Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

πάντως στα σκαριά υπάρχει μελέτη απο τον ελληνικό νηογνώμονα για την κατάργηση των απαγορευτικών η οποία απο ότι ξέρω πρόκειται να κατατεθεί στο υπουργείο,εγώ είμαι υπέρ τέτοιων προσπαθειών για λόγους που αρκετές φορές έχω αναφέρει όπως ότι δεν μπορεί πλέον να μιλάμε για απαγορευτικό σε πλοία μεγέθους των παλλάς η άλλων μεγαθήριων.Τα πλοία έχουν δυνατότητες να αντιμετωπίσουν μεγάλες καταστάσεις θαλασσοταραχής και η νομοθεσία που αφορά την ευστάθεια των εμπορικών πλοίων είναι ιδιαίτερα αυστηρή απόδειξη ότι τα πλοία δεν κινδυνευουν είναι ότι τα διώχνουν σα ro/ro όταν έχει απαγορευτικο.Εξάλλου μη ξεχνάμε ότι τα πάντα είναι σχετικά μπορεί να σου τύχει να περάσεις το καρπάθιο χωρίς απαγορευτικό και να φάς θάλασσα που δεν θα έτρωγες ούτε στο εννιάρι σε μια άλλη περιοχή

Επίσης οι άνθρωποι που ταξιδεύουν τα καράβια γνωρίζουν πως πρέπει να ταξιδέψουν για να ελαχιστοποιήσουν τυχόν κινδύνους

Link to comment
Share on other sites

Throught the development of Code it was recognised that, in view of a wide variety of types, sizes of ships and their operating and environmental conditions, problems of safety against accidents related to stability have generally not yet been solved. In particular, the safety of a ship in a seawy involves complex hydrodynamic phenomena which up to now have not been adequately investigated and understood. Ships in seaway should be treated as a dynamical system and relationships between ship and environmental conditions like wave and wind excitations are recognized as extremely important elements.It is recognized that development of stability criteria based on hydrodynamic aspects and stability analysis of a ship in a seawy, poses, at present, complex problems which require further research.

SOLAS Resolution A749 preamble reg 3.

Εαν εχουμε κατι νεωτερο στον τομεα της δυναμικης ευσταθειας απο αυτο και το γνωριζεις θα παρακαλουσα πολυ να μας το πεις γιατι η επιστημη προχωρα συνεχεια και μπορει να εμεινα πισω (ειμαι της παλιας σχολης:D).

Το γιατι υπάρχει απαγορευτικο το εχουμε ξαναπει, το οτι ειναι λαθος να δενει ενα βαπορι 90 μετρων και αλλο ενα 190 στις ιδιες συνθηκες το ειπα απο μονος μου.

Το θεμα των λιμανιων το εθεσα επισης απο μονος μου.

Το να ταξιδεψεις πες οτι απο γνωση και εμπειρια ειναι επισης γνωστο. Το που θα πας να κρυφτεις μπορει να το πει καποιος υπευθυνα?

Εκτος και αν στην Ελλαδα του 2008 θεωρειται φυσιολογικο ενα βαπορι 80 εκ δολαριων να κοβει βολτες εξω απο το λιμανι και να μην μπορει να δεσει και αρα να τραβαει για "ασφαλες αγκυροβολιο".

Το να αναλυουμε το πραγμα απεξω ειναι ευκολο, το να το βιωνουμε μας κανει υποκειμενικους αλλα σιγουρα πιο υπευθυνους στο να το γνωριζουμε και να εχουμε και επιγνωση των κινδυνων.

Ας βγει λοιπον η ΕΜΥ, αφου αυτη και μονο αναγνωριζεται ως επισημη πηγη προγνωσης, να μας δωσει ανα πασα στιγμη significant wave forecast για καθε περιοχη, να ειναι εντος οριων για καθε βαπορι, ας βγει μετα ο οποιοσδηποτε φορεας να μας δωσει εγγραφως και επισημως πιστοποιηση οτι η Ναξος με 9 μποφωρ ειναι ασφαλες λιμανι για να πας και να δεσεις κλπκλπ, και μετα ας αντικρουσουμε τον ΙΜΟ εκτος αν ο ιδιος εχει αναιρεσει αυτα που λεει και μπορει να μας πει σε οποιαδηποτε δυναμικη κατασταση οτι το βαπορι μας εκει επιβιωνει και εκει οχι.

Και μετα ας καταργησουμε τα απαγορευτικα.

