Jump to content
Shipfriends

Προτάσεις για...νέες γραμμές


Recommended Posts

  • Replies 462
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ραφήνα – Μεστά – Σίγρι.

Γραμμή αυστηρά για το καλοκαίρι και μόνο για 1 δρομολόγιο την εβδομάδα. Σημαντική λεπτομέρεια η ολοκλήρωση του λιμανιού των Μεστών, γιατί έτσι όπως είναι τώρα δεν γίνεται δουλειά.

Απόστάσεις

Ραφήνα – Μεστά : 96 ν. μίλια, Μεστά – Σίγρι : 57 ν.μίλια, και συνολικά Ραφήνα – Σίγρι: 153ν.μίλια.

Με συμβατικό πλοίο ταχύτητας 17 knots έχουμε:

Ραφήνα – Μεστά : 5 ώρες και 40 λεπτά , Μεστά – Σίγρι : 3 ώρες και 20 λεπτά και συνολικά Ραφήνα – Σίγρι: 9,5 ώρες (με μισάωρο παραμονή στα Μεστά).

Πιθανές ώρες δρομολογίων:

α)Πρέπει να μην φτάνουμε μετά τις 22:00 στο τελικό λιμάνι, γιατί ακόμα και το καλοκαίρι είναι ερημιά.

Έχουμε Ραφήνα 12:00 / Μεστά (ΑΦ17:40-ΑΝ18:15) / Σίγρι 21:35

β) Ένα κυκλικό δρομολόγιο σε μια ημέρα.

Ραφήνα 08:00 / Μεστά (ΑΦ13:40-ΑΝ14:00) / Σίγρι 17:20

Επιστροφή: Σίγρι 20:00 / Μεστά (ΑΦ23:20-ΑΝ23:40) / Ραφήνα 05:20.

Στα θετικά η ύπαρξη κόσμου το καλοκαίρι τόσο στην Δυτ. Λέσβο (μεγάλη απόσταση από Μυτιλήνη), όσο και στην Νότια Χίο με τα Μαστιχοχώρια να γεμίζουν το καλοκαίρι. Επιπλέον, υπάρχουν προσπάθειες στο παρελθόν (Ν.Χίος, Αλκαίος) που απέδειξαν ότι υπάρχει κόσμος που θα χρησιμοποιούσε αυτά τα λιμάνια, έστω και αν έχουν αλλάξει ριζικά από τότε οι συνθήκες. Ακόμη, το μειωμένο εισιτήριο λόγω μειωμένης απόστασης θα μπορούσε να τραβήξει αρκετούς ΙΧδες και κάποιους επιβάτες. Όλα αυτά έχουν σωστά επισημανθεί από τους Ν.ΧΙΟΣ και gtogias στο thread του λιμανιού των Μεστών.

Στα αρνητικά η ανυπαρξία μεταφορικού έργου για νταλίκες και η καχυποψία των κεντρικών λιμανιών των δύο νομών για την ανάπτυξη αυτών της περιφέρειας.

Το ίδιο ακριβώς σενάριο μπορεί να θεωρηθεί και από το λιμάνι του Λαυρίου (έδρα ΣΑΟβάπορων- συνδυασμός με δρομολόγια Λήμνου), αν και υπάρχουν πολλά προβλήματα στην πρόσβαση των πεζών επιβατών, ενώ και για τα οχήματα είναι αρκετά μακρύτερα από την Ραφήνα. Η απόσταση Λαύριο – Μεστά είναι 97ν.μ., άρα δεν αλλάζει κάτι στα ωράρια.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην μιλάμε μόνο για προτεινόμενες γραμμές, ας δούμε και μία που ξεκινάνε οι μελέτες για να υλοποιηθεί. Κατόπιν ενεργειών του βουλευτού Δωδεκανήσου κ. Βαληνάκη και ο οποίος έχει αγκαλιάσει την όλη προσπάθεια..εγκρίθηκαν 400.000 ευρώ για να μελετηθεί η διάνοιξη των χερσαίων οδών...ώστε κάποτε να μπεί πορθμείο ανάμεσα στα κοντινότερα σημεία Λέρου και Καλύμνου. Μετά την μελέτη θα ακολουθήσει η κατασκευή των δρόμων...των λιμενικών εγκαταστάσεων...κλπ. Υπάρχουν βεβαίως και οι ενστάσεις που μιλάνε για πεταμένα λεφτά. Και βεβαίως υπάρχουν και οι εντελώς προσγειωμένοι:rolleyes:...που μετά το πορθμείο θέλουν και γέφυρα πάνω από τα Γλαρονήσια.:D

