Jump to content
Shipfriends

Δελτίο επιβατικής κίνησης πλοίων από και προς Πειραιά


Recommended Posts

Ας δούμε τι κίνηση είχε το λιμάνι του Πειραιά το πρωί της Τετάρτης 17 Οκτωβρίου με τους ανθρώπους και τα οχήματα που υπήρχαν μέσα σε αυτό ύστερα από τις αφίξεις των πλοίων.

Festos Palace - 425 επιβάτες, 98 Ι.Χ., 83 φορτηγά, 12 μηχανάκια

Kriti II - 312 επιβάτες, 122 Ι.Χ., 87 φορτηγά, 5 μηχανάκια

ΕΛΥΡΟΣ - 601 επιβάτες, 72 Ι.Χ., 94 φορτηγά, 12 μηχανάκια

Mykonos Palace - 331 επιβάτες, 58 Ι.Χ., 32 φορτηγά, 9 μηχανάκια

Nissos Samos - 675 επιβάτες, 76 Ι.Χ., 82 φορτηγά, 13 μηχανάκια

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

6 hours ago, lostromos said:

ΕΛΥΡΟΣ - 601 επιβάτες, 72 Ι.Χ., 94 φορτηγά, 12 μηχανάκια

 

On 10/9/2018 at 11:05 PM, lostromos said:

ΕΛΥΡΟΣ - 613 επιβάτες, 131 Ι.Χ., 82 φορτηγά, 12 μηχανάκια

 

On 10/5/2018 at 11:43 PM, lostromos said:

Elyros - 634 επιβάτες, 106 Ι.Χ., 87 φορτηγά, 19 μηχανάκια

 

On 10/4/2018 at 1:37 AM, lostromos said:

Έλυρος - 618 επιβάτες, 115 Ι.Χ., 101 φορτηγά, 11 μηχανάκια

Τόση σταθερότητα στον αριθμο των επιβατών του Έλυρος μου φαίνεται περίεργο. Τόσο το γκάλαξυ όσο και το Παλας έχουν διακυμάνσεις ολες τις μερες τις εβδομαδας. 

Τροφή για σκέψη...

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Nikos_Chania said:

 

 

 

Τόση σταθερότητα στον αριθμο των επιβατών του Έλυρος μου φαίνεται περίεργο. Τόσο το γκάλαξυ όσο και το Παλας έχουν διακυμάνσεις ολες τις μερες τις εβδομαδας. 

Τροφή για σκέψη...

Και τεράστιες διάφορες στα ΙΧ. Από τη μια 72 και από την άλλη 131, σχεδόν τα διπλάσια με τον ίδιο κόσμο! 

Link to comment
Share on other sites

Δλδ τι εννοείτε?

Ότι τα νούμερα τα δίνουν λάθος οι αρχές?

Ότι τα μεταφέρει λάθος ο φίλος που τα μοιράζεται μαζί μας?

Ότι τα "πειράζει" η εταιρεία?

Κάτι άλλο?

Και αν όντως είναι κάτι από τα παραπάνω, για ποιο λόγο να γίνεται αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Και γω τις ιδιες σκεψεις εκανα.Δεν βρισκω το λογο να γινεται οτιδηποτε απο τα παραπανω

8 minutes ago, Katso said:

Και τεράστιες διάφορες στα ΙΧ. Από τη μια 72 και από την άλλη 131, σχεδόν τα διπλάσια με τον ίδιο κόσμο! 

Καλα αυτο δεν ειναι και πολυ παραξενο.Μπορει εκεινη τη μερα να ειχε κανα δυο group και να αυξηθηκε ο αριθμος των επιβατων χωρις ΙΧ

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν μ αρέσει ο τρόπος με τον οποίο γράφεις (κοινώς στοχοποίηση ;)), ας το κανω πιο λιανό.

Εδω μεσα καταγραφονται καποιοι αριθμοί. Καλως συμβαίνει αυτό και εχουμε εικόνα του τι συμβαίνει. 

Βαζοντας κατω τους αριθμούς λοιπον, διαπιστωνει κανείς πως ειναι λογικο και επομενο καθε μερα της εβδομαδας η κίνηση ενος πλοιου να ειναι διαφορετική. 

Βλέπεις τα άλλα δύο πλοια της γραμμής οτι εχουν διακυμάνσεις στους αριθμούς τους έως και 150 επιβατες το πολύ κατα μεσο ορο στα δρομολόγια τους, και να μην ξεπερνανε συχνα τους 500 επιβατες. Και βλέπεις και το Ελυρος να ταξιδευει απο Σουδα με πάνω κάτω 600 επιβατες.