Καλημερα

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τους κανονισμούς που υπάρχουν σε ένα πλοίο η τιμή του μοχλοβραχίονα επαναφοράς GΖ που καθορίζει την ευστάθεια σε εγκάρσιες κλίσεις πρέπει να μεγιστοποιείται σε γωνία πάνω απο 25 μοίρες στις περισσότερες περιπτώσεις η μεγιστοποίηση γίνεται σε ακόμα μεγαλύτερες γωνίες,Πλοία μεγαθύρια λοιπόν με τις συχρονες τεχνολογίες και τα antirolling systems είναι πολύ δύσκολο να φτάσουν και να ξεπεράσουν τις 25 μοίρες κλίση.

Το θέμα ασφάλειας η μη σε δύσκολα λιμάνια των κυκλάδων η των δωδεκανήσων δεν το αναφέρω μιας και δεν είμαι ναυτικός για να το κρίνω,ωστόσο νομίζω πως είναι σοβαρό θέμα και μεγάλη συνιστώσα στο θέμα κατάργησης η μη των απαγορευτικών

Link to comment
Share on other sites

Καλά και άγια τα όσα τεχνικά μας λες, αλλά εγώ -και θα συμφωνήσω με τον aiolosii- προτιμώ να είμαι στη στεριά με απαγορευτικό ... παρά

...κι ας υπογράφουν όλοι οι ναυπηγοί του κόσμου ότι το πλοίο δεν έχει κανένα πρόβλημα ευστάθειας.
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τους κανονισμούς που υπάρχουν σε ένα πλοίο η τιμή του μοχλοβραχίονα επαναφοράς GΖ που καθορίζει την ευστάθεια σε εγκάρσιες κλίσεις πρέπει να μεγιστοποιείται σε γωνία πάνω απο 25 μοίρες στις περισσότερες περιπτώσεις η μεγιστοποίηση γίνεται σε ακόμα μεγαλύτερες γωνίες,Πλοία μεγαθύρια λοιπόν με τις συχρονες τεχνολογίες και τα antirolling systems είναι πολύ δύσκολο να φτάσουν και να ξεπεράσουν τις 25 μοίρες κλίση.

Το προβλημα αγαπητε δεν ειναι η συμπεριφορα σε κατασταση intact (ευσταθεια αθικτη δηλαδη πλοιο ακινητο στο λιμανι) αλλα η κατασταση dynamic ή απλα δυναμικη δηλαδη πως συμπεριφερεται μεσα στα κυματα. Και εκει η ιδια η επιστημη μας λεει οτι ακομα δεν εχει βγαλει ακρη..

Τα πραγματα δεν ειναι τοσο απλα οσο ακουγονται, και δυστυχως βαπορια ακομα χανονται και ας μην τα φορτωσουν ευκολα στους συγχωρεμενους ολα, γιατι λιγο λιγο μετα απο το μοιραιο και με τη βοηθεια της επιστημης και της ερευνας καταληγουμε πολλες φορες να βρισκουμε λαθη σχεδιαστικα και κατασκευαστηκα εκτος απο τα λαθη των συγχωρεμενων.

Η λαϊκη ρηση για τη σταμνα και την πηγη ειναι γνωστη

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα αγαπητε δεν ειναι η συμπεριφορα σε κατασταση intact (ευσταθεια αθικτη δηλαδη πλοιο ακινητο στο λιμανι) αλλα η κατασταση dynamic ή απλα δυναμικη δηλαδη πως συμπεριφερεται μεσα στα κυματα. Και εκει η ιδια η επιστημη μας λεει οτι ακομα δεν εχει βγαλει ακρη..

Υπάρχουν προσσεγίσεις που λένε πόσο αλλάζει η καμπύλη σε κατάσταση υπηρεσίας και η μετατόπιση της δυναμικής κατάστασης δεν είναι τόσο τραγική σε σχέση με την στατική,εξάλλου έχω ακούσει πως μετά το ESTONIA υπήρξε ευαισθητοποίηση για τους τρόπους άυξησης της δυναμικής ευστάθειας,επαναλαμβάνω πως μιλάω περισσότερο για τα μεγαλύτερα και σύγχρονα πλοία όχι για πλοία μεγέθους του Παναγία Τήνου

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα μετο βιντεακι ,υπηρχε και κοσμος μεσα ή επαιζε κανενα παιδακι στη μπανιερα του με τα καραβακια του;τι ηταν αυτο;πληρωσανε ολοι αυτοι για να ταξιδεψουν;Αυτο θα πει να αποκτας εμπειριες απ τη ζωη.Να πληρωνεις για να τις αποκτησεις και αν επιζησεις να φροντισεις συντομα να τις ξεγραψεις απ το μυαλο σου!

