Jump to content
Shipfriends

Express Jet (IMO 9204324)


Petros P

Recommended Posts

On 12/10/2016 at 5:12 PM, Panagia Ekatontapiliani said:

Κάποιες φωτογραφίες που ανέβασε ο πλοηγός του Πειραιά που οδήγησε το EIT Palmina στην Ελευσίνα στη προσωπική του σελίδα στο Facebook. Το πλοίο ακούγεται ότι δεν έχει μηχανές μέσα, οπότε θα πρέπει να αγοραστούν όμοιες μηχανές με αυτές που φόραγε εκ κατασκευής.

Betico.jpg

Betico (2).jpg

Betico (3).jpg

Επιβεβαιώνω πως το Σίφνος έχει πολύ άσχημη πλεύση σε χοντρούς καιρούς και συμφωνώ με τους προλαλήσαντες.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 364
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ενταξει παιδιά λογικό ειναι. Εγώ πάντως αν και δεν έχω ταξιδέψει με το συγκεκριμένο αλλά έχοντας ταξιδεψει αρκετές φορές και με τα δύο jetakia όταν έχει καιρό άστα να πάνε είναι κι αυτά. 

Αν το sifnoswειναι ακόμη χειρότερο δεν το ξέρω αλλά πάντως με καιρό οι τουρίστες φιλανε τους ντοκους όταν κατεβαίνουν, αφού πρώτα έχουν προσευχηθει σε όποιον θεο πιστεύουν 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

πάντως από όσους έχουν ταξιδέψει με το πλοιο από Ραφηνα έχω ακούσει τα χειρότερα μάλιστα το αποκαλούν <<καρυδότσουφλο >> καθώς και παραπονιούνται με τους δυνατούς κραδασμούς του ακόμα και με 5 - 6 μποφόρ 

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα ταχύπλοα τέτοιου τύπου κουνάνε απλά η συγκεκριμένη διαδρομη έχει πολλά ακατάλληλα σημεία που κάνουν το ταξίδι πολύ δύσκολο όπως Κάβο Ντρορο , Στενό Τηνου Μυκόνου και Ναξου Μυκόνου και σε συνδυασμό με την άσχημη πλεύση του πλοίου γίνεται χαμός , ειδικα με τέτοιες συνθήκες (6) μποφόρ 

Link to comment
Share on other sites

Με το Supercat Jet δεν μπορώ να κρίνω γιατι δεν έχω ταξιδέψει αλλά με τα Flyingcat 4,3 και τα Τζετακια έχω ταξιδέψει θα το έβαζα στην ίδια κατηφόρα με τα τζετακια ίσως και ελάχιστα κατώτερο λόγο των δυνατών κραδασμών του 

Πρωσοπικη  μου Άποψη 

Edited by cyclades_shipping
Link to comment
Share on other sites

Τι να πω, σίγουρα ο κάθε ταξιδιώτης αντιλαμβάνεται διαφορετικά το ταξίδι. Η προσωπική μου πείρα από τα ταξίδια που είχα την ευκαιρία να κάνω με το πλοίο δεν είναι τόσο αρνητική, πάντα για τα δεδομένα της κατηγορίας αυτής. Και η πλεύση του δεν ήταν τραγική, και το εσωτερικό υπερέχει από όλα τα μικρά, κάνοντας πιο εύκολη τη ζωή του επιβάτη στους δύσκολους καιρούς. Το μόνο μικρό με καλύτερο εσωτερικό είναι το νυν SupercatJet II, αλλά στα ταξίδια που έκανα δεν είχε καιρό, οπότε δεν έχω άποψη για τη συμπεριφορά του.

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο έχουμε ξαναπεί ότι λόγω του μικρού βυθίσματος που έχει δεν μπορεί να κάνει πλαγιοδρομία όπως κάνουν τα μικρά με αποτέλεσμα να ταξιδεύει με τον καιρό είτε στη μάσκα είτε δευτερόπρυμα. Αρκετές φορές τα μικρά αν δείτε το AIS κάνουν πορείες σε σχήμα Ζ για να πάρουν τον καιρό στη μπάντα , δηλαδή να κάνουν πλαγιοδρομία πραγμα το οποίο το Sifnos αδυνατεί να κάνει λόγω του χαμηλότερου βυθίσματος του. Παρότι το Sifnos είναι μεγαλύτερο και κάποιος το βλέπει πιο στιβαρό από άλλα μικρά, κουνάει αρκετά. Τώρα αν κουνάει παραπάνω ή λιγότερο από τα jetακια είπαμε παραπάνω ότι με άλλο τρόπο ταξιδεύει το sifnos αλλιώς τα μικρά ,με άλλο τρόπο κουνάει το ένα και με άλλο τρόπο το άλλο.

Edited by Champion Jet_2
Link to comment
Share on other sites

On 7/19/2022 at 9:33 PM, nomikos said:

Επιβεβαιώνω πως το Σίφνος έχει πολύ άσχημη πλεύση σε χοντρούς καιρούς και συμφωνώ με τους προλαλήσαντες.

Επειδή έχω ταξιδέψει με το Flyingcat 4 πολλές φορές με καιρό όταν ήταν στη γραμμή Ηράκλειο Κυκλάδες στο Κρητικό,αυτό που έζησα με το Sifnos στο Κρητικό δε συγκρίνεται.

Παραθέτω μία φωτογραφία από ανωτέρω ποστ.Με όλο το σεβασμό.Που να πάει ρε παιδιά το συγκεκριμένο με αυτή τη γάστρα;Παρατηρείστε πόσο μικρό βύθισμα έχει και πόσο χαμηλό είναι..

20220818_201120.jpg

Ορίστε μία φωτογραφία του FC4 Έτσι για σύγκριση.Από το tinostoday

20220818_203342.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Βραδινή διανυκτέρευση του πλοίου στο λιμάνι της Παροικιάς στις 14 Αυγούστου. Συγχωράτε με (ούτε αυτή) η φωτογραφία διεκδικεί δάφνες ποιότητας
 

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία αναχώρηση από Ραφήνα για φέτος , με αρκετό κόσμο τόσο από τα νησιά τόσο και για αυτά , αλήθεια ξέρει κάποιος πως πήγε φέτος από κίνηση και αν θα κάνει κάποια σκάντζα  σε άλλο πλοίο της εταιρίας;

Edited by cyclades_shipping
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά τα πήγε από κίνηση φέτος. Βέβαια οι καιροί με ένα τέτοιο ταχύπλοο και σε μερικά από τα χειρότερα μπουγάζια του Αιγαίου δεν θα ήταν κι ότι καλύτερο για τους επιβάτες του, ενώ αρκετές φορές χρειάστηκε να βγει ανεκτέλεστο το δρομολόγιο του και να πραγματοποιηθεί από το SuperStar. Θα μπορούσε να μπει στη γραμμή ενός μικρού αν το θέλει η εταιρεία του.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...