Παρατηρησα και κατέγραψα την παρατηρηση μου. Ούτε με νοιαζει ποιος πληρώνει τι, ουτε που και ποτε κάνει την πονηριά, αν την κανει. Παρατηρω τους αριθμούς και διατηρω αμφιβολιες προσωπικα για το αν αυτοι οι αριθμοί ειναι οντως ετσι. 

Αν είναι, μπράβο τους, δεν εχουν βαση οι παρατηρήσεις μου και οποτε καταρρίπτεται το σενάριο. Όμως δε νομιζω κανενας να αρνηθηκε να παρατηρησεις κατι, οπως πχ υπερβαλλον αριθμο φορτηγών σε πλοιο που δεν τα χωραει, το οποιο είναι και λογικο, αφου μπορει να εγινε τυπογραφικο λάθος. 

Κλεινω λοιπον το θεμα για μένα, εξεφρασα τις παρατηρήσεις μου και νομιζω ημουν σαφης στις αμφιβολιες μου. (δεν εχουν να κανουν με τον @lostromos και την πηγη του)

Link to comment
Share on other sites

Στοχοποίηση είναι όταν γραφείς κάτι με υπονοούμενο και το αφήνεις να αιωρείται!! Η παρατήρηση σου αφήνει υπονοούμενα για πιθανότατα αναληθή στοιχεία από το πλοίο, όταν γράφεις αλλού γίνεται η πονηριά!!! Και όταν εσύ ο ίδιος παλιότερα έχεις αναφέρει ότι τα στοιχεία του Ελυρος δεν είναι σωστά!!

On 10/6/2018 at 12:36 AM, Nikos_Chania said:

Στο Έλυρος έχω αρκετά διαφορετικά νούμερα. Να αυξήθηκαν στο εν πλω λίγο δύσκολο. Μήπως υπάρχει καποιο λάθος; Τα φορτηγά ήταν πολύ λιγότερα 

Μην ξεχνάς το Ελυρος είναι το βαπόρι της τοπικής εταιρείας, όποτε οι ντόπιοι συνήθως επιλέγουν να ταξιδέψουν με αυτό γιατί έχουν μέσα γνωστούς στο πλήρωμα, είτε γιατί έχουν μετοχές κλπ

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι μιας και εχει τυχει να ειμαι αρκετα βραδια στη Σουδα οταν φευγει το Ελυρος ειμαι βεβαιος οτι αυτη δεν ειναι η πραγματικη του κινηση.Επειδη δεν μου αρεσει η συνομοσιολογια θεωρω πιθανο η εταιρεια να υπολογιζει στους επιβατες που δινει στις λιμενικες αρχες κ το πληρωμα.Γι αυτο αλλωστε κ εχει παντα καμια 100στη ατομα διαφορα απο το Γκαλαξυ αριθμος που δεν δικαιολογειται απο τη μια μερα στην αλλη απο τη στιγμη που μιλαμε για ιδιες τιμες κ ιδια"εταιρεια"/κοινοπραξια,οπως θελετε πειτε το.

Επισης κατι αλλο εντυπωσιακο ειναι οτι εχει τυχει να δω κινησεις του πλοιου στις οποιες ο αριθμος των φορτηγων κ των ιχ αν αθροιστει υπερβαινει τη χωρητικοτητα του γκαραζ..Και αυτα δεν προερχονται απο τον lostromos για να προλαβω καποιους.

Τελος κανεις δεν πληρωνει..ΦΠΑ με βαση αυτα τα στοιχεια,ουτε καταλαβαινω τι σχεση εχει με αυτο η διαμορφωση των λιμενικων τελων.Το ΦΠΑ καταβαλεται βασει των εκδοθεντων εισιτηριων.Αυτο ειναι απλα μια πληροφορια που δινεται για τυπικους λογους στα λιμεναρχεια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι συμβαινει στη Σουδα αλλα αυτο που μπορω να πω με σιγουρια, ειδικα για τον Περαια ,ειναι πως οταν τα βαπορια δινουν την κινηση στο traffic αναφερουν ξεχωριστα επιβατες,ΙΧ,φορτηγα ,λεωφορεια ,δικυκλα ,καθως και το πληρωμα.Αυτο ισχυει για ολα τα πλοια,κρατοντας μονο μια μικρη επιφυλαξη για το τι κανουν τα Αιγινιτικα.

