Jump to content
Shipfriends

Amal (IMO 9031686)


Recommended Posts

Το Espresso Catania σε επισκευή στα ναυπηγεία του Livorno, εδώ το βλέπουμε να αναχωρεί από το Cagliari. Στη θέση του στη γραμμή  Livorno - Cagliari το Puglia(που μέχρι πρότινος έκανε ορισμένα δρομολόγια στο Genova - Cagliari) παρέα με το Espresso Ravenna.   

 

______________________________

(1993, ex- Via Mediterraneo, Espresso Catania, Hartmut Puschmann)

Edited by proud_ionian
tag
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το πλοίο δεν ήταν στο ντόκο των ναυπηγείων για επισκευή, αλλά για μεθόρμηση μέχρι να έρθει η ώρα της φόρτωσης. Και η ώρα αυτή ήρθε την Παρασκευή 3 Ιουνίου το βράδυ οπότε και αναχώρησε με προορισμό την Olbia. Το πλοίο παραμένει εκει από την Παρασκευή, να δούμε αν αναχωρήσει τυχόν σήμερα και για που. Φυσικά το Livorno - Olbia είναι γραμμή της Moby κλασσικά οπότε λίγο παράξενη η αναχώρηση του Espresso Catania. Στο AIS πάντως δείχνει προορισμό την Civitavecchia, γραμμή η οποία παραδοσιακά εξυπηρετείται από την Tirrenia. 

Link to comment
Share on other sites

Όντως το Espresso Catania έκανε δρομολόγιο χτές το βράδυ για Civitavecchia, συνεπώς -πρός το παρόν τουλάχιστον- φαίνεται να ενισχύει τα 2 φέρρυ που έχει η Tirrenia στη γραμμή Civitavecchia - Olbia

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Στο τέλος της περασμένης εβδομάδας το πλοίο έχασε ένα δρομολόγιο(έμεινε μια μέρα παραπάνω στη Civitavecchia) ώστε οι αναχωρήσεις από Olbia να αλλάξουν σε Δευτέρα, Τετάρτη και Παρασκευή με ώρα αναχώρησης 2000 για Civitavecchia. Μέχρι πρότινος από Olbia αναχωρούσε Τρίτη-Πέμπτη-Σάββατο. Πολύ πρωινή άφιξη(0500) και στους 2 προορισμούς.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
  • 2 months later...

Δυστυχώς δε μας τρολάρει αγαπητέ George. Το βαπόρι βάφτηκε μεν στο πολύ ωραίο μπλέ της Tirrenia, αλλά απέκτησε το απεχθές όνομα που ανέφερες παραπάνω, το οποίο μου θυμίζει Γερμανό σκηνοθέτη σαδο-μαζοχιστικών ταινιών :D. Ειδικά σε ιταλικό περιβάλλον, δεν κολλάει με τίποτα. Εδώ το βλέπουμε στο Livorno, συγχωρέστε μου τον περίεργο φωτισμό αλλά ήταν ακόμα αξημέρωτα. Παρ' όλ' αυτά μεγάλη περίεργεια να δω το πλοίο. Ελπίζω να μας αξιώσει ο Γιαχβέ να το βρούμε μπροστά μας και με καλύτερο ήλιο.

Link to comment
Share on other sites

Ο "Γερμανός σκηνοθέτης" (ή κατ' αλλους γενικός διευθυντης της Moby) είναι ίσως και ο εμπνευστής της συνεργασίας με την Warner. (Η "μεταγραφή" του έγινε νομίζω λίγο πριν την εμφάνιση του "Tweety" στα πλοία της Moby). Παρότι σαν "shipfriend" τραβάω τα μαλλιά που δεν έχω -sorry mates, mho- όταν βλέπω τα τσίρκα (της Moby, όχι τα δικά μας), ο άνθρωπος του οποίου το όνομα φέρει ένα από τα "σοβαρά" πλοία του Group ισχυρίστηκε πριν από 6-7 χρόνια νομίζω, ότι τα παιδιά-πελάτες (και φυσικά οι γονείς τους) τριπλασιάστηκαν λόγω της παρουσίας των cartoons. Λέτε οι σούπερ ήρωες να αποσκοπούν σε ανάλογη αύξηση των εφήβων επιβατών?

