Jump to content
Shipfriends

Ιάσων (IMO 8800975)


Recommended Posts

Για ποιόν έρχεται το Spathoek??

 

Quote

 

TUGSPOTTERS

 

Sunday morning 8 May 2016 at the level of the Rotterdam,  hellas (1975) with the spathoek a former ferry from the steamboat terschellinger society, on the way to piraeus.

 

Το φέρνει το Hellas του Γκιγκλίνη.

 

Τα στοιχεία του είναι τα εξής :

 

Quote

 

Length 67,84 m
Width 12.82 m
Draught 1.95m
975 passengers with sundeck
Capacity 55 cars

Edited by Nick the Greek
tag
Link to comment
Share on other sites

Ταιριάζει αυτό το πλοίο με τις γραμμές μας; :wacko: Είτε για να δουλέψει σαν πορθμείο είτε για να μετασκευαστεί σε "κλειστού τύπου"; Εφόσον βέβαια το χει πάρει Έλληνας ή υπάρχει πρόθεση να δρομολογηθεί εδω (δεν ξέρω αν έχεις περαιτέρω πληροφόρηση) και δεν έρχεται σαν "περαστικό" για οποιοδήποτε λόγο η προορισμό.

 

Και βλέποντάς το με μια δεύτερη ματιά ΔΕ θα βιαστώ να πω "μοιάζει πολύ με το Στύρα Ντάιαμοντ".... ;)

Edited by Global_Creta
Link to comment
Share on other sites

Ξέρω οτι το κοιτούσαν μερικοί Έλληνες.... Το θεωρώ σχετικά χαμηλό και με μικρό βύθισμα για να δουλέψει ας πούμε Αίγινα ή Ηγουμενίτσα,γιατι απο θέμα επιβατών και accomodation το έχει.

 

Εμένα προσωπικά μου θυμίζει το Αμάλθεια ... :D:lol:

Edited by Petros P
Link to comment
Share on other sites

Διαχειρίστρια φέρεται η atlantides shipping, που σύμφωνα με το equasis έχει στο παλμαρε της τα Λαυρέντιος και Μαρία της Ρωσίας, και το Παναγία Κοίμησις.

Link to comment
Share on other sites

Βλέποντας το μέγεθος του πλοίου) χωρητικότητα στο γκαράζ και επιβάτες) μου ήρθε μια σκέψη για τη γραμμή της Πεσσαδας - Αγίου Νικολάου που λένε ότι το Βασος Κ έχει μικρό πρωτόκολλο στους επιβάτες. Απλά μια σκέψη είναι χωρίς να γνωρίζω κάτι!

Link to comment
Share on other sites

Παναγία μου, με 1.95μ βύθισμα δε χωράει στην Ελλάδα, ειδικά σε ανοιχτό πέλαγος. Εδώ o βαπόραρος η Άντζελα τα έβγαζε σκούρα στο πέρασμα της Πεσσάδας, σκέψου το ποταμόπλοιο.

 

Η συμπεριφορά του στον καιρό άψογη, με πήρε μισή μέρα να σταματήσω να μποτζάρω από τη στιγμή που βγήκα από το βαπόρι.
 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το Spathoek έχει μετονομαστεί σε Lisa I (είχε γραφτεί πρόχειρα το όνομα πριν έρθει στην Ελλάδα) και πλέον είναι γραμμένο με ανάγλυφα γράμματα στη πλωρη. Το Lisa I είναι περαστικό από την Ελλάδα για να κάνει εργασίες επισκευής και να περάσει επιθεωρήσεις, διότι το πλοίο έχει πουληθεί στο Λίβανο, έτσι ώστε να μεταφέρει στρατιώτες των Ηνωμένων Εθνών ανάμεσα στο Ισραήλ και το Λίβανο. Πάντως το πλοίο έχει πολύ μικρό βύθισμα μιας και δούλευε σε ποτάμια της Ολλανδίας και φαίνεται ποσό οριακά εξέχουν οι προπέλες από την γλίστρα που είναι τραβηγμένο έξω στο ναυπηγείο της ΜΕΓΑΤΕΧΝΙΚΑ.

Edited by proud_ionian
Link to comment
Share on other sites

Όπως βλέπουμε στη φωτογραφία που μου παραχώρησε ένας Ολλανδός Shipfriend του Spathoek, βλέπουμε ότι έχουν αφαιρεθεί από τη πλώρη αυτά τα παραπέτα που έκαναν δουλειά visor στην Ολλανδία που δούλευε στη γραμμή Harlingen προς το νησί Terschelling

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 1 year later...
  • 4 weeks later...
  • 2 months later...

Το Lisa I φαίνεται ότι τελείωσε με την μεταφορά στρατιωτών στο Λίβανο και επέστρεψε στην Ελλάδα για παροπλισμό, μιας και συμπληρώνει 3,5 μήνες από την επιστροφή του.

Edited by Panagia Ekatontapiliani
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
  • 2 weeks later...
  • 3 months later...

Το LISA I ,σύμφωνα με το mis.gr μετανομάστηκε σε IASON ,αφοτου αγοράστηκε απο τη Taxiarchis Sea Lines (Κεφαλονίτες δεν ειναι)

Edited by Petros P
Link to comment
Share on other sites

αν ανοιξτε το λινκ δυο ποστ παραπανω, θα δειτε οτι απο το σεπτεμβριο εχουν ανακοινωσει οι κεφαλονιτες οτι το αγορασαν, για να δρομολογηθει στη γραμμη της πεσσαδας

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...