Θεωρω πως οταν δινουν τα στοιχεια και στα  λιμεναρχεια αυτα θα πρεπει να ειναι ιδια με αυτα που δωσανε στο traffic και προφανως θα πρεπει να ειναι σωστος και ο αριθμος των αποκομματων των εισιτηριων που φτανουν στο λιμεναρχειο. 

Δεν μπορω να φανταστω οτι στη Σουδα ενα πλοιο δινει 600 επιβατες, στο traffic 500 + 100 πληρωμα και στο λιμεναρχειο φτανει διαφορετικος αριθμος αποκομματων 

Και ολα αυτα αν υποθεσουμε οτι τα στοιχεια προερχονται απο λιμεναρχειο,γιατι ενας πρακτορας πχ μπορει να δει τις πληροτητες των πλοιων απο τα εισιτηρια  που εχει πουλησει το καθε βαπορι

Edited by polmyt
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι, αν αθροίσω τα φορτηγά της Κοινοπραξίας συνολικά από Ηράκλεια και Χανιά είναι πολύ περισσότερα από των Μινωϊκών, σταθερά εδώ και πολλές ημέρες. Αν πληρώνουν εκπτωτικές τιμές βέβαια δεν το ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

Λύστε μου την απορία: Έστω ότι πράγματι τα νούμερα δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα, σύμφωνα με τα γραφόμενα σας. Καταλαβαίνω να υπάρχουν διαφωνίες ως προς τα φορτηγά, μιας και έχει ξανασυζητηθεί το θέμα, τι περιλαμβάνεται στην απαρίθμηση τους.

Για ποιο λόγο όμως να γίνεται αυτή η αλλοίωση? Ποιον εξυπηρετεί?

Link to comment
Share on other sites

Λόγους εντυπωσιασμού σε μια εποχή που έχουν δεχθεί οσο να ναι ενα πλήγμα,δεν λέω ισχυρό αλλα σίγουρα σημαντικό.

Περισσότερος κόσμος,ιχ η φγ ,καλύτερη θέση στο λιμάνι

Edited by Petros P
Link to comment
Share on other sites

Εγω να ξεκαθαρισω οτι δεν μιλαω για αλλοιωση,αλλα θεωρω οτι τα υπολογιζουν διαφορετικα και δινουν το γενικοτερο αθροισμα.

Πετρο αν κανουν κατι τετοιο δινουν πατημα στον Γκριμαλντι να προσπαθησει περισσοτερο γιατι ειναι σα να λενε οτι υπαρχει''λιπος''ακομα..

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω, κάτι δε μου κολλάει. Πέρα από την έλλειψη κινήτρου, ή μάλλον την ανυπαρξία λογικοφανούς κινήτρου, η ένσταση μου είναι ότι γιατί να δώσεις ένα νούμερο πέρα από την πραγματικότητα, όταν είναι πολύ εύκολο να διασταυρωθεί, από όποιον έχει έννομο συμφέρον να το κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Παλι στη συνομοσιολογια παμε οταν προσπαθω να πω ακριβως το αντιθετο ;)

Θα το πω σε απλα Ελληνικα λοιπον..Υπαρχει ενδεχομενο κ για μενα που εχω καθημερινη επαφη ισχυρο,αντι να λενε"εχω 500 επιβατες κ 110 ατομα πληρωμα"να λενε"εχω 610 επιβαινοντες".Δεν τους απαγορευει κανεις να το κανουν αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Το αρχικό ποστ για το θέμα αναφερόταν στην ίδια ή ανάλογη κίνηση κάθε μέρα, χωρίς διακυμάνσεις. Η προσθήκη του πληρώματος δε μοιάζει να είναι το αίτιο για αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν στο απαγορεύει κανένας αλλά σε μια περίπτωση καταμέτρησης στην άφιξη του πλοίου εάν υπάρχει διαφορά στους επιβαίνοντες υπάρχουν ποινικές ευθύνες και πρόστιμα προς την εταιρεία/πλοίαρχο. Εγώ όσες φόρες μαθαίνω κινήσεις οι επιβάτες και το πλήρωμα δίνονται ξεχωριστά σαν νούμερα!!! Μόνο στο email που στέλνουν στις υπηρεσίες του ΥΕΝ φαίνεται μόνο το σύνολο επιβαινόντων (επιβάτες και πλήρωμα) αλλά χωρίς να δίνουν κίνηση γκαράζ!!! Τα πλοία δίνουν καθημερινά χαρτιά στα λιμεναρχεία με τη κίνηση τους και στο τέλος του μήνα δίνουν συγκεντρωτικά στοιχεία για όλο το μήνα!!! Που τα αθροίσματα των καθημερινών κινήσεων συμπίπτουν με τα συγκεντρωτικά, γιατί ενημερώνονται αυτόματα τα αρχεία με την συμπλήρωση των ημερήσιων κινήσεων!!! Επιπλέον όταν δίνεις μια κίνηση φαίνεται στο σύστημα κάθε εταιρείας ότι έχει επιβιβαστεί ο επιβάτης με εισιτήριο γιατί στέλνονται οι λίστες των επιβαινόντων σε υπηρεσία του ΥΕΝ!! Όποτε εάν θέλεις να δώσεις παραπάνω κίνηση σε μια υπηρεσία αμέσως γίνεται διασταύρωση από πολλές άλλες πλευρές!!!

