Jump to content
Shipfriends

Πάρκο Ναυτικής Παράδοσης


Recommended Posts

Περασα καποια στιγμη σημερα απο το Αβερωφ(1 ευρω η εισοδος) και μου εκανε εντυπωση πως παρα το γεγονος οτι διπλα του ειναι δεμενα το καικι Ευαγγελιστρια(του Ναυτικου Μουσειου Μυκονου), το Θαλης ο Μιλησιος, μια τριηρης αλλα και το Βελος(αν δεν κανω λαθος), κανενα απο αυτα δεν ειναι ανοιχτο στο κοινο, παρα μονο για να τα δει κανεις απο την προβλητα αν θελει. Δεν ειναι μεγαλο κριμα αυτο?? Τι τα κανουν δηλαδη εκει παρατημενα?

Link to comment
Share on other sites

ισως γιατι το να βολεψει ενας βουλευτης ενα ακομα ατομο για να προσεχει να ενδωτερα κοστιζει. ισως δεν τους καλυπτει καμμια ασφαλιστικη οπως λενε εδω στο γιου-κεϊ. Βεβαια εδω δεν αφηνουν κουμποτρυπα που να κρατησε καποιος γνωστος που να μην φτιαξουν μουσειο εδω γυρω. Κριμα παντως...αν και δεν εχω παει ποτε....Σε παρομοια φαση στο Papenburg της Γερμανιας ειχα μπει σε U-571 full tour. ηταν φοβερο....και στα δικα μας!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Περασα καποια στιγμη σημερα απο το Αβερωφ(1 ευρω η εισοδος) και μου εκανε εντυπωση πως παρα το γεγονος οτι διπλα του ειναι δεμενα το καικι Ευαγγελιστρια(του Ναυτικου Μουσειου Μυκονου), το Θαλης ο Μιλησιος, μια τριηρης αλλα και το Βελος(αν δεν κανω λαθος), κανενα απο αυτα δεν ειναι ανοιχτο στο κοινο, παρα μονο για να τα δει κανεις απο την προβλητα αν θελει. Δεν ειναι μεγαλο κριμα αυτο?? Τι τα κανουν δηλαδη εκει παρατημενα?

Το Βέλος είναι πλέον ανοικτό για το κοινό (δωρεάν) σαν Μουσείο Αντιδικτατορικού Αγώνα. Θα πρότεινα να ζητήσετε και κάποιον από το πλήρωμα να σας ξεναγήσει λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Πήγα πρόσφατα να το δω και κακή μα πολλή κακή εντύπωση μου έκανε μία πλεύρα με φωτογραφίες.

Είχε βάλει φωτογραφίες η προηγούμενη κυβέρνηση του Σηφουνάκη και του Γιάννου νομίζω, από κάτι εκδηλώσεις για το πλοίο.

Αφού η σημερινή κυβέρνηση δεν μπορούσε να τις ξεκρεμάσει από το πλοίο για να μην υπάρξουν αντιδράσεις προφανώς,..αναγκάστηκε και πρόσθεσε φωτογραφίες του Μειμαράκη στην έκθεση..

Πλήρης πολιτική εκμετάλευση και καπήλευση της σύγχρονης ιστορίας, και από τα δύο κόματα..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...