Εγώ δεν ξέρω για ποιόν λόγο, αλλά κλαίω από τώρα τα 400 χιλιαρικάκια..B)

14.gif

Link to comment
Share on other sites

η γραμμη θα πρεπει να εξυπηρετηθει με σκαφος τυπου highspeed 4 με μεγαλυτερη ισως χωρητικοτητα σε ΙΧ.

ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ (κατασκευη προβλητα)

ΠΑΡΑΛΙΑ ΛΑΡΙΣΑΣ

ΣΚΙΑΘΟΣ

ΣΚΟΠΕΛΟΣ

ΑΛΟΝΝΗΣΟΣ

ΚΥΜΗ

ΛΑΥΡΙΟ

συνδεονται ετσι οι σποραδες με τα 2 μεγαλυτερα αστικα κεντρα ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ και ΑΘΗΝΑ

+ τα αεροδρομια ΕΛ ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ και ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ

συνδεονται οι σποραδες με τα παραλια της Λαρισας! με οτι συνεπαγεται .. αυξηση σιγουρα της κινησης προς σποραδες σε δρομολογιο πραγματικα πολυ γρηγορο

το ιδιο και οι κατοικοι της ευβοιας και τα παραλια λαρισας με το ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ / ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ

θεσσαλονικη αεροδρομιο σε χρονο εξπρες!!

διευκολυνεται η προσβαση απο θεσσαλια προς χαλκιδικη και αντιστροφα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παμε λοιπον σε ενα ποιον βολικο(για εμας του Β.Α. Αιγαιου)σιδηροδρομο.

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ-ΣΑΜΟΘΡΑΚΗ-ΛΗΜΝΟΣ-ΜΥΤΙΛΗΝΗ-ΧΙΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ

Συνολο 364,84 μιλια,οπου με ενα συμβατικο των 25 μιλιων/ωρα και με χασιμο στο συνολο,1 ωρας,στα λιμανια που θα επισκεφτει,καλυπτονται σε 16 ωρες.Προτεινομενη ωρα αναχωρησης 2-3 το μεσημερι ειτε απο Πειραια ειτε απο Αλεξ/πολη και αφιξη 6-7 το πρωι στα αντιστοιχα λιμανια.Με επιδοτηση του κομματιου Αλεξ-Μυτ και με τιμες εισητηριων,τουλαχιστον τις μισες απο εκεινες του αεροπλανου για τους επιβατες των Αλεξ-Λημνου,νομιζω θα υπαρχει ενα αυξημενο μεταφορικο εργο.Κανω για Υπουργος ΥΕΝ:D?

Link to comment
Share on other sites

Παμε λοιπον σε ενα ποιον βολικο(για εμας του Β.Α. Αιγαιου)σιδηροδρομο.

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ-ΣΑΜΟΘΡΑΚΗ-ΛΗΜΝΟΣ-ΜΥΤΙΛΗΝΗ-ΧΙΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ

Συνολο 364,84 μιλια,οπου με ενα συμβατικο των 25 μιλιων/ωρα και με χασιμο στο συνολο,1 ωρας,στα λιμανια που θα επισκεφτει,καλυπτονται σε 16 ωρες.Προτεινομενη ωρα αναχωρησης 2-3 το μεσημερι ειτε απο Πειραια ειτε απο Αλεξ/πολη και αφιξη 6-7 το πρωι στα αντιστοιχα λιμανια.Με επιδοτηση του κομματιου Αλεξ-Μυτ και με τιμες εισητηριων,τουλαχιστον τις μισες απο εκεινες του αεροπλανου για τους επιβατες των Αλεξ-Λημνου,νομιζω θα υπαρχει ενα αυξημενο μεταφορικο εργο.Κανω για Υπουργος ΥΕΝ:D?

