Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

Nick τα αδελφα ειναι ακριβως τα ιδια,αν τα παρατηρησεις στο site του ΑΠΟΣΤΟΛΟΥ στις αντιστοιχες φωτο απ τα sea trials τους οπου ειναι φωτογραφημενα απ τις ιδιες σχεδον γωνιες,ειναι πραγματικα διδυμα!

Φυσικα η υπαρχει η διαφορα με τα παραθυρακια,πανω απ το σαλονι της VIP οπου αντιστοιχουν στις επιπλεον καμπινες του Ν.ΧΙΟΣ κ η απουσια εκεινου του 'κοντε'ι'νερ' οπου βγαινει η τσουλιθρα,μιας το ΧΙΟΣ θα εχει βαρκες.Αυτη η τελευταια διαφορα ομως ειναι κ η διαφοροποιηση τους στην κατηγορια πλοων:D....λογικα συν ΜΥΚΟΝΟΣ 1915 επιβατες κ 31 καμπινες ενω το ΧΙΟΣ 1800 κ 270 κρεβατια αντιστοιχα.

Να ρωτησω κ κατι...AIS δεν εχει ακομα?Χτες στα δοκιμαστικα δεν φανηκε καθολου στο AISLIVE..

Καλοταξιδο κ παλι,ευχομαι συντομα να το δουμε στο πρωτο του δρομολογιο;)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Να ρωτησω κ κατι...AIS δεν εχει ακομα?Χτες στα δοκιμαστικα δεν φανηκε καθολου στο AISLIVE..

Όχι δεν έχει. Γιατί δεν το έχουν συνδέσει ακόμα όπως και τα περισσότερα ηλεκτρονικά συστήματα της γέφυρας.;)

Link to comment
Share on other sites

Tελικά η τσιμινιέρα του πλοίου είναι ίδια? με του Ν.Μύκονος πρίν κάποιους μήνες που είχα δει μια φωτογραφία του στο ντόκο στην ελευσίνα φαινόταν μικρότερη και πιο όμορφη.Επίσης τα καπόνια και οι λέμβοι πιστύω ότι θα ομορφύνουν πολύ το πλοίο

Εσωτερικά σε τι κατάσταση είναι το βαπόρι?

Link to comment
Share on other sites

Εσωτερικά οι καμπίνες τελειωμένες μέ τά στρώματα στά κρεβάτια καί τά σαλόνια

σχεδόν ετοιμα, κάτι ταβάνια τοποθετούντε γενικά στά τελειώματα,μοκέτες καθίσματα τώρα πρέπει νά μπένουν στίς θέσεις τους.

Link to comment
Share on other sites

Αν κ δεν ξερω πως ειναι ακριβως μεσα,αλλα επειδη η εταιρια μιλαει για 270 κρεβατια κ σκεπτομενος πως σε σχεση με το Ν.ΜΥΚΟΝΟΣ(30 καμπινες)εχει αντικασταθει το πανω deck των VIP καθισματων κ οι θεσεις στο καταστρωμα RAINBOW,απο καμπινες,πιστευω πως θα εχει κ τετρακλινες.Δεν μπορει μονο με δικλινες να βγαζει τοσα κρεβατια..

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε tsikla φαινεται πως γνωριζεις αρκετα:D,μηπως ξερεις να μας πεις ποτε υπολογιζουν να δρομολογησουν το πλοιο,που(εστω κ αν το ξερουν κ οι πετρες:D)κ αν εχει διαφορες απ το Ν.ΜΥΚΟΝΟΣ,στο εσωτερικο του??? Γιατι ειχα ακουσει πως διορθωσαν καποιες ατελειες του αδελφου του.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε tsikla φαινεται πως γνωριζεις αρκετα:D,μηπως ξερεις να μας πεις ποτε υπολογιζουν να δρομολογησουν το πλοιο,που(εστω κ αν το ξερουν κ οι πετρες:D)κ αν εχει διαφορες απ το Ν.ΜΥΚΟΝΟΣ,στο εσωτερικο του??? Γιατι ειχα ακουσει πως διορθωσαν καποιες ατελειες του αδελφου του.