Link to comment
Share on other sites

Μιας που ξανανοίχτηκε το θέμα να συμφωνήσω με τον aiolos ii του οποίου η άποψη του ταυτίζεται με την δική μου.

Στα λιμάνια η κατασταση με ανέμους 9-10 μποφώρ είναι συνήθως τραγική οπότε μόνο και μόνοαυτός ο λόγος επιβάλει το απαγορευτικό.

Αν πάρουμε για παράδειγμα την γραμμή της Ικαρίας Σάμου,σήμερα το απόγευμα επικοινώνησα τηλεφωνικά με τον λιμενάρχη Ευδήλου και μου είπε χαρακτηριστικά ότι προβλήτα δεν βλέπεις παραμόνο πήδακες νερου και στην νότια Ικαρία έχουν τραβερσ΄'ωσει μέσα από τον κάβο Πάπα πολλά εμπορικά που ανέβαιναν για Στενά, ,στο καρλόβασι γνωστός μου που υπηρετεί εκεί και κατέβηκε μια βόλτα από το λιμάνι είπε ότι η μπουκα έχει κύματα βουνά και η θάλσσα καβαλάει το εξωτερικό μπαστούνι για πλάκα,και στο Βαθύ φίλη μου πράκτορας μου είπε ότι έχει πολύ αέρα και η θάλλασσα λούζει τον σταθμό επιβατών απέξω.

Σε αυτή την κατάσταση άντε και ξεκινάς που θα πας να δέσεις?

Ισως στο Βαθύ μόνο να τα καταφέρεις κι εκεί μόνο αν έχεις βαπόρι με τις ελικτικές ικανότητες ενός ΜΥΚΟΝΟΣ.Τα άλλα δύο εκ των προτέρων τα έχεις διαγράψει

Όμως με αυτές τις συνθήκες δεν θα καλοπεράσεις και στο πέλαγος.Πέρυσι τέτοια εποχή (28ιανουαρίου ήταν) γνωστό ΕΓ/ΟΓ από τα καλοτάξιδα σκαριά,έπεσε σε Μαίστρο ανάλογης έντασης (10 μποφώρ) και οι κλήσεις που έπερνε ήταν της τάξης των 22 και 23 μοιρων.Ό γιατρός του πλοίου το τράβηξε σε βιντεάκι το οποίο πραγματικά έκοβε την ανάσα.

Όταν λοιπόν τα περισσότερα λιμάνια είναι ανασφαλή, όταν υπάρχουν καταστάσεις που μπορεί κάποια πλοία μικρού ή μεσαίου μεγέθους να ζοριστούν πιστεύω δεν αξίζει τον κόπο να ξεκινήσεις να πας δρομολόγιο να αναλάβεις το ρίσκο για να μεταφέρεις ελάχιστους επιβάτες (γιατι ελάχιστοι θα είναι αυτοί που θα μπουν όταν θα ακουσουν 9-10)και φορτηγά.

Μπορούν να περιμένουν την επόμενη ημέρα.

Ούτως ή άλλως τα χαμηλά πλέον μπορεί να εμφανίζουν πιο αντονα φαινόμενα αλλά περνάνε γρήγορα με αποτέλεσμα σπανιότατα το απαγορευτικό να κρατήσει πέραν του 24ωρου.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 7 months later...

Τα απαγορευτικά απόπλου εκτός από την ξεκούραση των πληρωμάτων, την (αναπόφευκτη) ταλαιπωρία των ταξιδιωτών και τις ...γκάφες ολκής B), έχουν ως αποτέλεσμα πολλές φορές και κάποιες συναντήσεις πλοίων που διαφορετικά πολύ δύσκολα θα βλέπαμε.

Δύο φωτογραφίες λοιπόν στον Πειραιά από ''απαγορευτικό'', η πρώτη τέλη Ιανουαρίου και η δεύτερη αρχές Φεβρουαρίου 2008.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε ΣΕΙΡΙΟΣ μιας και μου έδωσες την ευκαιρία, ήθελα να πω ότι για τα πληρώματα των πλοίων η έκδοση ενός απαγορευτικού δεν είναι πάντα ένα ευχάριστο διάλειμμα.

