Jump to content
Shipfriends

Σύγκριση Ταχυπλόων


Petros P

Recommended Posts

  • Replies 232
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 1 month later...
8 hours ago, proud_ionian said:

ολα αυτα ειναι αιτιασεις, που λιγο ενδιαφερουν τον επιβατη που πληρωνει ταχυπλοο και παει με τις ταχυτητες του δηλος και του μυκονος

δυστυχως, για αυτους που εβαλαν το χερι στην τσεπη για να το φερουν, το πλοιο αποδειχθηκε κατωτερο των προσδοκιων

Με αφορμη το παραπανω post που αφορα το SUPER EXPRESS ,νομιζω οτι τα τελευταια χρονια εχει αλλαξει λιγο το τι θεωρειται ταχυπλοο, και εχουμε συμβιβαστει με σχετικα χαμηλες ταχυτητες.

Βλεπουμε οτι πλεον απο τα περιπου 20 -25 ταχυπλοα που ταξιδευουν στα νερα μας μονο 5-6 πανε σταθερα πανω απο 30 μιλια .Ολα τα υπολοιπα με το ζορι εχουν 26-28 μιλια ταχυτητα και αν ειναι αδεια μπορει με το ζορι και να 30αρισουν.Οποιος ανατρεξει σε παλιοτερα ποστ μπορει να βρει κραξιμο για την ταχυτητα πχ του HIGHSPEED 2 η οποια ηταν πανω απο 30 ή των ταχυπλοων του Ηλιοπουλου.

Πλεον η μεση ταχυτητα ειναι περιπου 28 μιλια και την εχουμε αποδεχτει.Φυσικα το εισιτηριο εξακολουθει να ειναι αρκετα πιο πανω σε σχεση με τα συμβατικα

Και αν σε μερικες γραμμες ακομα και αυτη η διαφορα ειναι καλη επειδη τα συμβατικα σερνονται ,σε καποιες αλλες περιπτωσεις δεν εχεις κανενα λογο να παρεις ταχυπλοο.

Η Ανδρος πχ με ταχυπλοο ειναι 1.30 και με συμβατικο 2 ωρες

 

Link to comment
Share on other sites

τουλαχιστον ρε @polmyt τα δρομολογια να βγαινουν με την κανονικη και οχι τη φανταστικη ταχυτητα;)

δε νομιζω οτι κανεις απο οσους ταξιδεψαν φετος το superexpress θα εχει ευχαριστες αναμνησεις

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τον @proud_ionian ! Η κατάσταση με το super express ειναι οτι δεν τηρεί επ ουδενι τα δρομολόγια του όντας υπολογισμένα με πλασματική ταχύτητα ! Επισης αναφορικα με την ταχύτητα των ταχύπλοων ισχει οτι τε τελευταία χρονια ο μέσος όρος εχει πέσει αλλα εξαρτάται και απο την εταιρία που θα επιλέξεις ! Υπάρχουν επιλογές που δικαιολογούν ταχύτητα και τιμή, πηγαίνοντας με υψηλή ταχύτητα  ( Highspeed 4, champion jet 2, sifnos jet, Santorini palace, Tera jet , Worldchampion jet, super jet, seajet 2, flying cat 3/4.. ) και υπάρχουν και κάποια αλλα  που ειναι στο όριο των 30..

Όσο για τη seajet σιγά σιγά φτιάχνει Στολο που μπορεί να ποντάρει σε 5-6 ταχύπλοα που μπορούν να πιάνουν σταθερά πάνω απο 30+ Και ακόμα δεν έχουν προστεθεί το αδερφό του Tera Jet και το Power Jet 

Edited by HIGHSPEED 6
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Aqua_blue said:

οπως το Naxos jet το βλέπω πολλες φορές με 31 μίλια ακόμα και 33.8 σε δρομολόγιο.... 

Το συγκεκριμένο μετά τον έκτακτο δεξαμενισμό του έχει ανέβει σε ταχύτητα και είναι πιο συνεπείς στα ωράρια του.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
47 minutes ago, Nereus said:

το μόνο που δεν μου αρέσει είναι τα αντικρυστα καθίσματα στη διακεκριμένη (no privacy..) 

Με εξαίρεση το Worldchampion δεν νομίζω πως υπάρχει άλλο μεγάλο ταχύπλοο που να έχει VIP χωρίς τραπεζάκια, συνεπώς με αντικριστές θέσεις. Προσωπικά  νομίζω πως είναι κάτι που οι επιβάτες το προτιμούν.

