Jump to content
Shipfriends

10 Χρόνια Shipfriends ή αλλιώς "Βάλε κι Άλλο Κάρβουνο"


Recommended Posts

Αναρωτιόμουν μια μέρα πριν το post του Nick the Greek πότε κλείνει το Shipfriends τα 10 χρόνια και "τσουπ" την επομένη βλέπω σχετικό post! 
 

Σημασία γιέχει η συνέπεια και ο σεβασμός των αρχών που έχεις βάλει στον εαυτό σου, προσωπικά και συνολικά. 

 

Βρέθηκε μια κοινή συνισταμένη που χαρακτηρίζει το σεμνό τούτο "καφενείο" μας... Και είναι πολλά τα μέλη που έχουν συνεισφέρει, ο καθένας με τον δικό του τρόπο, στην διαμόρφωση του χαρακτήρα του φόρουμ, που βασίζεται σε πολύ απλές βασικές αρχές ανθρώπινης επικοινωνίας και δεοντολογίας

 

Τα παραπάνω θεωρώ ως το "ζουμί", την ουσία, την αιτία για το ενδιαφέρον που παρουσιάζει ο συγκεκριμένος ιστότοπος. "Τόσα, όσα" πραγματικά ενεργά μέλη που συνεισφέρουν παραθέτοντας τις γνώσεις, τις ειδήσεις (η λέξη "αποκλειστικότητα" στη θεματολογία που πραγματευόμαστε μου κάνει λίγο αστεία), το υλικό τους, τα στοιχεία αυτά δηλαδή που καλούνται να φιλτράρουν και να οργανώσουν οι διαχειριστές, ώστε τελικά όλοι να είμαστε up to speed για ό,τι συμβαίνει στο χώρο της ναυτιλίας και μας αφορά. Όπως κανείς δεν είναι τέλειος, έτσι και το Shipfriends δεν είναι τέλειο, αλλά για μένα που η τάξη είναι σχεδόν ψυχαναγκασμός, είναι ότι πιο κοντά στα sτandards μου. Για τα μέλη που έχουν κρατήσει τις αποστάσεις τους, είναι σίγουρα ο ιδανικός ιστότοπος. Χρόνια πολλά!

Edited by .voyager
Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά το πρώτο μου ποστ πρέπει να ήταν γύρω στο 2008, που αλλού στο Θεότυφλο. Και τώρα ειναι η ώρα του τρελλού-όσο και κλασσικού- φλας για την πάρτη μου, πέρασαν κιολας τόσα χρόνια ;  ; :eek:

 

Για μένα το shipfriends είναι αναπόσπαστη "παρέα" κάθε μέρα, έστω κι αν πια γράφω λιγότερο τακτικά -κυρίως γιατί δεν θεωρώ ότι έχω κάτι να πω- και μια "απόδραση" προς κάτι που αγαπώ πολύ.

 

Ακόμα και όταν σταμάτησα να επισκέπτομαι τα πλοία ως χώρο εργασίας, η παρέα εδώ είναι ένας λόγος που δε σταμάτησα στιγμή να ενδιαφέρομαι γι αυτά.

 

Ένα τεράστιο ευχαριστώ στους mods που τόσα χρόνια κατέβαλαν και καταβάλουν αέναες προσπαθειες προκειμένου το "καράβι" να παραμείνει "θαλασσοβάπορο".

 

 

Όσο για τα άσπρα μαλλιά που αναφέρθηκε πιο πάνω, κάποιοι αποκτήσαμε τουλάχιστον "γκρίζους κροτάφους" άρα είμαστε σε καλό δρόμο ! :D

 

Έτη πολλά λοιπόν !
 

ΥΓ: Πάρτυ πότε θα κάνουμε ; ; :P

Edited by kyr1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...