Ερωτησεις αφελους,

1)τι γαστρα συμβατικη θα ειναι αυτη που θα πηγαινει 25 κομβους και με τι καταναλωση;..

2) ..με μηκος αναγκαστικα λιγοτερο απο 130 μετρα για να μπαινει οριακα στο λιμανι της Καμαριωτισσας στη Σαμοθρακη και με τι καιρους;

3) και με 15 λεπτα στα λιμανια τι θα προλαβαινει να φορτοεκφορτωνει στην εποχη των ξεκοτσαριστων;;

Link to comment
Share on other sites

Δικαιολογημενα εκφραζεις τις αμφιβολιες σου...οποτε απαντω.

1. Τι γαστρα και τι καταναλωση θα εχει δεν το εχω ψαξει,προφανως εννουσα συμβατικα τυπου ΧΙΟΣ/ΜΥΚΟΝΟΣ..

2.Εχεις δικιο για το λιμανι της Σαμοθρακης,ειναι σχετικα μικρο.Στην αρχη δεν την ειχα υπολογισει για το δρομολογιο αυτο αλλα ειπα,αφου θα περναμε απο κοντα,να μην μαζεψουμε κοσμο κι απο εκει.

3.Αντε και σ αυτο σου δινω δικιο.Ποση ωρα να χασει στα υπολοιπα 3 λιμανια(αν βγαλουμε Σαμοθρακη)? Μιαμιση ωρα total?

Τελοσπαντων,αν θελει η ηθελε καποιος να εφαρμοσει το συγκεκριμενο δρομολογιο,σιγουρα θα ψαξει καλυτερα απο μια απλη προταση,οπως εκανα εγω;)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε ΝΗΣΟΣ ΧΙΟΣ,

αυτο που ηθελα να πω ειναι οτι συμβατικη γαστρα τετοιου μηκους με τετοια ταχυτητα ειναι πολυ δυσκολη με τετοιους περιορισμους οπως και το οτι οι παραμονες στα λιμανια ειναι οριακες. Απο εκει και περα μην παρεξηγηθω, γιατι οχι, ιδεες ριχνουμε, δεν κανουμε καμια αμαρτια:P.

Αν δε, δεις δικες μου κατα καιρους προτασεις (δεν δημοσιευθηκαν στα διεθνη φορα για τη διασφαλιση του copyright:D) με τι πλοια και τι πλανα, μαλον η δικη σου ηταν αριστουργημα;)

Καλα ολα, no problem, καλημερες.

Edited by proud_ionian
quote
Link to comment
Share on other sites

Οικονομικη λυση για την SUPERFAST,τουλαχιστον τους μηνες,που τα γκαραζ των πλοιων ειναι μισογεματα η μισοαδεια και οι επιβατες ανυπαρκτοι:Ανκονα-Μπαρι-Ηγουμ-Πατρα:o 2 πλοια αντι τα 4 που χρησιμοποιει καθημερινα για ολη την Ιταλια και προφανως θα ταξιδευουν γεματα.Απο πλευρας ωραριων 1.30 το μεσημερι απο Ανκονα,και απλα θα φτανει λιγο πιο αργα Ελλαδα αφου στο περασμα απο το Bari θα χανει 1,5 ωρα τουλαχιστον.

Link to comment
Share on other sites

Κατι τετοιο δεν εκανε και παλαιοτερα στις επισκευες των πλοιων του Bari; Αλλα μαλλον τα αποτελεσματα δεν ηταν τοσο καλα. Ασε που στην Ανκονα γινεται πολεμος για ενα τεταρτο οχι για 1,5 ωρα. Επιπλεον υπαρχει και το αποτυχημενο πειραμα των Blue Star 1&2 στη γραμμη Πατρα-Πριντεζι-Ανκονα που εκαναν την πρωτη χρονια που επισης δεν εδειξε να συγκινει κοσμο και δεν ειχε τα αναλογα αποτελεσματα και για την εταιρια.

