Jump to content
Shipfriends

Ανδρέας Κάλβος (ΙΜΟ 8500484)


Recommended Posts

Άλλο ένα διαμάντι. Μας λέει επίσης χωρητικότητα 24-25 επικαθήμενα όπως επίσης και το δρομολόγιο Χανιά - Λαύριο - Θεσσαλονίκη. Να πω την αλήθεια, εγώ δεν το θυμάμαι να ταξιδεύει σαν Τόνια.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 631
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Επίσης αναφέρεται πως είχε ταχύτητα 16,5 με 17 κόμβοι.Ακόμα και τότε αμετασκεύαστο την ίδια ταχύτητα με σήμερα είχε.Προσπάθησα να καταλάβω αν έβαζε τίποτα πάνω,αν δηλαδή είχε πάνω εξωτερικό γκαράζ,αλλά νομίζω πως δεν είχε.

Σαν ρο-ρο για αυτό το μέγεθος φαινόταν στιβαρό βαπόρι και αρκετά καλό για αυτό που έκανε.Βλέπω άλλωστε γκαράζ χωρίς κολωνάκια και με μακρύ καταπέλτη.

Επίσης αναφέρεται πως είχε ταχύτητα 16,5 με 17 κόμβοι.Ακόμα και τότε αμετασκεύαστο την ίδια ταχύτητα με σήμερα είχε.Προσπάθησα να καταλάβω αν έβαζε τίποτα πάνω,αν δηλαδή είχε πάνω εξωτερικό γκαράζ,αλλά νομίζω πως δεν είχε.

Σαν ρο-ρο για αυτό το μέγεθος φαινόταν στιβαρό βαπόρι και αρκετά καλό για αυτό που έκανε.Βλέπω άλλωστε γκαράζ χωρίς κολωνάκια και με μακρύ καταπέλτη.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Strofalos said:

Νόμιζα πως τον έχουν 50-50 η Ζάντε με την Λεβάντε. Αν είναι έτσι τότε πάσο... 

δεν ισχυει αυτο. το πλοιο

ανηκει 100% σε εταιρια συμφεροντων της Levante (Ιονησος 3 αν θυμαμαι καλα).

πιθανοτατα η αποπληρωμη του τιμηματος να εγινε σε καποιο χρονικο διαστημα και μετα να ολοκληρωθηκε τυπικα η μεταβιβαση

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Τραυματισμός επιβάτιδος εντός του Ε/Γ - Ο/Γ Ανδρέας Κάλβος στην Πάτρα

Quote

Ενημερώθηκε πρωινές ώρες χθες η Λιμενική Αρχή Πάτρας από τον Πλοίαρχο του Ε/Γ - Ο/Γ πλοίου ''ΑΝΔΡΕΑΣ ΚΑΛΒΟΣ'' Ν.Π. 10801, ότι τραυματίστηκε 37χρονη ημεδαπή, ενώ το πλοίο βρισκόταν εν πλω από το λιμένα Σάμης ν. Κεφαλληνίας με προορισμό το λιμένα Πάτρας.

Άμεσα στην 37χρονη παρασχέθηκαν οι πρώτες βοήθειες από το πλήρωμα του πλοίου και από επιβαίνουσα ιδιώτη ιατρό, ενώ κατά τον κατάπλου του πλοίου στον λιμένα της Πάτρας, η τραυματίας διεκομίσθη με ασθενοφόρο όχημα του ΕΚΑΒ στο Γενικό Νοσοκομείο Πατρών ''ΑΓΙΟΣ ΑΝΔΡΕΑΣ''.

Προανάκριση διενεργείται από το Κεντρικό Λιμεναρχείο Πάτρας.

 

Edited by Panagia Ekatontapiliani
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
6 hours ago, spiroszante said:

Όμως το Σμύρνα έχει καλύτερη χωρητικότητα σε οχήματα από τα Κεφαλονιά και Κάλβος που παίρνουν 260 και 225 ΙΧ αντίστοιχα.

 

Just now, proud_ionian said:

Φανταζομαι θα αναφερεσαι σε Smart.:);)

Αν το κοσμαγαπητο Κεφαλονια παιρνει 260 κανονικα ΙΧ, εγω ειμαι η Arwen Undómiel:D

220.

Το ιδιο και για τον Αντρίκο.

180

Link to comment
Share on other sites

Just now, proud_ionian said:

Πραγματι μεχρι 09.01 ειναι περασμενα δρομολογια και στο openseas και στο site της Levante.

Αν δεν υπαρξει καποια ολιγοημερη παραταση οπως περσυ, ΠΣΙ μεχρι και την επομενη Δευτερα.

Και την επομενη Τριτη, ο Αντρίκος στα μερη σας, δια τα περαιτέρω.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...