Σε ένα απαγορευτικό αρκετά πλοία παραμένουν δεμένα χωρίς να φορτώσουν με το δρομολόγιό τους να βγαίνει ανεκτέλεστο εξ αρχής οπότε εκεί υπάρχει ένα ευχάριστο διάλειμμα στο οποίο μπορείς να κάνεις με άνεση χρόνου κάποιες τρέχοντες δουλειές του βαποριού ή να δεις καμιά ωρίτσα παραπάνω το σπίτι σου.

Αλλα πλοία όμως τα οποία φορτώνουν και είναι stand by να φύγουν αμα την άρση του απαγορευτικού όπως χτες το ΚΡΗΤΗ ΙΙ, το ΡΟΜΙΛΝΤΑ και το παλάτι εκεί για τα πληρώματα είναι δράμα και πραγματικά από θέμα κούρασης καλύτερα να ταξίδευαν.

Οι επιβάτες μπαινοβγαίνουν διαρκώς στο βαπόρι, κάποιος πρέπει να είναι παρων συνεχεια στο embarkation να τσεκάρει τα εισιτήρια, δυστροπούν με την απρόσμενη ταλαιπωρία τους και ή ρωτούν συνέχεια ή τα βάζουν με το πλήρωμα κάποιοι μυστήριοι , άλλος μπορεί να θέλει να αδειάσει το μισό γκαράζ ώστε να πάρει το αμάξι του και να φύγει γιατί βαρέθηκε να περιμένει, άλλος θέλει καμπίνα αλλά μπορεί να είναι όλες φουλ οπότε αρχίζει και φωνάζει,...

Αυτά είναι πραγματικά περιστατικά που τα έχω ζήσει σε απαγορευτικά και ειλικρινά για το πλήρωμα πραγματικά ήταν σκέτη ταλαιπωρία και κούραση μεγαλύτερη από αυτή της καθημερινότητας.

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώντας τα τελευταία απαγορευτικά που έχουν τύχει έχω δει ότι οι περισσότερες εταιρίες που τα πλοία τους περιλαμβάνουν στο δρομολόγιό τους πέραν της μίας προσέγγισης δεν βάζουν φόρτωση πριν την άρση του ή πριν γίνει πρόβλεψη ότι επίκειται βελτίωση των καιρικών συνθηκών στο αμέσως επόμενο χρονικό διάστημα.

Link to comment
Share on other sites

...για τα πληρώματα των πλοίων η έκδοση ενός απαγορευτικού δεν είναι πάντα ένα ευχάριστο διάλειμμα...

Συμφωνώ φίλε Earl. To γενίκευσα πολύ το θέμα, λέγοντας απλά και μόνο ''ξεκούραση των πληρωμάτων''. Πάντως πιστεύω πως θα συμφωνήσουμε ότι είναι τουλάχιστον ένα διάλειμμα (ευχάριστο, η λιγότερο ευχάριστο), μια ανάπαυλα -νομίζω- ευπρόσδεκτη από τους ναυτικούς.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πάντως τελικά αυτά τα "απαγορευτικά" έχουν την πλάκα τους.

Εκτός του Superferry που ταξιδεύει αυτή τη στιγμή χώρις βέβαια επιβάτες, μπορεί να δει κανείς στο AIS δεκάδες πλοία φορτηγά και τάνκερς να διασχίζουν αυτή τη στιγμή τα Ελληνικά πελάγη, που φαντάζομαι αρκετά από αυτά μπορεί να έχουν και το μισό μέγεθος από π.χ το Φαιστός Παλάς που παραμένει ακιητοποιημένο.

Ένα πράγμα δηλαδή "επιβάτες μόνο να μην έχετε, και άντε κόψτε τον λαιμό σας".:D:(:P

Η είναι επικίνδυνο να ταξιδεύει κάποιο πλοίο υπό αυτές τις καιρικές συνθήκες, ή δεν είναι.....

Εμείς πάντως το απαγορευτικό το δώσαμε, τώρα ότι κι αν γίνει, καλυμμένοι είμαστε.....