Link to comment
Share on other sites

Κατι τετοιο δεν εκανε και παλαιοτερα στις επισκευες των πλοιων του Bari;

Εχω και εγω την εντυπωση πως παλιοτερα υπηρχε αναλογο δρομολογιο.Νομιζω μια φορα περιμενα το παλιο SUPERFAST I στο Μπαρι να ερθει απο Ανκονα αλλα δεν ειμαι σιγουρος.Παντως ανεφερα αυτην την γραμμη κυριως σαν εναλλακτικη λυση στους μηνες με μικρο μεταφορικο εργο.

Link to comment
Share on other sites

Όταν το horizon έμεινε μόνο του στο μπαρι τότε τα απογευματινά φαστ εκ περιτροπής πήγαιναν μπάρι και Αγκώνα χωρίς Ηγουμενίτσα όμως. Θυμάμαι με το 6 είχα κάνει αυτό το δρομολόγιο το 2005.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Με δεδομένο ότι για να είναι βιώσιμη μιά γραμμή,να υπολογίζονται οι ανάλογες αποσβέσεις ενός νεότευκτου παγίου στοιχείου και να εξυπηρετούνται οι υποχρεώσεις,κεφάλαιο 80 μυρίων ευρώ χρειάζεται τουλάχιστον 100 χιλιάδες πληθυσμό-πελατών -χρηστών.Και οι 2 νομοί το πιάνουν το νούμερο.Οπότε λογικά και με βάση τον υπάρχοντα ανταγωνισμό

αυτό θα είναι το δρομολόγιο αρχικά το 2011 και όταν έρθει και το δεύτερο,το δρομολόγιο θα γίνει κυκλικό και με τα 2 πλοία, ώστε ο ΝΗΣΟΣ ΧΙΟΣ να αποβιβάζεται στη Χίο πάντα πρώτος και να επιβιβάζεται για Πειραιά πάντα τελευταίος.Αυτό το είχαν αναλύσει-παρουσιάσει στο Πανεπιστήμιο Πειραιά νομίζω οι μελετητές της μελέτης Σ.Ε.ΘΑ.Μ και το είχε επικροτήσει σφόδρα ο Γεράσιμος Στρίτζης και έμεινε ως μελέτη ΣΕΘΑΜ ή κύκλοι του Στρίντζη.

Αν θυμάμαι καλά μιλάει για 5 βασικούς κορμούς -λιμάνια-νησιά που το μεγάλο καράβι τα συνδέει με τον Πειραιά,ή με άλλο μεγάλο λιμάνι, και μεταξύ τους κάνοντας κύκλους .Μάλιστα στην γραμμή που αναφέρει ο Μαργαρίτης παίζει και η Μυτιλήνη.

Στην μελέτη υπάρχουν 3 μεγάλοι και 3 μικροί κύκλοι.Κεντρικό Αιγαίο-Κυκλάδες-Δωδεκάνησα οι μεγάλοι και οι 3 μικροί περιλαμβάνουν τα μικρά νησιά που λειτουργούν ως ακτίνες.

Υπήρχε σαν αρχείο στην ιστοσελίδα του ΥΕΝ νομίζω επι Ανωμερίτη και Πασχαλίδη,κάπου 200 σελίδες +.Μετά την κατεβάσανε.Μάλιστα αναφέρεται ως ένα απο τα βασικά...έχοντας υπόψιν στον 2932/01 ΦΕΚ 140Α.

Οι κυκλοι του Στριντζη λοιπον(η του ΣΕΘΑΜ)ειναι μια πολυ καλη ιδεα αλλα πιστευω πως δεν πρεπει να αφορουν πανω απο 2 νησια(αντε 3 που να ειναι ομως σε πολυ κοντινη αποσταστη).Εξηγουμαι:

Γραμμη Πειραιας-Ευδηλος-Καρλοβασι-Χιος-Πειραιας και Πειραιας-Χιος-Καρλοβασι-Ευδηλος-Πειραιας.Με ενα συμβατικο των 26 μιλιων και υποθετοντας οτι χανει συνολικα 1.30 ωρα για φορτοεκφορτωση(μανουβρες)στα προηγουμενα 2 λιμανια,θα κανει σχεδον 11ωρες για το τελευταιο(τριτο)λιμανι(περιπου 210μιλια).Πρακτικα δηλαδη,ενας Χιωτης η Ικαριωτης(αναλογα με τον κυκλο),θα ξεκινουσε 12 το μεσημερι απο Πειραια και θα εφτανε στο νησι του κατα τις 11 το βραδυ:oΟι Σαμιωτες,επειδη παντα θα ειναι το δευτερο λιμανι(γιαυτο τους συμφερει:D)σταθερα θα εκαναν 9ωρες(ειτε στο πηγαινε ειτε στο ελα).

