννης

Link to comment
Share on other sites

...Και να μην ξανακουσω σε παρακαλω 120χλμ μεσα στον Αγιο Κωνσταντινο, ουτε για αστειο... Ειναι ενα μερος της εθνικης οδου που ειναι αστα να πανε και δεν προσφερεται για τετοια.

Ετυχε Νικο να ειμαι μονος εκεινη την ωρα και στο χλμ. εκοψα ταχυτητα

κλήση προς τον Παναγιώτη!!...

για τι μεγεθος μιλαμε??

Γυρω στα 90 μ το εκοψα , δεν εδειχνει οτι κανει δρομολογια παντως και οπως ειπα παραπανω ειχε ξενη συμαια

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά είναι το ΛΥΚΟΜΗΔΗΣ στον Άγιο. Του έχουν ζωγραφίσει και κάτι δελφίνια στα πλαϊνά του. Πήγε εκεί για να κάνει κάτι βελτιώσεις στο ξενοδοχειακό και θα μας αφήσει για την Ερυθρά θάλασσα. Το είδα ανεβαίνοντας την εθνική το Σάββατο και γυργνώντας σήμερα το μεσημέρι.

Υ.Γ. Φίλε Παναγιώτη, αν πήγαινες με λιγότερη ταχύτητα στο σημείο θα έβλεπες και τα ανάγλυφα γράμματα με τα οποία είναι γραμμένο το ΛΥΚΟΜΗΔΗΣ.:);)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το πλοιο μεχρι και χτες το βραδι ηταν στον Αγιο Κωνσταντινο, πληρως φωταγωγημενο. Ομως επαιρνε καυσιμα οποτε δεν θα αργησει η ωρα που θα μας αφησει οριστικα. Ειναι βαμμενο κατακοκκινο(ι' ενα ειν' του χρωμα) με ενα μικρο δελφινακι στο πλαι.

Link to comment
Share on other sites

Δύο μικρά δελφινάκια στο πλάι Νικολή!!:D:rolleyes:

Έπεσε πολύ δουλειά στο πλοίο πάντως. Όσες φορές έχω περάσει από εκεί (καθότι η διαδρομή Αθήνα-Αγιος έχει γίνει Κολιάτσου-Παγκράτι) είναι όλοι στις επάλξεις και μ' ένα πινέλο στο χέρι κι βάφτουνι του καράβ΄.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
  • 6 months later...

Αυτή τη στιγμή το πλοίο που βρίσκεται?Στον Αγιο κωσταντίνο ή στην Σαουιδική Αραβία?Οι προηγούμενες δημοσιεύσεις ειναι παλιές για αυτό ρωτάω.Σε ένα περιοδικό [αλλά του του προηγούμενου καλοκαιριου]ήταν στον Άγιο Κωσταντίνο παντως

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Αχ συγκινήθηκα.

Τι όμορφο βαπόρι που ήτανε:(

Το πρώτο που μπήκα στη ζωή μου.

Αλλά το προτιμούσα κόκκινο παρότι τα χρώματα στο φακτάο

έμοιαζαν με τα χρώματά του στην Σκύρο

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 5 months later...
  • 2 years later...

Το θηρίο υφίσταται ακόμα, αρόδου στη νότια είσοδο του Καναλιού του Σουέζ. Στο AIS φαίνεται να έχει το όνομα Lady Yossr και να προέρχεται από το λιμάνι Sawakin του Σουδάν. Όμορφαααα...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...