Link to comment
Share on other sites

On 10/5/2018 at 11:43 PM, lostromos said:

Αφίξεις από την Παρασκευή 5 Οκτωβρίου.

 

Elyros - 634 επιβάτες, 106 Ι.Χ., 87 φορτηγά, 19 μηχανάκια

Για αυτή την ημερα εγω εχω 49 φορτηγά αντί για 87 και καμια 15αρια λιγοτερους επιβάτες.

Αν μπορει καποιος να το εξηγήσει, δέχομαι κάθε άποψη

Edited by Nikos_Chania
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Nikos_Chania said:

Για αυτο εγραψα και τροφη για σκέψη. ;)

Σαφως δεν αμφισβητώ ούτε τον φίλο που μας τα μεταφέρει και ούτε τις αρχές.

Αλλού γινεται η..... πονηριά.

 

Η πονηριά ποια είναι τελικά; 

Link to comment
Share on other sites

Να σας εξηγήσω ότι δεν εργάζομαι στον ΟΛΠ ούτε στο λιμενικό ούτε σε ότι έχει να κάνει με το λιμάνι του Πειραιά. Τα νούμερα τα βρίσκω από φίλο που μπορεί και έχει τα επίσημα (δηλ δεν τα άκουσε μόνος του με ασύρματο). Έχω κρατήσει τις αποδείξεις για κάποιες μέρες εάν θέλει κάποιος να μου στείλει με ΠΜ ένα email να του τις στείλω να τις δει. Εάν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τα νούμερα (δηλ να τα παρουσιάζουνε λάθος) νομίζω ότι δεν χρειάζεται να τα ξαναβάλω.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και άλλη μια  λύση, βγάλτε ενα εισητήριο λίγο πριν φύγει το καράβι 😛 απλά θα χάσετε κανενα 40-50 ευρω,αλλα δε θα έχουμε έριδες εδώ . Πάντως πιστεύω πως η ΑΝΕΚ τα παρουσιάζει τελευταία λίγο οπως να ναι. Είναι πολλά που μας έχουν κάνει να το πιστέψουμε αυτο,ναυλώσεις η αγοροπωλησίες που δεν γίνονται ανακοινώσεις ή έχουν γίνει πλαγίως,ζημιές πολλές. Η ΑΝΕΚ είναι σαν παλιο supermodel που πλέον είναι τίγκα στη ρυτίδα και πλέον δε το θέλει κανεις. (σταμάτα να βλέπεις gntm Πετρο :P )

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, gtogias said:

Το αρχικό ποστ για το θέμα αναφερόταν στην ίδια ή ανάλογη κίνηση κάθε μέρα, χωρίς διακυμάνσεις. Η προσθήκη του πληρώματος δε μοιάζει να είναι το αίτιο για αυτό.

Παραμένει και δική μου απορία. Πως από την "περίεργη" σταθερόρητα της κίνησης φτάσαμε σε παραδόξως "φουσκωμένους λογαριασμούς".

Ας ελπίσουμε το @lostromos να συνεχίσει να μας παρέχει τα νούμερα που τα δίνονται. Αν κάποιος άλλος έχει τα νούμερα των αντίστοιχων κινήσεων που αναφέρει ο @lostromos ας μας τα παρουσιάσει μήπως και βγει κάποια άκρη.

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνησω με τον @thanosp. δεν αμφισβητει κανεις τον @lostromos ή τις πηγες του, ουτε βεβαια του ζηταει να σταματησει. η οποια αμφιβολια παει στην πρωτογενη πηγη των στοιχειων.

οσο για τους υπολοιπους, ηρεμειστε λιγο με τα χανια και την κινηση τους;), γιατι θα τα αναλαβει ο νεος moderator Salah Muhammed al-Tubaigy  صلاح محمد الطبيقي‎.:P:wub:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...