Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

Ταξίδι στα “τυφλά” για το “Superfast 12″ με προορισμό τη Ρόδο

 
Τον εφιάλτη των ναυτικών έζησε σήμερα τα ξημερώματα τόσο το πλήρωμα, όσο και οι επιβάτες του «Superfast 12», που αναχώρησε στις 23:55 τη νύχτα του...
ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ
 
 
To link (προς το παρόν τουλάχιστον δεν ανοίγει", ξέρει κανείς κάτι??????  :unsure:
 
Στο AIS το δείχνει ακόμα να κατεβαίνει από Λέρο για Κω, κανονικά έπρεπε να είναι ήδη Ρόδο!

http://www.e-nautilia.gr/se-peplo-omixlis-edese-to-superfast-12-stin-patmo/

 

εδώ τα λέει όλα και ανοίγει και το link  B)

Edited by GeorgeSt
Link to comment
Share on other sites

Λογικά έχει σχέση με την πρωινή ομίχλη που υπήρχε στο Αιγαίο σήμερα. Έτσι λόγω της ομίχλης πρέπει να καθυστερήσε στη Πάτμο μέχρι να υπάρξει κάποια στοιχειώδη ορατότητα για να μπορέσει να δέσει στο λιμάνι

Edited by proud_ionian
λινκ
Link to comment
Share on other sites

Πολλα ατυχηματα εχει προκαλεσει η ομιχλη σε ολο το Αιγαιο.Συμφωνα με τον politischios το πλοιο λογω της ομίχλης εμβολισε σκαφος του λιμενικου
 

Σοβαρές ζημιές υπέστη το ναυαγοσωστικό σκάφος του Λιμεναρχείου Χίου που λίγο πριν τις 6 το πρωί της Κυριακής συγκρούστηκε με το κρουαζιερόπλοιο AEGEAN PARADISE που εκείνη την ώρα διέρχονταν ανοιχτά του Καρφά με σκοπό να αγκυροβολήσει έξω από το λιμάνι της Χίου.

Σύμφωνα με το ρεπορτάζ η σύγκρουση ήρθε ως αποτέλεσμα της πυκνής ομίχλης που επικρατούσε τις πρωινές ώρες της Κυριακής στο στενό μεταξύ Χίου και Τσεσμέ. Τότε εξαιτίας της μειωμένης ορατότητας που δεν ξεπερνούσε τα 10 μέτρα, το πλοίο εμβόλισε το ναυαγοσωστικό σκάφος του Λιμεναρχείου Χίου με αποτέλεσμα να υποστεί σοβαρές ζημιές. Ευτυχώς από την σύγκρουση δεν τραυματίστηκε κανείς λιμενικός ενώ το κρουαζιερόπλοιο παραμένει ανοιχτά του λιμένα της Χίου.

Μέχρι στιγμής πάντως το Αρχηγείο του Λιμενικού δεν έχει εκδώσει κάποια σχετική με το θέμα ανακοίνωση

 

.

Edited by proud_ionian
tag/split
Link to comment
Share on other sites

Τελικά για να λέμε και τα καλά το Superfast XII καθυστέρησε μεν να δέσει, προκαλώντας την ανησυχία των δωδ/κων εφημερίδων  :blink: αλλά έκαναν αυτό που έπρεπε, σιγά σιγά και σίγουρα χωρίς να βιάζονται ασφαλώς και αποφύγαν τα χειρότερα της Τήνου και της Χίου! 

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή οι άλλοι πήγαιναν full ahead και παιζαν ταβλι; Δε νομιζω οτι ειναι ετσι. Η καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη και παίζουν ρόλο πολλα πράγματα ώστε να γινει η να μη γίνει το κακο

Link to comment
Share on other sites

 

Όχι βέβαια αλλά η κούραση, η άνεση και η συνήθεια μπορούν να δημιουργήσουν συνθήκες για ένα ατύχημα. "Μικρός" όταν ήμουν μου είχαν πει ότι όταν όλα πάνε καλά και είσαι ήσυχος στην γέφυρα τότε να ανησυχείς. Η περιορισμένη ορατότητα είναι μια κατάσταση που τη διδάσκονται όλοι. Και το νόημα σε αυτό που έγραψα είναι ότι αν τηρείς διαδικασίες ανησυχείς και προσέχεις τότε μειώνεις τις πιθανότητες για ατύχημα. (δεν τις αποκλείεις τελείως) και από το κάνω μια κριτική (που αν ήμουν εγώ ο άτυχος θα την κάναν κάποιοι για μένα) προτίμησα να τονίσω την (κατά τη γνώμη μου) επαγγελματικότητα του superfast XII (και πάλι όχι ότι οι άλλοι είναι ταβλαδόροι, ήταν όμως σίγουρα άτυχοι)

Edited by proud_ionian
quote
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...