Jump to content
Shipfriends

Ελισάβετ Δήμητρα (ΙΜΟ 8834811)


Recommended Posts

Το Samos Sky έχει πουληθεί από την Σαμιακή εταιρεία που έχει τα Samos Spirit,Samos Sun και Samos Star εδώ και 3-4 χρόνια και οι νέοι του πλοιοκτήτες το δουλεύουν στις Σποράδες.

Link to comment
Share on other sites

Ας δούμε το SAMOS SKY σε 1,2, φωτό στην Σκιάθο τον Οκτώβριο του 2007.

Η αλήθεια είναι ότι όταν το είχα δει να μπαίνει στο μικρό λιμανάκι της Σκιάθου (εκεί δηλαδή που δένουν εκδρομικά και ψαροκάικα) με είχε παραξενέψει το όνομα του, και είχα υποθέσει ότι πραγματοποιούσε κάποιο τουρ από την Σάμο στην Σκιάθο.... :rolleyes::P

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Τελικα το ΕΛΙΣΑΒΕΤ ειναι το παλιο SAMOS SKY.

Κοιτοντας τη μια και μοναδικη φωτογραφια που εχω ,ειδα οτι εινα αδελφο αλλα τελικα ο ΣΕΙΡΟΣ εδωσε εμεσα τη λυση με αποδειξεις.

Στο site του υπαρχουν δυο φωτο του πλοιου σαν SAMOS SKY.Τα χρωματα παραμενουν τα ιδια ενω απο τοτε υπηρχε και η ταμπελα ELISABET CRUISES.

Link to comment
Share on other sites

Σωστός ο polmyt. Προφανώς η εταιρεία που το έχει, μετά από κάποια χρόνια,

Το Samos Sky έχει πουληθεί από την Σαμιακή εταιρεία που έχει τα Samos Spirit,Samos Sun και Samos Star εδώ και 3-4 χρόνια και οι νέοι του πλοιοκτήτες το δουλεύουν στις Σποράδες.

αποφάσισε να του αλλάξει το όνομα. Λογικό αν σκεφτεί κανείς ότι δούλευε - δουλεύει στις Σποράδες με το SAMOS σαν πρώτο συνθετικό του ονόματος του....

...όταν το είχα δει να μπαίνει στο μικρό λιμανάκι της Σκιάθου (εκεί δηλαδή που δένουν εκδρομικά και ψαροκάικα) με είχε παραξενέψει το όνομα του, και είχα υποθέσει ότι πραγματοποιούσε κάποιο τουρ από την Σάμο στην Σκιάθο.... :rolleyes::P

Η αλήθεια είναι ότι κάτι ...αμυδρό μου θύμιζε (το οποίο όπως μας υπέδειξε ο polmyt ήταν τελικά η ταμπέλα ELISABET CRUISES που είχε και όταν το φωτογράφησα το 2007),

...Τα χρωματα παραμενουν τα ιδια ενω απο τοτε υπηρχε και η ταμπελα ELISABET CRUISES.

αλλά όταν οι άνθρωποι που δούλευαν στο πλοίο στο λιμανάκι της Αμαλιάπολης μου είπαν το όνομα του (ΕΛΙΣΑΒΕΤ) δεν πήγε καθόλου το μυαλό μου στο SAMOS SKY.

Τελικά λοιπόν ...ανακαλύψαμε μόνο ένα που δεν γνωρίζαμε (???) από τα "αδελφά", το ΑΓΚΙΣΤΡΙ ΣΤΑΡ. Γνωρίζουμε άραγε κάτι για αυτό ???

Edited by ΣΕΙΡΙΟΣ
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
ΣΕΙΡΙΟΣ said:
Το ΕΛΙΣΑΒΕΤ πρώτα λοιπόν, φωτογραφημένο σήμερα στο πανέμορφο λιμανάκι της Αμαλιάπολης - Μαγνησίας. Μαζί με το πλοιάριο που είναι δεμένο δίπλα του, το ΕΛΙΣΑΒΕΤ ΙΙ το οποίο θα δούμε σε άλλο θέμα, πραγματοποιούν ημερήσιες κρουζιέρες από την Αμαλιάπολη στα νησιά των Σποράδων.

ΕΛΙΣΑΒΕΤ

[ATTACH]8860[/ATTACH]

polmyt said:
Τελικα το ΕΛΙΣΑΒΕΤ ειναι το παλιο SAMOS SKY.

Κοιτοντας τη μια και μοναδικη φωτογραφια που εχω ,ειδα οτι εινα αδελφο αλλα τελικα ο ΣΕΙΡΟΣ εδωσε εμεσα τη λυση με αποδειξεις.

