Jump to content
Shipfriends

Media & Ναυτιλία


Recommended Posts

Και πάλι ένα μικρό παράδειγμα για το πως γίνονται ορισμένα πράγματα. Το παράδειγμα είναι της ποντοπόρου ναυτιλίας, έχετέ το υπ' όψιν σας όταν βλέπετε αντίστοιχα και στην ακτοπλοία αλλά και σε άλλους τομείς γενικότερα.

 

Εδώ και 8 μήνες, η Tradewinds έχει "ανακαλύψει" νεόκοπη(από το 2014 νομίζω) εταιρεία ποντοπόρου με έδρα την Ελλάδα, ασχέτως αν τα κεφάλαια μπορεί να προέρχονται εκτός Ελλάδας. Τους τελευταίους μήνες λοιπόν έχουμε 5 τουλάχιστον άρθρα, αυθόρμητα πάντοτε και χωρίς η εταιρεία να έχει πληρώσει γι αυτά. Και τι καλοί είναι, τι ωραία στρατηγική που έχουν, φωτογραφίες, συνεντεύξεις, δηλώσεις, πόσο υποστηρίζουν το γυναικείο φύλο, αποτελέσματα και ούτω καθ' εξής.

 

Πέραν από το ότι δεν ακούω στο ταράφι και τα καλύτερα για το πως τρέχουν τα βαπόρια τους, κάτι τέτοιες "αυθόρμητες" ασκήσεις δημοσιότητας, τελικά μόνο κούραση και απέχθεια προκαλούν, και χωρίς να τους έχει γνωρίσει κάποιος τους ανθρώπους. Δε βλάπτει και λίγο low profile:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 316
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Το καλύτερο είναι ότι μέσα στο άρθρο γράφει ότι είναι το μεγαλύτερο κρουαζιερόπλοιο που περνάει τον Ισθμό της Κορίνθου. Στον link όμως και στο Facebook έχει τον τίτλο που θα φέρει τα περισσότερα κλικ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 11/22/2019 at 7:24 PM, proud_ionian said:

ετησιο μνημοσυνο σημερα

το οποιο γεγονος (την αγορα του κεφαλονια απο τη levante και την κιτρινη κυριαρχια στα 3 νησια), το kefaloniapress αποδιδει με το γνωστο λυρικο τροπο.:P

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Shippihs said:

https://www.pentapostagma.gr/2019/11/σύρος-έτσι-είναι-το-λαβωμένο-blue-star-naxos-π.html

(Έχει κάποιες φωτο όπου φαίνεται σαν χτυπημένο το πλοιο άλλα επειδή δεν είμαι σίγουρος ας με διορθώσει καποιος αν ειμαι λάθος)

Clickbait τίτλος. Τίποτα το ξεχωριστό μέσα στο άρθρο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Βρε σεις κράζουμε τους δασκάλους, αλλά έχουμε και τούτους, δημοσιογράφος εμπεριστατωμένος, με πολλές ερωτήσεις και μάλιστα καίριες. Ύμνος στον πλοίαρχο (τον οποίο σέβομαι απεριόριστα, έβαλε την εταιρεία του σε νέα γραμμή, μια κίνηση που την κράτησε, μην πω έσωσε και καθιέρωσε το πλοίο της και του) και προσπάθεια να βγάλουμε το ατύχημα κάτι το εντελώς φυσιολογικό, βέβαια δεν είπαν την πραγματική αιτία του ατυχήματος.Το Δασκαλειό... Μια άλλη Σπίθα επιτρέψτε μου. Ειδικά η αναφορά στο ότι 'μόνο ένα πλοίο μπαίνει με δυσμενείς συνθήκες στο Πατητήρι της Αλοννήσου' δείχνει πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Villandry said:

Ειδικά η αναφορά στο ότι 'μόνο ένα πλοίο μπαίνει με δυσμενείς συνθήκες στο Πατητήρι της Αλοννήσου' δείχνει πράγματα.