image.gif

image.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ταξίδεψα φέτος το Σεπτέμβρη με τα 2 μικρά jet της Seajets από/προς Κουφονήσια. Και τα δυο πολύ σταθερά ως προς την ταχύτητα και τα ωράρια τους αλλά πολύ παραμελημένα. Το μεν Supejet ίσως ένα κλικ καλύτερο εσωτερικά από το Seajet 2 το οποίο σαφώς είναι πιο ταλαιπωρημένο. Εντύπωση μου έκανε ότι  το Seajet 2 δεν έχει πτυσσόμενη σκάλα/διάδρομο στη μέση το πλοίου για απο/επιβίβαση σε σύγκριση με το αδελφό του που έχει κανονικά. Τοποθετούν στο εκάστοτε λιμάνι εξωτερική γι’αυτο το σκοπό. Εργαλεία αυτά τα μικρά ταχύπλοα αλλά θεωρώ ότι με το προφίλ που προσπαθεί να χτίσει η εταιρία τα τελευταία χρόνια (βλέπε WCjet) θεωρώ πως χρήζουν μεγαλύτερης προσοχής. Προφανώς η σύγκριση με τα αντίστοιχα Flying Cat 3/4 είναι κάτι παραπάνω από άδικη.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
1 hour ago, togias_k said:

Όμως το World Champion Jet έχει το μισό πρωτόκολλο,οπότε το βλέπω με Tera

1310 έχει το World Champion Jet και σχεδόν 2.000 το Tera . Προσωπικά πιστεύω ότι θα βγούνε και τα δύο (το ένα από Πειραιά και το άλλο από Ραφήνα)

Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρείς φίλε λάθος έκανα...

Τα ταχύπλοα της GSF για κάποιο λόγο(;)δεν μπορούν να φτάσουν τα 30 και αν ναι τότε με το ζόρι και άδεια,μόνο το supercat μερικές φορές πήγε και με 32...σύμπτωση ή κάτι άλλο;Και ειδικά με το Superspeed που έλεγαν οι Στεφάνου ότι πάει μέχρι 45;

Edited by proud_ionian
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Τα highspeed έχουν καταστραφεί εδώ και χρόνια...Ειδικά μετά το 2010 απαξιώθηκε πολύ το brandname αυτό δυστυχώς.Μακάρι να ξαναέφτιαχναν νέα ταχύπλοα για την Hellenic να πάει κόντρα στην seajets που σίγουρα,μόνο με το άκουσμα Highspeed πολύς κόσμος θα ταξίδευε με αυτά αντί για οποιοδήποτε άλλο πλοίο.Τέσσερα ταχυπλοάκια αλά Ηighspeed 5 θα ήταν ότι πρέπει για την εταιρεία αλλά που τέτοια τύχη.Κατάφεραν σε λίγα χρόνια και έκαναν το ισχυρότερο brandname να εξαφανιστεί.Τώρα τελευταία έχουμε αναφερθεί πολλές φορές στο forum με την όλη ιστορία της Hellenic από που ξεκίνησε και πού κατάντησε και μπορεί να γινόμαστε βαρετοί,όμως η άττικα πιστεύω ότι πρέπει να ξανασκεφτεί το θέμα των ταχυπλόων.Πχ βάζοντας συνεχόμενα έκτακτα δρομολόγια που οδηγούν σε καθυστερήσεις,προσθέτοντας νησία σε δρομολόγια πλοίων όπως με την παροναξία στο blue star 1 κ.ο.κ με λίγα ταχύπλοα θα λυνόταν το θέμα.Και δεν είναι μόνο φέτος...Μέχρι και πέρυσι σπάνια έβρισκες εισιτήριο σε ημέρες αιχμής.Έχουν αφήσει την Seajets να αλωνίζει μόνη με ταχύπλοα στο Αιγαίο και το έχουν εκμεταλευτεί πλήρως αυτό το γεγονός εκεί στην seajets,και πολύ καλά κάνουν.Όταν βλέπεις το world πέρυσι να είχε περιληπτικές που αγγίζαν τα 4000 άτομα καταλαβαίνει κανείς πως αν υπήρχαν ακόμα τα Highspeed αυτός ο κόσμος θα ήταν δικός τους...

Edited by Champion Jet_2
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα ειναι οτι η seajets με το world championjet δεν εχει αντίπαλο και στα καλα της να ηταν η hsw ούτε το τοτε HIGHSPEED 5 δεν μπορουσε να το κοντράρει... η seajets είτε μας αρέσει , είτε όχι πλέον εχει αρκετά αξιόλογα ταχύπλοα στο στολο της που μπορούν να προσφέρουν αξιοπρεπές ταξίδι .. άσε που το World ειναι το κάτι άλλο σε ολα τα επίπεδα και εχει αποκτήσει φανατικό κοινό, έχοντας γίνει brand απο μόνο του ..

Η Blue για εμένα έκανε μεγάλη γκάφα με τα ταχύπλοα που τα εχει αναξιοποίητα .

