Jump to content
Shipfriends

Express Jet (IMO 9204324)


Petros P

Recommended Posts

On 8/22/2019 at 12:26 PM, margaritis24 said:

Εμενα παντως μου δειχνει πιο γερο απο τα αλλα seajetakia σαν κατασκευη κ σαν ταξιδεμα

Σαφώς αφού είναι σημαντικά μεγαλύτερο: 52m μήκος & 13m πλάτος vs 42m & 10m που είναι τα δύο άλλα μικρά της Seajets.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 369
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ενώ όπως είπαμε το πρωί ταξίδευε κανονικά για Πειραιά λίγο μετά την Φολέγανδρο έπεσε στους 8.7kts και έκανε αναστροφή για να πάει σε κάποιο λιμάνι για να δέσει!Ο καιρός κυριολεκτικά δεν είναι σήμερα για ταξίδι,πόσο μάλλον με τα μικρά πλοία...

Link to comment
Share on other sites

On 9/13/2019 at 10:30 AM, Champion Jet_2 said:

Ενώ όπως είπαμε το πρωί ταξίδευε κανονικά για Πειραιά λίγο μετά την Φολέγανδρο έπεσε στους 8.7kts και έκανε αναστροφή για να πάει σε κάποιο λιμάνι για να δέσει!Ο καιρός κυριολεκτικά δεν είναι σήμερα για ταξίδι,πόσο μάλλον με τα μικρά πλοία...

Ο καιρός δεν ήταν να ταξιδέψει το πλοίο τη συγκεκριμένη ημέρα και ο λόγος της αναστροφής για να επιστρέψει στο λιμάνι, ήταν η θραύση ενός τζαμιού από την κακοκαιρία

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το Sifnos Jet είναι πρυμνοδετημένο στο κεφάλι της προβλήτας του ναυπηγείο του Κόρου. Σπάνια περίπτωση όπου μικρό ταχύπλοο να είναι πρυμάτσα δεμένο και με φουνταρισμένη την άγκυρα!!

Edited by Panagia Ekatontapiliani
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 10/12/2019 at 5:32 PM, Champion Jet_2 said:

25 Οκτώβρη το πλοίο θα μεταβεί στο Ηράκλειο για να εκτελέσει μερικά δρομολόγια στη θέση του Champion 2

Ξεκίνησε στις 12 απο Πειραιά για Σίφνο, Μήλο, Θήρα, Ηράκλειο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 2 months later...
  • 4 weeks later...

Ξεκίνησε νωρίτερα σήμερα(ώρα 1515) το Σιφνότζετο τα δρομολόγιά του για τη φετινή σεζόν, ο καιρός ήταν αρκετά φρέσκος μέσα στο Σαρωνικό με 4-5 Ν/ΝΑ, αυτό όμως δεν το εμπόδισε να προσπεράσει το Speedrunner III πρίν τη Σέριφο. Θα ήμουν περίεργος όσον αφορά την κίνηση. Αναχωρήσεις θα υπάρχουν και αύριο όπως και τη Δευτέρα από Πειραιά στις 1515. 

Link to comment
Share on other sites

On 6/8/2020 at 11:29 AM, Panagia Ekatontapiliani said:

Το Sifnos Jet νομίζω ότι αναχωρεί από το περίφρακτο χώρο στην πύλη Ε10, οπότε λογικά θα ανοίγουν τη πόρτα στο φράκτη στην αναχώρηση και στην άφιξη του.

Όπως τα λες είναι Τ παρατήρησα Κ εγω ότι η πόρτα ήταν ανοικτή.. 

Το ερώτημα μου είναι δεν υπήρχαν αλλού θέσεις προσδεσης;

Και Το άλλο είναι τόσα λεφτά πήγαν για να γίνει και άλλη θέση πρόσδεσης για κρουαζιέροπλοια, και θα αράζουν τώρα τα ταχύπλοα της seajet?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...