Στο site του υπαρχουν δυο φωτο του πλοιου σαν SAMOS SKY.Τα χρωματα παραμενουν τα ιδια ενω απο τοτε υπηρχε και η ταμπελα ELISABET CRUISES.

Πάμε πρώτα να δούμε τις δύο φωτογραφίες 1, 2, του SAMOS SKY για τις οποίες μας παρέπεμψε ο φίλος polmyt στο πάλαι ποτέ :P site μου, και οι οποίες βέβαια υπήρχαν και στο gallery του φόρουμ πολύ καιρό πριν ;).

Να πούμε λοιπόν ότι το πλοιάριο όταν αγοράστηκε από την ELISABET CRUISES είχε παραμείνει για κάποιο διάστημα ως SAMOS SKY (οι πιό πάνω φωτό είναι από τον Οκτώβριο του 2007) αλλά την επόμενη κιόλας χρονιά είχε μετονομαστεί σε ΕΛΙΣΑΒΕΤ - ΔΗΜΗΤΡΑ όπως μπορούμε να δούμε σε φωτό (log in) στο shipsnostalgia με ημερομηνία Σεπτέμβρη του 2008. Δεν μπορώ βέβαια να γνωρίζω αν φέτος μετονομάστηκε σε ...σκέτο ΕΛΙΣΑΒΕΤ ή αν απλά οι άνθρωποι του πληρώματος που ρώτησα ...βαρεθήκανε να μου πουν ολόκληρο το όνομα του :D.

ΣΕΙΡΙΟΣ said:
...αλλά όταν οι άνθρωποι που δούλευαν στο πλοίο στο λιμανάκι της Αμαλιάπολης μου είπαν το όνομα του (ΕΛΙΣΑΒΕΤ) δεν πήγε καθόλου το μυαλό μου στο SAMOS SKY.

Να προσθέσω τέλος ότι εκτός από το ΕΛΙΣΑΒΕΤ - ΔΗΜΗΤΡΑ και το ΕΛΙΣΑΒΕΤ ΙΙ που τα είχαμε δει εδώ μαζί στο λιμανάκι της Αμαλιάπολης, η εταιρεία έχει ακόμα ένα πλοιάριο, το ΕΛΙΣΑΒΕΤ ΙΙΙ (φωτό 1, 2, από το shipsnostalgia)

Edited by polmyt
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Το ΕΛΙΣΑΒΕΤ-ΔΗΜΗΤΡΑ εκτός από τις Κουκουναριές, αλλά και το λιμάνι της Σκιάθου, μετέφερε μερικές φορές εκδρομείς κάνοντας το δρομολόγιο Αιδηψός-Άγιος Γεώργιος Λιχάδος-Άγιος Κωνσταντίνος-Αχίλλειο Μαγνησίας.

Edited by proud_ionian
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Το Ελισάβετ Δήμητρα (IMO No: 8834811) είναι κατασκευασμένο το 1990. Το πρώτο όνομα του πλοίου ήταν Luxor μέχρι το 1994 που μετονομάστηκε Alina 2. Στην Ελλάδα ήρθε το 2000 με το όνομα Χριστίνα μέχρι το 2008, όπου μετονομάστηκε Samos Sky και το 2010 άλλαξε το όνομα του σε Ελισάβετ Δήμητρα. Το όνομα της εταιρείας του είναι Ελισάβετ ΙΙΙ Ν.Ε.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το Ελισάβετ Δήμητρα ξεκίνησε το Σάββατο τα ταξίδια του απο την Αμαλιαπολη. Πρώτοι προορισμοί για την φετινή χρονιά ήταν η παραλία Ραχων, ο Άγιος Γεώργιος Λιχαδας και το Γρεγολιμανο. Ενώ χθες πήγε στην Σκιάθο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το Ελισάβετ Δήμητρα αποκτήθηκε από την Elisabet Cruises το 2006. Έχει μήκος 37 μέτρα, πλάτος 7,50 μέτρα, 3 μηχανές ( 2 DAEWOO και 1 VOLVO), που του δίνουν ταχύτητα 14-15 κόμβους, 2 ηλεκτρογεννήτριες και αποτελείται από τρία καταστρώματα. Στο κάτω κατάστρωμα υπάρχει ένας ημίκλειστος χώρος και ένα κλειστό επιπλωμένο σαλόνι με κυλικείο. Στο μεσαίο κατάστρωμα υπάρχουν δυο ανοικτοί χώροι, ένα κλειστό επιπλωμένο σαλόνι και επίσης η γέφυρα του πλοίου. Το πάνω κατάστρωμα είναι ένα ανοικτό sundeck.

Edited by Panagia Ekatontapiliani
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 1 month later...
  • 3 months later...
  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 6 months later...
  • 3 months later...
  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...