Link to comment
Share on other sites

Ένα πράγμα δηλαδή "επιβάτες μόνο να μην έχετε, και άντε κόψτε τον λαιμό σας"

Εξαιρουμένων των κρουαζιερόπλοιων που ταξιδεύουν κανονικότατα με επιβάτες και πρέπει να πιάσουν και στους προορισμούς τους με τέτοιους καιρούς. Και εντάξει τώρα κυκλοφορούν κάμποσα 200άρια+ κρουαζιερόπλοια που δεν χαμπαριάζουν απο Αιγαίο, τον παλιό καιρό όμως ταξίδευαν κάτι Stella Maris, Stella Oceanis, ο Οδυσσευς και τόσα τόσα άλλα όταν οι "Καζαντζάκηδες" και τα άλλα αναλόγου μεγέθους καθόταν στο λιμάνι.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Να εξαλείψουν την ταλαιπωρία των επιβατών στα πλοία και την απομόνωση των νησιών λόγω των απαγορευτικών απόπλου που εκδίδονται με βάση τις μετεωρολογικές προβλέψεις επιχειρούν τώρα η Εθνική Μετεωρολογική Υπηρεσία και το Ελληνικό Κέντρο Θαλασσίων Ερευνών, που κάθισαν στο ίδιο τραπέζι για να συζητήσουν, προσκεκλημένοι του υφυπουργού Αμυνας Ιω. Πλακιωτάκη.

«Μπορούμε να μειώσουμε τα απαγορευτικά απόπλου από 60 κατά μέσον όρο τον χρόνο που είναι σήμερα, σε κάτω από δέκα τον χρόνο», υποστήριξαν οι εκπρόσωποι της ΕΜΥ και του ΕΛΚΕΘΕ, παρουσιάζοντας το σχέδιό τους για τη βελτίωση των μετεωρολογικών προβλέψεων. Σήμερα τα απαγορευτικά απόπλου για τα πλοία της ακτοπλοϊας εκδίδονται με βάση τις προγνώσεις της ΕΜΥ για τους ανέμους.

Το σχέδιο ΕΜΥ και ΕΛΚΕΘΕ έχει στόχο να εξαλείψει την ταλαιπωρία των επιβατών στα πλοία και την απομόνωση των νησιών από τα απαγορευτικά απόπλου. «Τα πλοία ωστόσο κινδυνεύουν από τα κύματα και όχι από τον άνεμο», εξηγεί στο «Εθνος» ο ναυπηγός Τακβόρ Σουκισιάν, από το ΕΛΚΕΘΕ. Συνεπώς η βελτίωση της πρόγνωσης της κατάστασης της θάλασσας σε διάφορες περιοχές θα μπορούσε να προσφέρει ασφαλέστερες προγνώσεις.

Ηδη, το ΕΛΚΕΘΕ με το Σύστημα Ποσειδών διαθέτει μετεωρολογικούς σταθμούς ποντισμένους σε δώδεκα σημεία σε όλη την Ελλάδα. Ομως, δεν επαρκούν για να καλύψουν τις ανάγκες μιας ιδιαίτερα δύσκολης θάλασσας όπως είναι το Αιγαίο. «Το Αιγαίο είναι μια από τις δυσκολότερες θάλασσες στον κόσμο, λόγω της πληθώρας των νησιών τα οποία διαφοροποιούν την ένταση και τη διεύθυνση των ανέμων», υποστηρίζει στο «Εθνος» ο κ. Μυσιρλίδης από την ΕΜΥ.

Καλύτερη πρόγνωση

«Για να επιτύχουμε καλύτερη πρόγνωση θα πρέπει να ενταχθεί στο δελτίο ναυτιλίας πρόγνωση για το ύψος του κύματος. Ωστόσο, για να μπορέσουμε να επιτύχουμε τέτοια πρόγνωση, θα πρέπει να έχουμε περισσότερες μετεωρολογικές παρατηρήσεις», εξήγησε ο κ. Μυσιρλίδης. ΕΜΥ και ΕΛΚΕΘΕ προτείνουν την τοποθέτηση αυτόματων μετεωρολογικών σταθμών πάνω σε πλοία της ακτοπλοϊας, ώστε όταν τα πλοία διασχίζουν το Αιγαίο να μεταδίδουν κατά τη διάρκεια του πλου τους όλα τα μετεωρολογικά στοιχεία που μπορούν να συλλέξουν.

Σήμερα αυτό γίνεται με απλούστερα μηχανήματα και με την εθελοντική προσφορά των αξιωματικών που βρίσκονται στις γέφυρες των πλοίων, τονίζει ο κ. Μυρσιλίδης. Αν επιτύχουμε να τοποθετήσουμε αυτόματους μετεωρολογικούς σταθμούς πάνω στα πλοία, τότε τα δεδομένα θα μεταδίδονται χωρίς ανθρώπινη παρέμβαση. Με αυτόν τον τρόπο θα είναι δυνατό να εκδίδεται τοπικά απαγορευτικό απόπλου για ένα συγκεκριμένο σημείο, παραδείγματος χάριν βόρεια ενός νησιού και όχι για ολόκληρο το νησί όπως γίνεται σήμερα.

