Jump to content
Shipfriends

Express Jet (IMO 9204324)


Petros P

Recommended Posts

On 7/29/2021 at 12:17 PM, Champion Jet_2 said:

Τι δρομολόγια θα κάνει ; Βλέπω στο σύστημα μόνο ένα σκέτο Πάρος Μύκονος

Η δρομολόγηση του Σίφνος Τζετ στο κομμάτι Πάρο Μύκονο έγινε έτσι ώστε να εξυπηρετήσει το πελατολόγιο του Νάξος Σταρ και του Alexander που δεν δούλεψαν φέτος το καλοκαίρι.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 364
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 6 months later...

Μιας και το συγκεκριμένο είχε ξεφύγει από τη συλλογή μου, ας το δούμε κι αυτό από ψηλά κατά τη σημερινή του αναχώρηση, λίγο μετά την είσοδο του Voyager of the Seas 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δυστυχώς τα περσινά παθήματα δε φαίνεται να έχουν γίνει μαθήματα. Έτσι νωρίτερα σήμερα, με καιρικές συνθήκες που θύμιζαν πολύ τις περσινές κατά το ατύχημα του Flyingcat 3, είδαμε το Sifnos Jet να περνά πάλι από μέσα από τα Καβουρονήσια για να γλιτώσει κανένα λεπτό πλεύσιμο. Αν γίνει πάλι κανένα συμβάν, φαντάζομαι θα φταίει η κακιά η ώρα, οι πολυεθνικές και η παγκοσμιοποίηση:rolleyes:.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω παρατηρήσει και εγώ , σε αντίθεση με πέρυσι που το συγκεκριμένο περνούσε πάντα απ'έξω, φέτος περνάει τις περισσότερες φορές από μέσα. 

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, Annivas said:

Όχι, το Sifnos Jet προορίζεται για Ραφήνα 

Δεν ξέρω αν είναι κατάλληλο για μια τέτοια γραμμή το συγκεκριμένο έχοντας να κροσάρει τόσα μπουγάζια.Έχω ακούσει ότι το ταξίδεψα του είναι το ίδιο ίσως και χειρότερο κυρίως λόγω του πολύ χαμηλού βυθίσματος ακόμα και από τα δύο μικρά (seajet2-superjet) , ανεξάρτητα αν είναι πιο βαρύ...

Edited by Champion Jet_2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγώ θεωρώ πως με τις τιμές που έχουν τα καύσιμα προσπαθεί να έχει σε κάθε δρομολόγιο πλοίου του από 80-85% πληρότητα και άνω. Οποτε πολλά πολλά jet-ακια δυσκολα θα δούμε φέτος στο Αιγαίο. Ένα-δυο μεγάλα να λειτουργούν σα χαβούζα και μερικά κονέξια προς τα υπόλοιπα νησιά μπας και γλιτώσει κάνα λίτρο πετρέλαιο. 

Link to comment
Share on other sites

ρε @ships.greece μας τρολαρεις;

την ιδια στιγμη, γραφεις οτι θα παει Ραφηνα (κατι που ειναι γνωστο εδω και μερες) και ταυτοχρονα αναρρωτιεσαι που αλλου θα παει;:rolleyes:

δεν υπαρχει ελαχιστος απαιτουμενος ημερησιος αριθμος ποστ:D. μην τσιτωνεστε

Link to comment
Share on other sites

Από ότι βλέπω τουλάχιστον μέχρι 4/6 δυτικές και με χαμηλές ταχύτητας βλέπω να μένει εκεί τουλάχιστον μέχρι το πέρας του τριημέρου αφού του Super Jet η δρομολόγηση παει συνέχεια από αναβολή σε αναβολή !

Link to comment
Share on other sites

Απο ότι μαθαίνω στο πλοίο καθημερινά υπάρχουν εντάσεις και φωνές απο τους επιβάτες προς στο πλήρωμα για τις πολύωρες καθυστερήσεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω αυριο να ξεκίνησε το SuperCat αλλιως μετα παμε για Σάββατο ελπίζω το Sifnos να τα ξεπεράσει τα προβλήματα γιατί το καλοκαίρι δεν μπορεί να το βγαλει με βλάβες 

Edited by ships.greece
Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, ships.greece said:

το καλοκαίρι δεν μπορεί να το βγαλει με βλάβες 

Δυστυχώς το ότι θα έχουμε βλάβες είναι το μόνο σίγουρο για τα περισσότερα (θα έβαζα όλα αλλά ας μην είμαστε απόλυτοι) ταχύπλοα. Οποίος ανοίξει για γούστο το topic με τις βλάβες ξέρει πως θα βγει το καλοκαίρι. Το μόνο που δεν είναι γνωστό είναι τι θα χαλάσει πότε. 

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ είναι ακριβώς όπως τα λες ας ελπίσουμε τουλάχιστον τις περιόδους αιχμής να μην υπάρχουν αρκετές βλάβες και όπου υπάρχουν να καλύπτονται όσο γίνεται πιο άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά,θα ξεκινήσει την Πέμπτη από Ραφήνα διότι η βλαβη του δεν έχει επισκευαστεί ακόμα και πρέπει να ταξιδεύει με αυτές τις ταχύτητες τουλάχιστον 20 ημέρες από τέλη Μαη αν θυμαμε καλά  γνωρίζει επίσης κάποιος τι μεγέθους είναι η βλαβη ;

Edited by ships.greece
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...