Βέβαια η αναφορά ότι μόνο ο Πρωτεύς εξυπηρετεί την Αλόννησο με όλους τους καιρούς είναι λιγάκι υπερβολική!! Πρώτα από όλα ο Πρωτεύς προσεγγίζει στην Αλόννησο μόλις δυο φόρες την εβδομάδα (Παρασκευή & Κυριακή), ενώ το Εξπρές Σκιάθος προσεγγίζει καθημερινά. Επίσης το Πρωτεύς μπορεί να προσεγγίζει στο μέσα λιμάνι της Αλοννήσου, όπου είναι λιγότερο εκτεθειμένο στους καιρούς από το έξω που προσεγγίζει το Εξπρές Σκιάθος.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

  

12 hours ago, togias_k said:

https://www.makeleio.gr/επικαιροτητα/Αποβιβάστηκαν-με-ασφάλεια-οι-επιβάτε/Απλά ποιος μπερδευτηκε και έβαλε Κάρυστο 😂και τώρα το γράφουν ολοι

Έγκυρη δημοσιογραφία!! Στο τίτλο του θέματος μιλάνε για βλάβη στο Θεόφιλος και στο κείμενο για το Θεολόγος!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μόνο το "ταχύπλοα" σου έκανε εντύπωση???? Πως το Άρτεμις βρέθηκε αριστερά απο το Σολωμό με δεξιά στροφή ενώ ήταν απο δεξιά του?? χαχα Καλημέρα!!!! :)

Edited by proud_ionian
Link to comment
Share on other sites

Περί πρωτοκόλλου και πως μετρώνται οι επιβάτες.

Ταξιδιώτης είπε σε φίλο του, που ο φίλος του είπε στο ζουγκλα οτι το δηλος φορτωσε πανω από το 100% και απορεί αν θα γίνει τεστ και ποιος έχει την ευθύνη.

Το ζουγκλα σαφεστατα πηγε λεμοναδικα να διαπιστωσει την κατάσταση, ωστόσο δεν φαίνεται να διαπιστώνεται υπερπληρότητα. 

Οι λιμενικές αρχές πάντως δεν μοιάζει να ενημερώθηκαν απο τον φίλο του επιβάτη...

 

ΥΓ: καταγγελια χωρις φωτο απο το παστωμα δεν λέει.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
4 hours ago, Nick the Greek said:

...εύσημα στο παλλικάρι που παίρνει τη συνέντευξη... Πολύ μακριά από άλλες, πέτσινες συνεντεύξεις .... είτε κάνει τετριμμένες και ηθελημένα αβανταδόρικες ερωτήσεις.  

Εμένα πάλι γιατί μου φάνηκε ότι είναι αποτυχυμένο αντίγραφο του συνδυασμού Γιώργη Παπαδάκη-Γιώργη Αυτιά-Γιώργη Τράγκα; Πολλές αναφορές σε "προδοσία", δήθεν γνώστης της διαπλοκής των εργολάβων, κάτι έχει πιάσει το αυτί μου και θέλω να δείξω ότι είμαι ειδικός παντού και on top η μαγκίτικη αναίδεια "εγώ τα λέω και ας μου κάνουν μήνυση", με δεδομένο ότι ουδείς θα ασχοληθεί μαζί του. Εν αντιθέσει με τον συνεντευξιαζόμενο καπετάνιο (ωραιότατος άνθρωπος!) που κρατούσε τα μπόσικα.

Link to comment
Share on other sites

Ο συγκεκριμένος άνθρωπος σίγουρα έχει κάποια μειονεκτήματα,όμως το συνολικό πρόσημο είναι θετικό.

Είναι ένας ελεύθερος και αδέσμευτος δημοσιογράφος που ταξιδεύει πολλά χρόνια είτε με φουσκωτο(είναι πολύ γνωστός στον χώρο) είτε με τροχοσπιτα.Αν κοιτάξει κανείς τα βίντεο του θα καταλάβει πως είναι ντόμπρος,αυθεντικός και λέει τα πράγματα όπως είναι.Εστιάζει στους νησιώτες,αναδεικνύει τα προβλήματα τους,ταξιδεύει σε όλο την Ελλάδα και είναι δίπλα τους.Με έμφαση στα μικρά και ακριτικά νησιά.

Και αυτό κατα τη γνώμη μου είναι που μετράει.

Εγώ δεν έχω πρόβλημα και τον παρακολουθώ αρκετά χρόνια.

Edited by ΝΟΜΙΚΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Εχει κανει ωραιες συνεντευξεις και σε πολλους αλλους καπετανιους.

Για μενα ομως μια απο τις κορυφαιες ηταν στον Σπυριδωνα Δεναξα, προσωπικη, για τον ιδιο.

Οχι για την ιστορια του μοναστηριου που παντου εχει πει τα γνωστα πλεον 812-13, ανακαινισθεν το 1088 με ικανα χρηματα του Αλεξιου Κομνηνου, θρυλικη σμιλα, ψαθινο ζεμπιλι κτλ...