Από την πλευρά του ο υφυπουργός Εθνικής Αμυνας, Γιάννης Πλακιωτάκης, ο οποίος είχε και την πρωτοβουλία γι αυτήν τη σύσκεψη των συναρμόδιων φορέων τόνισε: «Στόχος είναι, εν όψει μάλιστα της τουριστικής περιόδου, να έχουμε ακόμη πιο ακριβείς και απόλυτα λεπτομερείς, ανά περιοχή, μετρήσεις, κάτι που αναμφίβολα μπορεί να συμβάλει τόσο στη μείωση των απαγορευτικών σημάτων, όσο και στην ενίσχυση της ασφάλειας των ακτοπλοϊκών γραμμών».

Το κόστος του προτεινόμενου προγράμματος υπολογίζεται σε 1,5 εκατομμύριο ευρώ, ενώ μεγάλο μέρος του είναι δυνατόν να καλυφθεί από κοινοτικά κονδύλια.

Απο το Ethnos.gr

Και αρχιζουμε παλι τα ιδια:

α) Συζητανε η ΕΜΥ και το ΕΛΚΕΘΕ. Λιμεναρχεια, Εταιρειες, Ναυτικοι αποντες. Μπορει να μας πει κανεις?

β) Ο Υφυπουργος Αμυνας τι ρολο βαραει εκει? Ειναι θεσμικα αρμοδιος γι αυτο το θεμα? Ρε δεν πας καλυτερα στην Υδρογραφικη Υπηρεσια του ΠΝ να φτιαξουν κανενα σωστο χαρτη να μην εχουμε ναυαγια?

γ) Το λυσαμε το προβλημα της ακτοπλοιας και των νησιων. Για τα "λιμανια" δεν λεει κανεις κουβεντα

δ) Εδω για μενα φαινεται η ανυπαρξια των σωματειων των ναυτικων, και ειδικα των πλοιαρχων που πρωτοι απ' ολους αυτοι θα την πληρωσουν. Σε τετοια θεματα θα επρεπε να ειναι πρωτοποροι και να τα παρακολουθουν, δεν ειναι εκει για να κοβουν πρωτοχρονιατικες πιτες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλά όλα αυτά που λέει το άρθρο αλλά συμφωνώ με τον Νίκ. Το ζητούμενο μπορεί να είναι το ύψος κύματος , αλλά ρωτάει κανείς αν με 9αρι που σε πολλά λιμάνια οι ριπές φτάνουν τα 11-12 πως θα δέσει ένα πλοίο?

Έχει κανα νόημα αν με γαρμπη 9αρι αποπλεύσεις για δυτικές κυκλάδες και σικινο φολέγανδρο όταν κατά πάσα πιθανότητα στα περισσότερα λιμάνια θα αναγκαστείς να σφυρίξεις 3 και να φυγεις?

Έχει κανα νόημα να κοπανιούνται επιβάτες και πλήρωμα ώρες μεσοπέλαγα από το να αργήσει η αναχώρηση κανα 12ωρο?

Απομονώνονται τα νησιά όταν κάποιες ημέρες θα χάσουν ενα δρομολόγιο?

τα 60 απαγορευτικά που τα βρήκαν?

βάλανε κι αυτά που εκδιδονται για τις παντόφλες με ένα 6αρι ή για την βάρκα μου που μένει δεμένη από 5 κι άνω?

Γιατί παραπάνω από 20 δεν είναι με την καμία.

Εν ολίγοις ήδη με τεχνασματα έχουν ανοίξει πολλά παραθυράκια στο απαγορευτικό κι αυτό πιστεύω είναι ένα ακόμη για να γίνει πιο διάτρητο το καθεστώς του απαγορεύτικού

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Γιατι εφυγε πριν λιγο το ΜΥΤΙΛΗΝΗ :blink: Αφου την νυχτα Ν.ΧΙΟΣ και EUROPEAN ταξιδεψαν κανονικα..Τυχεροι παντως οσοι περιμεναν να ταξιδεψουν απο χτες το απογευμα :oB)

Link to comment
Share on other sites

To διαβασα και εγω αυτο αλλα δεν καταλαβαινω για ποιο απαγορευτικο μιλαει απο την στιγμη(οπως ειπα κ παραπανω)τα αλλα ταξιδεψαν κανονικα.Η υπηρχε απαγορευτικο μονο για το ΜΥΤΙΛΗΝΗ :rolleyes: η η ΝΕΛ συνεχιζει να βγαζει ανακοινωσεις οι οποιες δεν εχουν βαση και τα παρουσιαζουν οπως βολευει την εταιρια.