Aγαπητέ Ν.CHIOS γιά τό πότε θά δρομολογηθεί πιστευουν σέ περίπου 20 ημέρες.Εσωτερικά μπροστά από τήν reception καί πρός πλώρα δέν θά ξεκινάνε καθίσματα οπως στό ΜΥΚΟΝΟΣ γιά νά υπάρχει ευρυχωρία.Εκεί θά υπάρχει ενα σάν μικρό καθιστικό.Τό self service θά είναι πιό μαζεμένο γιά νά είναι η '' τραπεζαρία '' πιό ανετη.Στό ταβάνι πού υπάρχει τώρα εκεί πού ήταν τό ΠΑΝΟΡΑΜΑ θά υπάρχει μία τεράστια κυκλική " 360 μοίρες"φωτιζόμενη στό χρώμα τού ουρανού σάν "πλαφονιέρα".Στό ATRIUM η διαρύθμηση σαλονιού καί καθισμάτων θά είναι διαφορετική.Επίσης οί ονομασίες τών χώρων θά έχουν Χιώτικα τοπονύμια.Δύο πού 'ακουσα είναι ΒΕΝΕΤΙΚΟ καί ΚΑΜΠΟΣ. Αυτά γνωρίζω αν προκύψει κάτι νεότερο θά σέ ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ κατατοπιστικο το αποκλειστικο ρεπορταζ σου(μονο για τους shipfriends φυσικα!) φιλε tsikla,ευχαριστω! Γουσταρω που δεν θα ειναι ιδιο με το αδελφο του,μ αρεσει παντα το διαφορετικο.Οσο για την σκεψη ονομασιας των χωρων με Χιωτικα τοπονυμια,την βρισκω πολυ επιτυχημενη!Θα λεμε 'παμε να πιουμε ενα καφε στο ΒΕΝΕΤΙΚΟ' κατι που στην πραγματικοτητα δεν θα γινεται:D

Link to comment
Share on other sites

Τελικά είναι καθορισμένο πότε/που θα ξεκινήσει?

Αν μπει Χίο-Μυτιλήνη μέσα στον Αύγουστο δε θα υπάρχει ένα θέμα με τα εισιτήρια που ήδη κόβονται για το Μύκονος σε εκείνες τις ημερομηνίες? :D

Υποθέτω ότι το Χίος έχει μικρότερο αριθμό αεροπορικών θέσεων, (αλλά και πρωτόκολλο γενικά). Με δεδομένο ότι το Μύκονος θα έχει πληρότητες 99+ % τις ημέρες αιχμής, το βλέπω λίγο προβληματικό να μπει στη γραμμή αν δεν βγει ο Αύγουστος....

Φυσικά καλοδεχούμενο θα είναι, αν μου αντικαταστήσουν το αεροπορικό με κρεβατάκι.... :eek:

Link to comment
Share on other sites

Θα λεμε 'παμε να πιουμε ενα καφε στο ΒΕΝΕΤΙΚΟ' κατι που στην πραγματικοτητα δεν θα γινεται:eek:

Έγω λέω να φτιάξουνε μια καφετέρια στο πραγματικό Βενέτικο προς ικανοποίηση των καραβολατρών της χίου και του βορείου Αιγαίου γενικότερα.Και στα δρομολόγια του ΝΗΣΟΣ ΧΙΟΣ να συμπεριλάβουν και μια προσεγγιση εκεί θα έχει απίστευτη θέα των διερχόμενων πλοίων πάνω απο τη βραχονησίδα

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπε κ ο tsikla παραπανω σε κανα 20 ημερο θα βγει ο βαπορας,αλλα συμφωνα με τις πληροφοριες που εχουν λεχθει εδω,δεν υπαρχει περιπτωση να μπει τωρα ΧΙΟ-ΜΥΤΙΛΗΝΗ(απ το σεμπτεμβριο μαλλον)αλλα ΧΑΝΙΑ,επομενως δεν τιθεται τετοιο θεμα μεχρι στιγμης.Στην περιπτωση ομως που συμβει,πιστευω πως καποιο τεχνασμα θα βρει η εταιρια να διορθωσει τις θεσεις στα εισητηρια:eek:.

Stefane εχω παει για ψαρεμα στο ΒΕΝΕΤΙΚΟ κ εχει περασει το ΜΥΤΙΛΗΝΗ στα 100 μετρα απο μας:D.Απ το περασμα αυτο διερχονται καθημερινα ολα τα πλοια με προορισμο ΧΙΟ/ΜΥΤΙΛΗΝΗ,ΣΜΥΡΝΗ/ΤΣΕΣΜΕ.Ειναι πραγματικα πολυ ομορφα κ πανω στο νησακι.Θα βαλω λινκ με βιντεακι στο αντιστοιχο ποστ:D

Link to comment
Share on other sites

Καιρο εχουμε να το δουμε...η εγω τουλαχιστον:P Κ επειδη μου ελειψε,αναγκαζω αλλους να μου το βγαζουν φωτο:confused:! Σημερινη αφιξη στη Χιο...Τα σχολια περιττευουν!

Aγαπητέ μου φίλε Ν.ΧΙΟΣ εχω τήν εντύπωση ότι θά σού αρέσει περισσότερο καί θά καμαρώνεις βλέποντας αυτόν τόν βαπόραρο νά γράφει πλώρα πρύμα

NISSOS CHIOS !!! Καλή σου μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Νέο δοκιμαστικό για το Νήσος Χίος χθες το απόγευμα. Πέρασε έξω από το Πειραιά γύρω στις 16:40.