Το πιο ασχημο αυτου του δρομολογιου(παντα για τους Ικαρο-Χιωτες)θα ειναι το δρομολογιο για Πειραια,οταν το λιμανι τους ειναι το πρωτο στο Πειραιας-νησια.(αναχωρηση 7 απογευμα,αφιξη 6 το πρωι-η συνηθεια των Μυτιληνιων....).Μια πιθανη αποδεκτη λυση,ειναι το εναλλαξ,δηλαδη 3 μερες την βδομαδα ο ενας κυκλος,3 ο αλλος και την Κυριακη ξεκουραση:D

Εκεινο που ειχα σκεφτει εγω(ναι εγω,ο μεγας εφοπλιστης:P)ηταν ο κυκλος Πειραιας-Χιος-Μυτιληνη-Πειραιας και Πειραιας-Μυτιληνη-Χιος-Πειραιας εναλλαξ με τις μερες(χωρις παυση τις Κυριακες,ωστε να αλλαζουν και οι μερες καθε βδομαδα),που ετσι θα ικανοποιουσε και τα 2 νησια,ειτε απο πλευρα χρονου ταξιδιου ειτε απο ωραρια αφιξοαναχωρησεων.Χασιμο χρονου μονο σε ενα λιμανι και direct δρομολογια,ειτε προς Πειραια ειτε προς νησια,για τους επιβατες και των 2 νησιων.

Link to comment
Share on other sites

ναι εγω,ο μεγας εφοπλιστης:P
Κύριε συνάδελφε:P, θα διαφωνήσω με την λογική που έχει επικρατήσει τελευταία. Βλέπουμε μεγάλα και γρήγορα καράβια που για να βγαίνουν οικονομικά θα πρέπει να δουλεύουν με πολλά λιμάνια....πχ το ΝΗΣΟΣ ΧΙΟΣ, εάν έχεις υπ' όψη σου:D

Αντίθετα, πιστεύω σε νέες έξυπνες κοντινές γραμμές, με μικρότερα πλοία που θα μπορούν να δουλεύουν με λίγα λιμάνια και να μπορεί να είναι βιώσιμα όλο τον χρόνο.

Εγώ κύριε συνάδελφε:P...ας πούμε θα ήθελα να δω σε 12μηνη δρομολόγηση...καθημερινά το Ιθάκη ή το Πάρος στη γραμμή Ραφήνα-Άνδρο-Μεστά (σε περίπου 5 ώρες)... ή Ραφήνα-Μεστά-Μυτιλήνη (σε 8-9 ώρες) χωρίς βέβαια επιδότηση. Άντε και 2 φορές τη βδομάδα Ψαρά με επιδότηση,

Αυτό βέβαια χρειάζεται σοβαρή εταιρεία που θα επενδύσει σοβαρά και θα στηρίξει τη γραμμή. Αλλά δυστυχώς οι σοβαρές εταιρείες...συνήθως ακολουθούν την πεπατημένη οδό...και δύσκολα ρισκάρουν.

Link to comment
Share on other sites

ΝΗΡΕΑ εγω μαζι σου,συμφωνω απολυτα με την φιλοσοφια των ΄κοντινων γραμμων' και ειδικα με τα παραδειγματα που αναφερεις.

Εχω την εντυπωση,πως ενα μικρο Blue Star-ακι θα στεκονταν(με τον καιρο)πολυ καλα στις γραμμες που αναφερεις.Δυστυχως το μεγαλο θεμα με την Ραφηνα(η το Λαυριο)και τα Μεστα,ειναι πως θα πεισεις τις μεταφορικες να πηγαινουν εκειB)Ενα(2-3 το πολυ)τρακτορα εχουν στα λιμανια του Πειραια και της Χιου και κανουν την δουλεια τους...