Link to comment
Share on other sites

Με το βομβαρδισμό των τελευταίων ημερών :P εγώ ακόμα δεν έχω καταλάβει πως ακριβώς λειτουργούν τα απαγορευτικά. Παρόμοιο συνέβη με το Ν.Χίος τη Δευτέρα, όπου ενώ από τηνε ταιρεία μου είπαν ότι θα έμενε στη Χίο και δε θα ανέβαινε Μυτιλήνη, τελικά ήρθε Μυτιλήνη(το πως κοπανήθηκαν απ'ότι μου είπαν είναι άλλο θέμα) και δεν έφυγε. :blink: Το μόνο - αυθαίρετο το τονίζω- συμπέρασμα που μπορώ να βγάλω είναι ότι άμα ξεκινήσει το βαπόρι και το απαγορευτικό πέσει μετά, κοιτάνε να ολοκληρώσουν το δρομολόγιο. Τι άλλο να πω ;

Τώρα το τι υπήρχε, αν υπήρχε απαγορευτικό ή όχι ή σε ποια περιοχή υπήρχε αυτό δεν το ξέρω, στην χτεσινή ανακοίνωση πάντως πάλι ανέφερε ότι απόπλους θα υπάρξει μόλις αρθεί το απαγορευτικό. Όλα είναι πιθανα με τη ΝΕΛ αλλά το να προχωρήσει σε αναγγελία επικαλούμενη ψευδή γεγονότα (που άπτονται του λιμεναρχείου) δεν νομίζω ότι μπορεί να το κάνει. Εκτός κι αν θέλουν να τους έρθει μια ξεγυρισμένη μήνυση από κανέναν επιβάτη ή να έχουν καμιά διάψευση (και επιπλέον κυρώσεις) από κανένα επίσημο φορέα (όπου και θα γίνουν ρόμπα) :P

Πάντως και τα δρομολόγια του Ταξίαρχου παρουσιάζουν την ίδια καθυστέρηση, καθώς έφυγε και αυτός στις 12:00 από το Λαύριο.

Edited by kyr1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω ειλικρινα τι σοι απαγορευτικο ηταν το χτεσινο-αν υπηρχε.

Απίστευτη ταλαιπωρία για 600 επιβάτες του “Μυτιλήνη”

Παραμένουν για 12 ώρες στον Πειραιά!

Από χθες το απόγευμα βρίσκονται στο λιμάνι του Πειραιά 600 επιβάτες του πλοίου «Μυτιλήνη», το οποίο επρόκειτο αρχικά να αποπλεύσει στις 19:00 χθες.

Ωστόσο καθυστέρησε να φτάσει από τη Σύρο στον Πειραιά με αποτέλεσμα οι επιβάτες να περιμένουν για ώρες στο λιμάνι.

Η εταιρεία, σύμφωνα με τους επιβάτες, τους ενημέρωσε πως μόλις το πλοίο φτάσει θα επιβιβαστούν και θα ξεκινήσει αμέσως.

Όμως, όταν η επιβίβαση ολοκληρώθηκε εκδόθηκε απαγορευτικό απόπλου λόγω των θυελλωδών ανέμων με αποτέλεσμα οι 600 να βρίσκονται ακριβώς στο ίδιο σημείο…

http://lesvosnews.net

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει ας μην γινόμαστε υπερβολικοί..

Για την καθυστέρηση στη Σύρο, ακόμα και αν δεχτούμε ότι καράβι δεν μπορούσενα πέσει από την δεξαμενή λόγω καιρικών συνθηκών, θα έπρεπε να αφήσει έναπεριθώριο για κάτι έκτακτο ώστε να ήταν καλυμμένοι. Αλλά θέλανε να χάσουν μόνοένα δρομολόγιο.