Έφτασε μέχρι το Τουρλο, όπου έμεινε φουνταρισμένο για αρκετή ώρα. Χθες μου φαίνεται ότι δοκιμάσανε τις άγκυρες, εάν είδαν καλά τα βιονικά μου μάτια:confused::P

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει συγκεκριμενος αριθμος δοκιμαστικων που πρεπει να κανει,μεχρι το πρωτο του δρομολογιο η απλα ειναι καθαρα πρακτικο το ζητημα,δηλαδη μεχρι να ελενξουν οτι ολα δουλευουν σωστα?

Επισης καποιος πρακτορας στην Χιο ειχε πει πως θα ειναι πιο γρηγορο απ το Ν.ΜΥΚΟΝΟΣ,ξερει κανεις κατι?Βεβαια μου φαινεται περιεργο αφου εχουν κ τα 2 την ιδια μηχανη αν δεν κανω λαθος.

Link to comment
Share on other sites

Ο αριθμός και το είδος των δοκιμαστικών καθορίζεται από τη σημαία και το νηογνώμονα. Από εκεί και πέρα, η εταιρία και οι αρχιμηχανικοί κρίνουν έαν και πότε χρειάζονται άλλα δοκιμαστικά (είτε εν πλω είτε στο λιμάνι).

Link to comment
Share on other sites

Και μην ξεχναμε βεβαια οτι οσο περισσοτερα δοκιμαστικα, επιθεωρησεις, επισκεψεις και λοιπες εργασιες που απαιτουν την παρουσια του Νηογνωμονα η/και της Σημαιας κανει ενα πλοιο, τοσο ανεβαινουν και οι χρεωσεις που κανουν αυτοι οι φορεις στον πλοιοκτητη.

Link to comment
Share on other sites

Επισης καποιος πρακτορας στην Χιο ειχε πει πως θα ειναι πιο γρηγορο απ το Ν.ΜΥΚΟΝΟΣ,ξερει κανεις κατι?Βεβαια μου φαινεται περιεργο αφου εχουν κ τα 2 την ιδια μηχανη αν δεν κανω λαθος.

Απ' ότι άκουσα, μιλάνε ότι στο δοκιμαστικό έπιασε 27,5 knots με το 85%. Αν είναι έτσι, ας περιμένουμε μια υπηρεσιακή στα 26 plus.

Link to comment
Share on other sites

Thanks DIDO για την ενημερωση,αρα ο πρακτωρ μιλουσε σωστα!Μαλιστα ελεγε πως θα κανει Πειραια-Χιο σε 6 ωρες παρα ενα τεταρτο:P Αλλα αν σκεφτουμε πως κ το Ν.ΜΥΚΟΝΟΣ κανει 6 ωρες κ 40-45 λεπτα με 25.5-26 υπηρεσιακη,αρα το Χιος λογικα θα εχει 26.5-27,λογικα...

Link to comment
Share on other sites

εγω φιλε μου το βλεπ να γινεται ιστορια Blue Star Παροναξια οσονα φορα την ταχυτητα..Και για τα ΠΑΡΟΣ?ΝΑΞΟΣ ειχανε πει τοτε οτι θα ειναι λιγο πιο γρηγορα απο οτι το ΙΘΑΚΗ αλλα τελικα αποδειχθηκε οτι εχουν την ιδια ταχυτητα (να μην αναφερω οτι σε καποιες περιπτωσεις το ΙΘΑΚΗ "τους ριχνει" κιολας)...Οι προθεσεις βλεπεις καλες ειναι...αλλα το πετρελαιο και τα λοιπα εξοδα...αδυσωπητα!

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα μέ τήν τελευταία πληροφόρηση πού έχω τό ΝΗΣΟΣ ΧΙΟΣ τήν ερχόμενη Τετάρτη ή Πέμπτη θά πάει στό λιμάνι τού Πειραιά γιά νά συνεχίσει τίς εσωτερικές εργασίες πού εχουν απομείνει μέχρι τήν δρομολόγηση του στά Χανιά.Οταν βγεί τό Αριάδνη πάει στή Χίο τό ΝΗΣΟΣ ΧΙΟΣ.

Καλό Π.Σ.Κ

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε tsikla,πολυ χρησιμη η ενημερωση που μας κανεις,αλλα θα ηθελα να πεις στην πηγη των πληροφοριων σου(κ η πηγη στην δικη της πηγη:)),τι σοι προγραμματισμος ειναι αυτος??? Τι παει να πει ΟΤΑΝ βγει ΑΡΙΑΔΝΗ Θ ΡΘΕΙΤ Ν.ΧΙΟΣ σε μας:confused: Δεν εχουν χρονικο περιθωριο στο μυαλο τους η στις εργασιες που γινονται στο αλλο πλοιο...Εμενα πια μου φαινεται κ χαζο το ολο θεμα αν θες να εισαι μια σοβαρη εταιρια:mad:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...