Εξαλλου,ο Πειραιας ηδη ασφυκτια απο τα πλοια που προσεγγιζουν εκει,οποτε μια και υπαρχουν λιμανια στην δυτικη Αττικη(το Λαυριο ειδικα)καλο θα ηταν η Χιο-Μυτιληνια:P και Ικαρο-Σαμια να μετακομισουν προς τα εκει.Αλλα που...

Εν παση περιπτωσει κυριε συναδελφε,καλο θα ηταν να κανονισουμε ενα δειπνο στο Ledra Marriott:D να δουμε σε ποιες γραμμες θα βαλουμε τα βαπορια μας:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Να και μια πολύ καλή νέα ιδέα από το Ιόνιο αυτή τη φορά...για να μην νομίζουμε ότι μόνο στο Αιγαίο έχουμε καλές ιδέες.;)

[...]Παράλληλα, ο κ. Βυθούλκας κάλεσε όλους τους τοπικούς φορείς να συμβάλουν ούτως ώστε να δημιουργηθεί γραμμή πλοίου Ηγουμενίτσας, Κεφαλλονιάς, Ζακύνθου, τουλάχιστον για τους καλοκαιρινούς μήνες, επισημαίνοντας:

“Με την κατασκευή της Εγνατίας Οδού οι αποστάσεις στην Ελλάδα έχουν μικρύνει πάρα πολύ. Η Ζάκυνθος έχει έρθει πιο κοντά όχι μόνο στη Βόρεια Ελλάδα, αλλά και σε όλα τα Βαλκάνια και είναι ευκαιρία να εκμεταλλευτούμε τις δυνατότητες που μας δίνει το συγκεκριμένο έργο, με τη δρομολόγηση πλοίου από την Ηγουμενίτσα για την Κεφαλλονιά και τη Ζάκυνθο. Εάν ολοκληρωθεί και η Ιόνια οδός, τότε τα πράγματα θα είναι ακόμη πιο θετικά και αισιόδοξα για το μέλλον”

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ενώ ακόμα εκκρεμεί η σύνδεση με τον Πειραιά...συζητείται η εμπορευματική σύνδεση με το Μπάρι, όπως γράφουν σήμερα τα ΡΕΘΕΜΝΙΩΤΙΚΑ ΝΕΑ....στα πλαίσια των θαλασσιων δρόμων της Μεσογείου...και με το ενεργό ενδιαφέρον της ΑΝΕΚ. Περίεργο δεν είναι, όταν υπάρχουν δίπλα τα πολύ πιό οργανωμένα λιμάνια των Χανίων και του Ηρακλείου?

Link to comment
Share on other sites

Καποτε ειχα διαβασει οτι με την ολοκληρωση της Ιονιας οδου και συνυπολογιζοντας οτι θα εχουν τελειωσει ολες οι φασεις του λιμενα Ηγουμενιτσας,καποια δρομολογια της Πατρας θα μετακομισουν πανω.Μαλιστα στο ιδιο αρθρο τονιζονταν οτι στο βαθος του χρονου,η Πατρα θα χασει αρκετα απο τα δρομολογια της και η Ιτσα θα γινει η κεντρικη δυτικη πυλη της χωρας...

Γνωμη μου ειναι πως δυσκολα θα εγκαταληφθει η Πατρα γιατι εξυπηρετει κυριως την Αθηνα αλλα απ την αλλη πρεπει να σκεφτουμε οτι αρκετα πλοια κατεβαινουν μεχρι το Αχαικο λιμανι μισοαδεια επο επιβατες και οχηματα και σιγουρα για αυτα που πηγαινουν με 25μιλια κ πανω,τα πετρελαια κοστιζουν αρκετα.

ΥΓ.Proud μην μας πεις για αυτους που ετρωγαν χαρουπια στην Ηγουμενιτσα:D,να εισαι αντικειμενικος!

Link to comment
Share on other sites

θα πω μονο οτι και οσοι κατεβαινουν ηγουμενιτσα, πληρωνουν σα να πηγαινουν μεχρι πατρα;)

οταν τελειωσει η ιονια οδος μπορει να παιξουν τετοιες μειωσεις. ειμσι επιφυλακτικος για ενα λογο. ολοι οι αυτοκινητοδρομοι θα εχουν (ηδη εχουν σε καποιο βαθμο) διοδια που τσουζουν. βαλτε και οτι η ΕΕ ηδη επιδοτει την δια θαλασσης μεταφορα, ειναι νωρις ακομη για προβλεψεις

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ποια γραμμη πιστευετε αυτην τη στιγμη ειναι η καταλληλοτερη για να επενδυσει καποιος βαζοντας πλοιο?

ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ

πορθμεια πχ μαρμαρι ραφηνα,αιδηψος αρκιτσα κτλ

Γραμμες πχ ανδρο τηνο μυκονο κτλ

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα ειναι λιγο σχετικό κι εξαρτάται από τι πλοίο (χαρακτηριστικα ηλικια) θα είχα στα χέρια μου.

Όσο αφορά τις γραμμές, οι περισσότερες γραμμές καλύπτονται επαρκώς και μονο κάτι λίγα κενά υπάρχουν το καλοκαίρι που δεν φτανουν να στηρίξουν ενα βαπόρι σε ετήσια δρομολόγηση.

Προσωπική μου άποψη δεν θα ασχολιόμουν καν με την ακτοπλοία.Καλύτερα ένα μοτορσιπάκι να βρεις κανα κοντρατο για τα νησιά και να πηγαίνεις τσιμέντο κι αμμοχάλικα παρά ακτοπλοία.

Link to comment
Share on other sites

Αν ειχα ενα πλοιο σαν το δαιδαλος ή πρεβελης(πολυ ομορφα πλοια και τα δυο) με ταχυτητα γυρω στα 18-19 μιλακια θα το εβαζα σε μια γραμμη Ηρακλειο-σαντορινη-ναξο-παρο-συρο-πειραια και το αναποδο.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από ποια σκοπιά το βλέπει κανείς.

Αν το πάρουμε από καθαρά εφοπλιστική - κερδοφόρα άποψη, και εφόσον βέβαια ...πέθαινε και ο εκατομμυριούχος θείος μου στο Σικάγο την ύπαρξη του οποίου μέχρι τότε αγνοούσα :P, θα έβαζα ένα αμφίπλωρο στην γραμμή Πέραμα - Σαλαμίνα ;). Δεν νομίζω να είναι τυχαίο το ότι σχεδόν κάθε ...εβδομάδα προστίθεται και ένα ολοκαίνουργο - απαστράπτον - μπιχλιμπιδάτο πλοίο στην γραμμή, ούτε βέβαια το ότι τα ναυπηγεία στο Πέραμα και την Σαλαμίνα τα τρία τελευταία χρόνια απασχολούνται αποκλειστικά σχεδόν και μόνο με την κατασκευή νέων αμφίπλωρων, εκ των οποίων το 90% προορίζεται για την συγκεκριμμένη γραμμή.

Τώρα αν πάρουμε το ερώτημα από απόψεως κεφιού, πλάκας και ...ευσεβών πόθων, θα έβαζα ένα πλοίο στην γραμμή Πειραιάς - Πέραμα - Ασπρόπυργος - Ελευσίνα - Φανερωμένη Σαλαμίνας μεθ' επιστροφής... :eek: Το τι εισιτήριο θα έκοβα σε παλαβο-καραβολάτρες στο συγκεκριμμένο ...δρομολόγιο, δεν λέγεται. Άσε που θα τράβαγα και τις φωτογραφίες της ζωής μου επί καθημερινής βάσεως..... :D

Link to comment
Share on other sites

Τώρα αν πάρουμε το ερώτημα από απόψεως κεφιού, πλάκας και ...ευσεβών πόθων, θα έβαζα ένα πλοίο στην γραμμή Πειραιάς - Πέραμα - Ασπρόπυργος - Ελευσίνα - Φανερωμένη Σαλαμίνας μεθ' επιστροφής... :eek: Το τι εισιτήριο θα έκοβα σε παλαβο-καραβολάτρες στο συγκεκριμμένο ...δρομολόγιο, δεν λέγεται. Άσε που θα τράβαγα και τις φωτογραφίες της ζωής μου επί καθημερινής βάσεως..... :D

Προσωπικα θα εβγαζα και διαρκειας για τη γραμμη σου!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...