Jump to content
Shipfriends

Mein Schiff 5 (ΙΜΟ 9753193)


Recommended Posts

On 8/4/2014 at 10:12 PM, minoan said:

Άλλα δυο αδελφάκια για την TUI Cruises!

Μετά τα Mein Schiff 3 & 4, συνέχεια έχουν τα Mein Schiff 5 & 6 με παράδοση το 2016 & 2017 αντίστοιχα, τα οποία θα κατασκευαστούν στο ναυπηγείο STX Τουρκου της Φινλανδίας!

Επεσε στο νερο, για την ακριβεια επεπλευσε στην ναυπηγικη δεξαμενη. (νομιζω οτι εκει ειχαν φτιαχτει και στα superfast III & IV

το maritime matters, εχει εκτενες φωτορεπορταζ

Edited by Nick the Greek
tag
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 4 weeks later...
  • 4 weeks later...
  • 2 months later...

Η τελετή βάφτισης πραγματοποιήθηκε στις 15 Ιουλίου σε μια εντυπωσιακή τελετή. Η φωτογραφία είναι από τη σελίδα της εταιρείας στο facebookΚατά τη πρώτη επίσκεψη του Mein Schiff 5 στο Bremerhaven οι τοπικές αρχές προσέφεραν δώρα στο πλοίο.

Mein Schiff 5.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Το Πλοίο Μου 5, όντως παραδόθηκε στους Τεύτονες επιβάτες του το περασμένο καλοκαίρι. Η όλη φάση θύμισε πανηγυράκι με το πλοίο να περιφέρεται από λιμάνι σε λιμάνι για προμόσιο και καλαμπαλίκι. Εκτός από το Travemunde που ανεφέρθη παραπάνω, το πλοίο εγκαινιάστηκε και στο Κίελο, όπου και το βλέπουμε εδώ μέσα στη μαύρη συννεφιά τον περασμένο Ιούνιο, στο Bremerhaven, στο Αμβούργο, κι εγώ δεν ξέρω που αλλού. Με τα γνωστά σινιάλα στην τσιμινιέρα, εμένα σε αυτή την γωνία μου θυμίζει λιγάκι την σειρά των ποιητών της Tirrenia που έγιναν Al Salam. Απλά πανάσχημο.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Υποδοχή του νεότευκτου κρουαζιερόπλοιου “Mein Schiff 5” από τη Διοίκηση της ΟΛΠ Α.Ε

Quote

Ένα ακόμα νεότευκτο κρουαζιερόπλοιο νέας γενιάς (300 μ.) υποδέχθηκε σήμερα κατά την πρώτη επίσκεψη του στον Πειραιά η Διοίκηση της ΟΛΠ Α.Ε. Πρόκειται για το “Mein Schiff 5” της TUI Cruises το οποίο κατά τη διάρκεια του καλοκαιριού θα εκτελεί δρομολόγια από τον Πειραιά. 

Κατά την ανταλλαγή πλακετών ο έλληνας πλοίαρχος κ. Αναστασίου Ιωάννης υποδέχθηκε θερμά και συνεχάρη τη Διοίκηση της ΟΛΠ Α.Ε. για τις συνεχείς προσπάθειες αναβάθμισης των υπηρεσιών του λιμανιού τις οποίες χαρακτήρισε υψηλού επιπέδου σε όλους τους τομείς (ασφάλειας, τροφοδοσίας, περιβαλλοντικών ευκολιών κλπ.).

Στην πρώτη φωτογραφία, ο πλοίαρχος κ. Αναστασίου Ιωάννης με τη Manager Στρατηγικού Σχεδιασμού & Μάρκετινγκ ΟΛΠ Α.Ε. κα Ρήγα Θεοδώρα.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

Μας ηρθε απο το πειραια χτες κ απογευμα εφυγε για μυκονο οπου εφτασε τα ξημερωματα αλλα λογω καιρου εφυγε στις 9 το πρωι κ κανει τωρα βολτα στις κυκλαδες μεχρι να παει μαλτα αυριο!