 

 

Edited by Captain_Nionios
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, georgios express said:

Εμένα πάλι γιατί μου φάνηκε ότι είναι αποτυχυμένο αντίγραφο του συνδυασμού Γιώργη Παπαδάκη-Γιώργη Αυτιά-Γιώργη Τράγκα; Πολλές αναφορές σε "προδοσία", δήθεν γνώστης της διαπλοκής των εργολάβων, κάτι έχει πιάσει το αυτί μου και θέλω να δείξω ότι είμαι ειδικός παντού και on top η μαγκίτικη αναίδεια "εγώ τα λέω και ας μου κάνουν μήνυση", με δεδομένο ότι ουδείς θα ασχοληθεί μαζί του. Εν αντιθέσει με τον συνεντευξιαζόμενο καπετάνιο (ωραιότατος άνθρωπος!) που κρατούσε τα μπόσικα.

Διαβάζω αυτά που γράφετε και διαφωνώ.

Οι απόψεις μου είναι πιο κοντά στις αντίστοιχες του @Nick the Greek επί του θέματος.

Άτοπη η σύγκριση με τους συγκεκριμένους δημοσιογράφους μιας κι εκείνοι κατέχουν ισχυρές θέσεις σε κανάλια που ευνοούν κι ευνοούνται.

Αναρωτιέμαι, λοιπόν, τί ζητάμε;

Σοβαροφανείς που ειδικεύονται στα λιβανηστηρια μέχρι τέλους;

Θέματα που για κάποιους κάνουν τζιζ κι ούτε τα ακουμπάνε ο συγκεκριμένος κύριος τα θίγει.

Χαρακτηριστικά παραδείγματα οι ερωτήσεις για ατυχήματα που τους έχουν συμβεί στους κ. Δημήτρη Λαδά και κ. Διαμαντή Παπαγεωργίου, οι οποίοι εννοείται πως δεν προσβλήθηκαν γιατί αυτά συμβαίνουν σε όλους.

Αυτό ονομάζεται ειλικρινής κι αυθεντική συζήτηση κατ εμέ.

Όχι μόνο οι ερωτήσεις για το μήκος του πλοίου και πόσο γρήγορα μπορεί να το γυρνάει ο καπετάνιος του στα λιμάνια.

Από την άλλη βλέπουμε τον άνθρωπο να κάνει ταξίδια και να παίρνει συνεντεύξεις με πλοία και ανθρώπους της άγονης, μακριά από τα φώτα.

Δεν επιδιώκει τα πολυδιαφημισμένα, ότι κι αν σημαίνει αυτό για τον ίδιο αλλά και για τον αντίποδα.

Προς Θεού, δεν κάνω το δικηγόρο του, αντιθέτως δεν τον γνωρίζω καν προσωπικά, αλλά θέλω να τονίσω πως αυτό που βλέπει ο περισσότερος κόσμος δεν είναι απαραίτητα και το καλύτερο προϊόν μήτε και η σωστότερη άποψη.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Την "τιμητική" του ειχε το Πρεβελης για τα συμβάντα του σε άρθρο της Ροδιακης που δημοσίευσε διαφορά σατιρικά σχόλια από τους αναγνώστες της.

https://www.rodiaki.gr/article/450945/parti-sto-diadiktyo-me-sxolia-gia-th-nea-peripeteia-toy-prebelhs

 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Lord said:

Την "τιμητική" του ειχε το Πρεβελης για τα συμβάντα του σε άρθρο της Ροδιακης που δημοσίευσε διαφορά σατιρικά σχόλια από τους αναγνώστες της.

https://www.rodiaki.gr/article/450945/parti-sto-diadiktyo-me-sxolia-gia-th-nea-peripeteia-toy-prebelhs

 

Λίγο υπερβολικούς- ως συνήθως- τους βρίσκω τους συντάκτες της Ροδιακης 

Edited by proud_ionian
Link to comment
Share on other sites

Λογικό είναι να το λένε. Αν ακουνε καθε μήνα ότι στουκαρε? Αλλά δεν γνωρίζουν ότι τα περισσοτερα "λιμάνια" που δένει είναι προβλητες χωρίς καμία προστασία από τον καιρό. 

Link to comment
Share on other sites

Το να αναπαράγει μια ενημερωτική ιστοσελίδα τα σχόλια [Αν δεν κάνω λάθος του Facebook] στο site της, πιστεύω μόνο "πέναλτι" μπορεί να χαρακτηριστεί.

Ακόμα και οι αναγνώστες της εν λόγο ιστοσελίδας, κατά το μεγαλύτερο ποσοστό ΔΕΝ επικροτούν κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...