Link to comment
Share on other sites

Πέρα απ΄την πλάκα, προφανώς αν είχε αυτή η κίνηση τέτοιο αποτέλεσμα, ήταν εμπνευσμένη. Όσον αφορά τους σούπερ ήρωες, πολύ πιθανόν, γενικά ήδη βέβαια η εταιρεία είναι η πρώτη σε επιβατική κίνηση στη Σαρδηνία

Link to comment
Share on other sites

On Thursday, April 13, 2017 at 6:06 PM, pathfinder said:

Ο "Γερμανός σκηνοθέτης" (ή κατ' αλλους γενικός διευθυντης της Moby) είναι ίσως και ο εμπνευστής της συνεργασίας με την Warner. (Η "μεταγραφή" του έγινε νομίζω λίγο πριν την εμφάνιση του "Tweety" στα πλοία της Moby). Παρότι σαν "shipfriend" τραβάω τα μαλλιά που δεν έχω -sorry mates, mho- όταν βλέπω τα τσίρκα (της Moby, όχι τα δικά μας), ο άνθρωπος του οποίου το όνομα φέρει ένα από τα "σοβαρά" πλοία του Group ισχυρίστηκε πριν από 6-7 χρόνια νομίζω, ότι τα παιδιά-πελάτες (και φυσικά οι γονείς τους) τριπλασιάστηκαν λόγω της παρουσίας των cartoons. Λέτε οι σούπερ ήρωες να αποσκοπούν σε ανάλογη αύξηση των εφήβων επιβατών?

Εγώ πάντως σαν έφηβος το βλέπω αντιαπωθητικο,προτιμώ ενα απλό και λιτο πλοίο :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 1 month later...
  • 3 months later...

Άρχισαν οι χειμερινές τράμπες της Moby Lines. Το πλοίο σταμάτησε στις 20 Οκτώβρη τη γραμμή Civitavecchia - Olbia που υπηρέτησε τους τελευταίους 3 μήνες. Μετά από λίγα δρομολόγια ανάμεσα σε Cagliari και Livorno, τώρα αντικαθιστά το Super Fast Baleares στο Livorno - Olbia, παρέα με το Pietro Manunta. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Τελικά το Massimo Mura γύρισε απ' την ακινησία, το Giuseppe Sa συνεχίζει δρομολόγια, και κανένα άλλο πλοίο δεν σταμάτησε. Οπότε από χτές το Hartmut Puschmann πίσω στο Livorno - Olbia παρέα με το Pietro Manunta.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Τέλος ακινησίας για το Hartmut την Παρασκευή 9 Μαρτίου. Απόπλους για Catania απ' όπου φόρτωσε με προορισμό το Livorno. Να δούμε σε ποιά γραμμή θα σταθεροποιηθεί.   

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Το Hartmut Puschmann μάλλον δεν θα καθίσει πολύ στη συγκεκριμένη γραμμή, γιατί θα αλλάξει ξανά γραμμή και αναμένεται να πάει σε μια νέα γραμμή, Ναπολη Κατανια με τρεις αναχωρήσεις την εβδομάδα. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μια σύντομη ματιά στον Χαρτμούνδο τον Πούσμανν ενώ βρίσκεται δεμένος στη Νάπολη, λίγο πρίν ξεκινήσει την καινούρια του γραμμή. Η καλλίγραμμη αυτή σειρά πλοίων είναι πια σε κίνδυνο με τις αφίξεις των καινούριων ρορο που όλο και πληθαίνουν στη δυτική Μεσόγειο, να βρισκόταν άραγε κάποιος να έδινε ένα στοργικό σπίτι σε κάποιο από αυτά εν Ελλάδι? Δέστε γκαραζάρα που διαθέτουμε σαν Χαρτμούνδος, καλοκαίρι για Κώ - Ρόδο ίσως? Μακάρι κάποια στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Ο Herr Puschmann αυτή την περίοδο κατοικοεδρεύει στην Civitavecchia όπου και συνεπικουρεί τα δρομολόγια των ΕΓ/ΟΓ της Moby Lines πρός Olbia(κυρίως) αλλά και Cagliari(περιστασιακά). Έχω την αίσθηση πως οι αναχωρήσεις του συνοδεύουν το Moby Tommy, χωρίς να βάζω και το χέρι μου στο κατά Ματθαίον.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...