Link to comment
Share on other sites

On 15/4/2018 at 1:15 PM, Nikos_Chania said:

Μεθαύριο θα είναι στη Βαλέτα

Είδου και φωτο. Εδώ το βλέπουμε δεμένο το πρωί της περασμενης Τρίτης,έπειτα το βλέπουμε να μανουβραρει κατά την αναχώρηση του λιγο μετα τις 6 της ιδιας ημερας και τέλος το βλέπουμε να αποπλεεει από το Grand Harbour με προορισμό την Catania.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Το βαπόρι εδώ και αρκετό καιρό, εχω την εντύπωση πριν  μια εβδομάδα που το ξαναείδα, βρίσκεται νοτίως της Κρήτης κοντά στην Ιεράπετρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 1 month later...
On 12/20/2016 at 10:13 PM, Nick the Greek said:

Το Πλοίο Μου 5, όντως παραδόθηκε στους Τεύτονες επιβάτες του το περασμένο καλοκαίρι. Η όλη φάση θύμισε πανηγυράκι με το πλοίο να περιφέρεται από λιμάνι σε λιμάνι για προμόσιο και καλαμπαλίκι. Εκτός από το Travemunde που ανεφέρθη παραπάνω, το πλοίο εγκαινιάστηκε και στο Κίελο, όπου και το βλέπουμε εδώ μέσα στη μαύρη συννεφιά τον περασμένο Ιούνιο, στο Bremerhaven, στο Αμβούργο, κι εγώ δεν ξέρω που αλλού. Με τα γνωστά σινιάλα στην τσιμινιέρα, εμένα σε αυτή την γωνία μου θυμίζει λιγάκι την σειρά των ποιητών της Tirrenia που έγιναν Al Salam. Απλά πανάσχημο.

 

Τέσσερα χρόνια μετά τα εγκαίνιά του και το Κίελο, ξανασυναντιόμαστε με το Mein Schiff 5 ένα βράδυ στον Περαία. Το σινιάλο της TUI φωτίζεται χλωμά στο φουγάρο του, εξίσου χλωμό και ομιχλώδες τόσο το μέλλον του ιδίου, όσο και όλου του τομέα της κρουαζιέρας.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Ύστερα από αρκετούς μήνες έξω από την Μάλτα,το πλοίο έφυγε με προορισμό την Μασσαλία όπου και θα δεξαμενιστει ώστε να ναι έτοιμο για την σεζόν(?) στην Ανατολική Μεσόγειο. Τουλάχιστον έτσι ήταν το πλάνο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το Mein Schiff 5 βρίσκεται για δεξαμενισμό στη Μασσαλία από τις 26 Μαρτίου και θα παραμείνει έως τις 2 Απριλίου. Οι φωτογραφίες είναι από τη σελίδα της εταιρείας στο Facebook.

166066648_10157897188003314_2674436968199122197_n.jpg166386182_10157897191548314_811382969141267579_n.jpg

Edited by Panagia Ekatontapiliani
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Κάνει διέλευση από τον κόλπο του Αδάμαντα μιας και του το επιτρέπει το πρόγραμμα του, αφού η άφιξη του στο Ηράκλειο είναι προγραμματισμένη για αύριο το πρωί. 
Έτσι είχε συμβεί και την προηγούμενη βδομάδα πριν καταπλεύσει στη Σούδα. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 1 month later...

Κύκλους κάνει αυτή την ώρα ανοιχτά της Ζακύνθου με μειωμένη ταχύτητα το κρουαζιερόπλοιο.

Κανονικά έπρεπε να κατευθύνεται προς Κέρκυρα.

Κοντά του και το Χ press Monte Rosa.

Μάλλον συμβάλλουν σε κάποια διάσωση.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...