Edited by HIGHSPEED 6
Link to comment
Share on other sites

Πίστεψε με αν είχαν λίγα παραπάνω ταχύπλοα θα ήταν αυτά πρώτα σε κίνηση.Το 4 πέρυσι είχε πολύ καλές πληρότητες.Δεν αντιλέγω για την ποιότητα των πλοίων της Seajets,αλλά έχοντας ταξιδέψει με την Hellenic στα σχετικά καλά της χρόνια(2013-2016) πού άρχιζε να μπαίνει σε σωστό δρόμο σιγά σιγά η εταιρεία το ταξίδι ήταν πραγματικά το κάτι άλλο.Ο ντόρος που επικρατούσε από το 2000 όταν ήρθαν τα Highspeed,καθιέρωσαν τα ταχύπλοα στην ακτοπλοία.Έμπαινες μέσα στα Highspeed και σε όλους τους τομείς ήταν πραγματικά απίστευτα.Από που να ξεκινήσεις και που να τελιώσεις...Έχω τύχει πολλές φορές ανθρώπους να τα αναζητούν και να λένε γιατί δεν έχει Highspeed η Σαντορίνη κλπ.Από εκεί καταλαβαίνεις ότι είχαν μεγάλο κοινό που τα προτιμούσε

Edited by Champion Jet_2
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου συμφωνω οτι τα HIGHSPEED είχαν πανίσχυρο brand !! Εγω τα χρησιμοποιούσα συνεχεια και στις διακοπές μου στα κυκλαδονήσια και ως φοιτητης στην Κρήτη τα highspeed 4 &5 και πραγματι περιμέναμε τοτε μέσα Μαρτίου που ξεκινούσαν σεζόν μεχρι την τελευταία βδομάδα του Οκτωβρίου που τα έβαζαν και κάναμε αστραπιαίο ταξίδι για Πειραιά και τούμπαλιν ! Ηταν πραγματικά το κάτι άλλο .. ειδικά το 4 και το 5 αστέρια ! Και το 6 αρι επισης με τον καιρό έστρωσε και ηταν δυνατό ! Δυστυχώς αυτο με τη blue star ηταν η καταδίκη των χαισπιντ 
Αλλα απο την αλλη για να ειμαι αντικειμενικός στο κομμάτι της ταχύτητας ( που εχω πετύχει και το Highspeed 4 να πιάνουμε 40 σε δρομολόγιο, και το 5αρι με 42 ) αυτο που ένιωσα στο Worldchampion πέρυσι, που με το που ανοίξει πιάνει σε λιγότερο απο λεπτό το 40+ και στο δρομολόγιο είχαμε πάει μεχρι 45+ δεν το εχω δει σε κανένα ταχύπλοο της HSW.. επιπλέον και οι  χώροι του δεν έχουν να ζηλέψουν τιποτα απο τα κλασσικά HIGHSPEED και ίσα ίσα λόγω της ανακαίνισης μέσα φαίνεται και πιο καινούργιο 

Edited by HIGHSPEED 6
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
4 hours ago, Champion Jet_2 said:

Πολύ σωστοί οι λόγοι που αναφέρεις Νομικέ.Για εμένα μακάρι όλα τα ταχύπλοα να ήταν σαν και αυτό.Ήταν και είναι το καλύτερο ταχύπλοο κατ εμέ στην Ελλάδα που κυκλοφορεί αυτή την στιγμή.Πραγματικά αν μια εταιρεία είχε 4 νεότευκτα πλοία σαν και το Highspeed 5 (Santorini Palace) θα έβαζε δύσκολα στον ηλιοπουλο και όχι μόνο.Διαφημίζοντας τα,το όλο εγχείρημα θα μπορούσε να είχε μεγάλη επιτυχία και θα ήταν ωραίο να ταξίδευαν και τον χειμώνα μερικά από αυτά εναλλάξ με ένα δρομολόγιο στυλ World να περνάει από όλες τις κυκλάδες με ανταγωνιστικές τιμές στα συμβατικά...

Μπορεί να μην είναι το ποιο γρήγορο αλλά έχει το θετικό όπως και τα αλλά highspeed 2,3,4ότι ναυπηγήθηκε με τις προδιαγραφές του Αιγαίου 

Link to comment
Share on other sites

Να θυμίσω βέβαια οτι παρόλη τη μετασκευή την πρώτη χρονια που δούλεψε ως HIGHSPEED 7 πήγαινε μεχρι και με 40- 41 σε δρομολόγια, ενώ ερχόμενο απο Ιταλία είχε πιάσει 42. Οποτε δεν ειναι θέμα οτι το πλοίο βάρυνε και δεν πιάνει την ταχύτητα που έπιανε ! Επιπλέον, να συμφωνήσω οτι ειναι κόσμημα το συγκεκριμένο ταχύπλοο, αν και προτιμώ το World championjet , και αναφορικα με τους χώρους του, την άπλα που εχει κτλπ και όσον αφορά την ταχύτητα που αναφέρθηκε παραπάνω απο κάποιο φίλο το WCJ, ειναι αρκετά μίλια πιο γρήγορο απο το Santorini palace και  με εντελώς διαφορετική αίσθηση του ανοίγματος της ταχύτητας καθώς με τις τουρμπίνες πιάνει σε πολυ λιγότερο χρονο τα μίλια συγκριτικά με τα υπόλοιπα 

Edited by HIGHSPEED 6
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...