Για την μη αναχώρηση του χτες από Πειραιά, ας σκεφτούμε αν συνέφερε τηνεταιρεία ώστε να μην γίνει σκόπιμα το δρομολόγιο. Γιατί εγώ βλέπω ότι υπονοείτεότι "επίτηδες" δεν έφυγε. Το καράβι είχε πρωτόκολλο στο γκαράζ,φυσικά και θέλανε να γίνει το δρομολόγιο στην ώρα του, ώστε να μην καθυστερήσεικαι σήμερα. Τριήμερο έρχεται. Ας μην βλέπουμε φαντάσματα.

Ως για το απαγορευτικό χτες το βράδυ και γιατί κατέβαιναν μόνο, ενώ δενανέβαιναν. Η ΕΜΥ έβγαλε χτες ανακοίνωση για απαγορευτικό μετά τις 12 το βράδυ.Για αυτό η ΝΕΛ έβγαλε ότι θα κάτσει Χίο το european. Στη Χίο όμως η θάλασσαακόμα και μέσα στο λιμάνι έβραζε, το πλοίο είχε πρόβλημα να κρατηθεί. Επίσηςερχόταν το Ν. Χίος, όπου αρχικώς υπήρχε η σκέψη να μην πιάσει καν Χίο γιατίφοβόντουσαν να το ρίξουν στο μέσον. Επίσης το Μυτιλήνη έπρεπε να πιάσει Χίο,όχι να αναχωρήσει από εκεί... Το παρασκήνιο και τα υπόλοιπα τα αφήνω σε εσάςγια το τι έγινε μετά.

Link to comment
Share on other sites

Για την μη αναχώρηση του χτες από Πειραιά, ας σκεφτούμε αν συνέφερε τηνεταιρεία ώστε να μην γίνει σκόπιμα το δρομολόγιο. Γιατί εγώ βλέπω ότι υπονοείτεότι "επίτηδες" δεν έφυγε. Το καράβι είχε πρωτόκολλο στο γκαράζ,φυσικά και θέλανε να γίνει το δρομολόγιο στην ώρα του, ώστε να μην καθυστερήσεικαι σήμερα. Τριήμερο έρχεται. Ας μην βλέπουμε φαντάσματα.

Ως για το απαγορευτικό χτες το βράδυ και γιατί κατέβαιναν μόνο, ενώ δενανέβαιναν. Η ΕΜΥ έβγαλε χτες ανακοίνωση για απαγορευτικό μετά τις 12 το βράδυ.Για αυτό η ΝΕΛ έβγαλε ότι θα κάτσει Χίο το european. Στη Χίο όμως η θάλασσαακόμα και μέσα στο λιμάνι έβραζε, το πλοίο είχε πρόβλημα να κρατηθεί. Επίσηςερχόταν το Ν. Χίος, όπου αρχικώς υπήρχε η σκέψη να μην πιάσει καν Χίο γιατίφοβόντουσαν να το ρίξουν στο μέσον. Επίσης το Μυτιλήνη έπρεπε να πιάσει Χίο,όχι να αναχωρήσει από εκεί... Το παρασκήνιο και τα υπόλοιπα τα αφήνω σε εσάςγια το τι έγινε μετά.

Φαντασματα βλεπω polman απο τοτε που διαβαζα δελτια τυπου για τις καθυστερησεις του ΘΕΟΦΙΛΟΥ,και την μια η αιτιολογια ηταν οι καιρικες συνθηκες και την αλλη οι πολλοι κυνηγοι στην Μυτιληνη B)

Αν βγηκε το απαγορευτικο στις 12 το βραδυ τοτε το Ν.ΧΙΟΣ επρεπε να μεινει στην Χιο αφου εφτασε στις 00.05 εκει...Επισης EUROPEAN και ΠΗΝΕΛΟΠΗ ειχαν αναχωρησει γυρω στις 10 κ κατι απο κει οποτε δεν υπηρχε λογος να φοβουνται να δεσουν στην μεση το ΝΗΣΟΣ.(το λιμανι ηταν κενο απο πλοια)

Τελοσπαντων,εγω προσπαθω να καταλαβω πως γινεται να πιανει μονο ενα πλοιο ενα απαγορευτικο.

Link to comment
Share on other sites

Τελοσπαντων,εγω προσπαθω να καταλαβω πως γινεται να πιανει μονο ενα πλοιο ενα απαγορευτικο.

Και εγω προσπαθω να καταλαβω πως γινεται να φευγουν μαζι ο Διαγορας και το Αγιος Γεωργιος και το ενα να το γυριζουν πισω και το αλλο να συνεχιζει..

Στο πηγαδι κατουρησαμε στις Δυτικες? Μια με τον Κοραη μια με το Γεωργιος τωρα...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...